Apple M1 işlemcili 8 GB MacBook ile programlama

RAM'ler anakarta lehimli. Yükseltmesi imkansız. Direkt 16 GB alması gerekiyor.
Anakart olsa yine neyse, işlemcinin üzerinde RAM'ler.
M1-Cip-Crack.jpg

4-8K video edit/render yapılmayacağı sürece 8GB RAM yetersiz gelmez. Windows 8 GB'ı ile OS X 8 GB'ı eşdeğer değil. Ki, 9.000TL civarında bu modelden daha iyi bir laptop olduğunu düşünmüyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

4-8K video edit/render yapılmayacağı sürece 8GB RAM yetersiz gelmez. Windows 8 GB'ı ile OS X 8 GB'ı eşdeğer değil. Ki, 9.000TL civarında bu modelden daha iyi bir laptop olduğunu düşünmüyorum.
Yazılımla uğraşırken genelde 10-12 sekme, IDE, araçlar ve bazı başka şeyler açık oluyor. Proje büyük ise RAM kullanımı işletim sistemi fark etmeksizin kesinlikle artıyor zaten. Ayrıca docker gibi konteyner teknolojileri kendi başına 8 GB RAM tüketmeyi çok seviyor. Kısaca 8 GB RAM uzun vadede hiçbir işe yaramaz. En az 16 GB gerekir.

Akrabam profesyonel IOS geliştiricisi ve 8 GB M1 MacBook Pro kullanıyor. İş düzeninde 2 GB'a yakın Swap kullanılıyor. Uzun ömürlülük açısından 16 GB tavsiye ederim. Swap uzun vadede SSD'yi öldürür böyle bir kullanımda.

Uzun vadeli MacBook'lar 16gb/ram ve 512 GB hafızadan aşağı olmamalı ben son çıkan Intel işlemcili MacBook Pro aldım i5 10. nesil 512 GB ve bu laptopu yettiği kadarıyla bir 7-8 sene kullanmayı düşünüyorum inşallah başına bir şey gelmezse.

13 Gayet yeterli. Kendim 13 MacBook Pro 2020 kullanıyorum. Intel olan. M1'in hala eksiklikler barındırması yüzünden Intel almıştım. M1 de en az 2 yıl içinde rayına oturur. 16 GB alın kesinlikle. VM programlamada lazım olur. 8 GB ile VM kullanmak çok zor.

Yeni konular

Geri
Yukarı