Apple tamamen M1'e gecince Hackintosh'un akibeti ne olur?

Linuxginar

Gigapat
Makaleler
6
Yer
Izmir
Dusuncelerinizi merak ediyorum, cogu laptop hala x86 kullanirken Apple ARM64 mimarisinde. Apple'in Intel cihazlari artik yeni isletim sistemi almayinca ve guvenlik guncellemeleri bitince Hackintosh'a ne olacak?

Dusuncelerinizi merak ediyorum, cogu laptop hala X86 kullanirken Apple ARM64 mimarisinde. Apple'in Intel cihazlari artik yeni isletim sistemi almayinca ve guvenlik guncellemeleri bitince Hackintosh'a ne olacak?

Apple 2025 yılına kadar resmi olarak Intel islemcili cihazlara güncelleme verecek.
Nasıl AMD Hackintosh yapildiysa illaki yazılımcılar ona da bir çözüm bulacaktır.

Apple 2025 yılına kadar resmi olarak Intel islemcili cihazlara güncelleme verecek.
Nasıl AMD Hackintosh yapildiysa illaki yazılımcılar ona da bir çözüm bulacaktır.
AMD ile Intel bambaşka tarafta değiller ikisi de aynı mimariyi kullanıyor. Çıkan sistem ARM olunca onu x86'ya çevirmek mümkün olmuyor.

@kodyaziom'un da dedigi gibi mesele AMD degil, AMD ve Intel ayni mimariyi kullandigindan cok zor olmuyor. Ancak x86 ve ARM farkli. Rosetta 2 gibi emulatorlerle calisiyor x86 uygulamalar. Ancak isletim sistemi x86 icin derlenmezse calistirmanin bir yolu yok. Bu konu hakkindaki dusuncelerinizi merak ediyorum zaten.

AMD hackintosh için yapılmasının neden Apple'ın kendi destek vermesi. Farklı kişilerin yaptığı bir şey değil.

Nvidia ile anlaşsaydı, onların desteği olurdu. Ha imkansız mı değil. GTX 10xx serisi bazı modelleri destek ekliyordu geliştiriciler ama hem orijinal kadar iyi değil hem de yolun en başında gibi bir durum. RTX 2-3 serisini söylemiyorum bile. Hiç desteği yok onların.

Programların da desteği kesilmeye başlayınca eski macOS sürümleri için Hackintosh'un bir anlamı kalmayacak. Microsoft da Linux gibi ARM mimarisine daha fazla ağırlık verip üreticileri ARM mimarisine yönlendirirse o zaman tekrardan birilerinin önyükleyici çıkarmasını bekleyebiliriz. CPU konusu bir şekilde çözülse de GPU işinin halledilebileceğini düşünmüyorum, Hackintosh'un geleceği pek parlak değil gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı