Apple Silicon Destekli İlk Linux Dağıtımı: Asahi Linux Çıktı!

Fermion

Hectopat
Makaleler
72
Apple Silicon Destekli İlk Linux Dağıtımı Asahi Linux Çıktı!.jpg

Apple işlemcilere tam olarak uyumlu Asahi Linux kullanıcılara an itibarıyla sunuldu. Bu çalışma, Apple M1 serisindeki yongalara yerel destek sunan ilk Linux dağıtımı olma özelliği de taşımakta Diğer taraftan alfa sürüm olarak çıkışı gerçekleştirilen Asahi Linux bünyesinde çok sayıda hata barındırıyor ve Mac bilgisayarlardaki bazı özellikleri en azından şu anlık desteklemiyor. Geliştirici ekip, sorunlar söz konusu olduğunda ileriye dönük çalışmaların hızla ilerleyeceğinin altını özellikle çiziyor. Dilerseniz Asahi Linux’a daha yakından bakalım.

Japonca’da sabah güneşi anlamına gelen Asahi’nin, M1 Apple Mac'ler için bir dönemin öncüsü olma niteliğini karşılayan kelime olduğunu söyleyebiliriz. Bu güzel isimlendirmenin yanında geliştirici ekip, yayımladığı blog gönderisinde, "Sonunda bu adımı attığımız ve Apple Silicon'da Linux'u herkese sunduğumuz için gerçekten heyecanlıyız.” açıklamasında bulundu. Ayrıca Asahi Linux'u Mac cihazlara yüklemek için Jailbreak işlemini yapmaya ihtiyaç olmayacağı da blog yazısında belirtilmiş. Bu sayede macOS’un güvenlik seviyesi etkilenmeyecek olup; FileVault, iOS uygulamalarını kullanma ve Netflix'i 4K olarak izleme gibi Mac özellikleri sorunsuz çalışmaya devam edecek ki bu önemli bir detay.

Ekip, ayrıca sistem gereksinimleri, kurulum kılavuzu ve dağıtımda çalışmayan özelliklerin bir listesini paylaşmış olsa da, bu alfa sürümün öncelikle "geliştiriciler ve ileri düzey kullanıcılar” için yayımlandığı belli.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Asahi Linux kurmak bazı gereksinimler var. Bunlar en düşük MacOS 12.3 işletim sistemine ve M1, M1 Pro, M1 Max yongaya sahip Mac sistem. Standart dağıtım kurulum sürecinden sonra KDE Plazma masaüstü kullanıcıları sorunsuz bir şekilde karşılıyor. Bununla birlikte, Linux ve macOS’u herhangi bir sorun olmadan rahatlıkla kullanabilmek için kurulum esnasında Dual Boot varsayılan olarak ayarlanmakta.

Başta bahsettiğimiz gibi Asahi Linux’ta bazı büyük eksiklikler mevcut. Çok sayıda çalışmayan donanım özelliği var ve bunlar şu şekilde:
  • DisplayPort
  • Thunderbolt
  • HDMI
  • Bluetooth
  • GPU Hızlandırma
  • Neural Engine
  • Uyku Modu
  • Kamera
  • Touch Bar
Bazı uygulamalar da Asahi Linux’da çalışmakta zorluk yaşıyor. En bariz örnek Chromium çalışmıyor ve Emacs'ta bazı sorunlar var. İlerleyen günlerce geliştirici ekibin yoğun bir çalışma sürecine girip dağıtımı son kullanıcıya uygun hale getireceği bekleniyor fakat bu uzun bir süreç alacak. Asahi Linux hakkında son gelişmeleri dağıtımın resmi Twitter hesabından takip edebilirsiniz.

Böyle güzel gelişmeler görmek mutluluk verici. Ancak mesela MacOS varken neden Linux kullanılmalı diye düşünüyorum. Bilmediğimden soruyorum. Bana MacOS'tan Linux'a geçince gelen bir artı söyler misiniz?

Gereksiz bence. Amacı belli bir cihaza Linux yükleyip kullanmak çok boş bir iş.

İlla Linux kullanacak kişinin zaten MacBook'ya da M1 işlemcili cihazlar ile işi olmaz alır bir tane Thinkpad keyfine bakar.

Boş ve gereksiz bir dağıtım bence.

Boşuna duyar kasmak için etiketlemeyi düşünmeyin. Zaten Mac ürünü alan bir kimsenin ihtiyacı macOS işletim sistemidir.

Basligi gorunce GPU hizlandirma geldi sandim.

Gereksiz bence. Amacı belli bir cihaza Linux yükleyip kullanmak çok boş bir iş.

İlla Linux kullanacak kişinin zaten MacBook'ya da M1 işlemcili cihazlar ile işi olmaz alır bir tane Thinkpad keyfine bakar.

Boş ve gereksiz bir dağıtım bence.

Boşuna duyar kasmak için etiketlemeyi düşünmeyin. Zaten Mac ürünü alan bir kimsenin ihtiyacı macOS işletim sistemidir.
Apple'in mükemmel donanimi ile Linux kullanmak hiç de bos is degil. Duyar kasmaya calisan sizsiniz gibi geldi bana.

Bilmiyorum Mac varken Linux kullanan var mıdır fakat sanırım ille de Linux diyenler için yapılmış. (Linux'u çok severim fakat bir Mac cihaz almanın en önemli sebeplerinden birisi zaten macOS)

macOS kullanmak isterim lakin her şey hazır elde etmek boş iştir. Bu C#'ta hazır tooları kullanarak kendini programcı sanmak gibi bir şey.
Bilmiyorum Mac varken Linux kullanan var mıdır fakat sanırım ille de Linux diyenler için yapılmış. (Linux'u çok severim fakat bir Mac cihaz almanın en önemli sebeplerinden birisi zaten macOS)

Basligi gorunce GPU hizlandirma geldi sandim.

Apple'in mükemmel donanimi ile Linux kullanmak hiç de bos is degil. Duyar kasmaya calisan sizsiniz gibi geldi bana.
macOS varken Linux'a neden ihtiyaç duyulsun ki? Kaç tane yazılmış arm paketi var Linux için? 3-4 senedir arm desteği olmasına rağmen Windows'da birçok uygulamada arm desteği yok. Insanların ihtiyaç duyduğu API'ler ve hızlandırıcılar zaten macOS'da mevcut, yazılanların hepsi macOS ile çalışması için yazılmış.

Kaç tane yazılmış ARM paketi var Linux için?
Arch Linux ARM'da 22.835 paket var mesela.

3-4 senedir ARM desteği olmasına rağmen Windows'da birçok uygulamada ARM desteği yok.
Linux'ta ARM destegi uzun suredir oldugundan dolayi tonla uygulama var.

Zaten Linux genel olarak en cok mimariyi destekleyen sistenlerden biri.

Linux kullanmanin sebeplerini tekrar tekrar soylemeye gerek yok. Arastirabilirsiniz.

Geri
Yukarı