Apple isimden mi satıyor?

Apple kullanıp memnun olmayan az var açıkçası. Evet ülkede çoğu kişi gösteriş için alıyor ama Apple gerçekten iyi. Eğer telefon için 7-8 bin bütçen varsa gidip android almazsın mesela.
Telefonda uzun zaman sonra OnePlus markasi beni mutlu etmeyi basardi. Bu marka öncesinden bende sizin gibi dusunurdum ama suanki telefonumu degistirmek zorunda kalsam tekrar OnePlus markasindan bir telefon alirim ki suan fiyatlari bu civarda galiba. :/

İsim büyük bir etken tabi ancak tamamen isimden değil. Niyeyse benim tanıdığım iPhone kullanıcıları bir daha Android'e elimi sürmem diyorlar. Sizinkilere telefon pahalı gelmiş olabilir mi?

Amiral gemisi segmentinde telefon çıkarıyor Apple. Genel olarak bütün ürünleri de üst segment oluyor gerçi. Adamın rakipleri direkt Galaxy S serisi vb. telefonlar. Baktığımız zaman da gayet başarılı bir iş çıkarıyorlar.

Türkiye'de Apple'ın bu kadar satmasının nedeni marka algısı ve özentilik mi?
Daha önce Apple ürünü kullanmadım fakat çevremdeki iPhone kullanıcıları hiç memnun değil. Benzer durum iPad ve MacBook için de geçerli. Ayrıca yakınımdaki insanlar harici gördüğüm Apple kullanıcılarının çoğunluğu cahil ve teknolojiyle arası iyi olmayan kişiler bu durum tesadüf mü?

Değerlendirirken Türkiye'deki maddi imkanları göz önünde bulunduralım.

Bir kere daha önceden konuştuğum kızın İntagram'da story attığını gördüm. Bak hiç abartmıyorum şöyle yazıyordu:
"Benim artık IPhone 7 Plus'ım var ağlayın."
O kadar sohbet ettiğim kızı gözünün yaşına bakmadan engelledim. Pişman değilim.

Apple aslında kaliteli ve memnun olacağınız ürünler satıyor. Bir nevi müşteri memnuniyeti satıyor. Apple marka bir ürün aldığınızda yıllarca yazılım gibi destek alacağınızdan emin oluyorsunuz. Ayrıca fiyatını koruma açısından da diğer markalardan çok daha iyi. Android telefonlar gibi bir yıl sonra değerinin yarısına düşmüyor.

"Kawnka bağqk ayfaonum vaear eğğeğeeqekeqk" veya "AyFone 11 var benm ihihihi" diyenler oluyor. Kaliteli olsada çoğu kişi kalitesini değil ismini kullanıyor. Çoğu kişi egosu yüzünden Iphone alıyor ve diğer insanların telefonuna kıyaslayıp kendini büyük görüyor.

Hava atmak için değil de tasarımından dolayı alma ihtimallleri de bayağı bir yüksek bence. Çünkü ben de Macbook Pro kullanıcısı olarak her gün baktıkça aşık oluyorum bilgisayara.

Geri
Yukarı