Apple’dan iPhone modellerine yılbaşı öncesi 6500 TL Zam

Adamlar baktı bu millet akıllanmaz daha da yapıştırıyor zamı.

Ister inan ister inanma ama Apple'in zerre umurunda degil. Bu bir sirket zaten. Kapitalist dusunmesi kadar normal bir sey yok. Adamlarin politikasi bu, ben ozel fiyatlandirma yapmiyorum diyor donanimlarinda. Simdi ozel fiyatlandirma yapmiyor diye suc Apple'in mi oluyor yoksa ulkeyi ozel fiyatlandirma kategorisine sokanlarin mi? Bir ulkenin para birimi dolar karsisinda 4 ayda yuzde 25'den fazla deger kaybediyorsa Apple ne yapsin?

@Görkem Say, hatırladığım kadarıyla da Apple, ürünlerinde hiçbir zaman için yerel fiyatlandırma da yapmadı. Adamlar yapmak zorunda değil de bizler için de tabii ki üzücü oluyor. Satın almayarak tepkimizi gösterebiliriz aslında. Mesela iPhone 11, 30 bin TL edecek cihaz değil kesinlikle. O bütçe doğrultusunda, ondan kat kat daha iyi olan S23 Ultra alırım.

@Görkem Say, hatırladığım kadarıyla da Apple, ürünlerinde hiçbir zaman için yerel fiyatlandırma da yapmadı. Adamlar yapmak zorunda değil de bizler için de tabii ki üzücü oluyor. Satın almayarak tepkimizi gösterebiliriz aslında. Mesela iPhone 11, 30 bin TL edecek cihaz değil kesinlikle. O bütçe doğrultusunda, ondan kat kat daha iyi olan S23 Ultra alırım.
Zamaninda Brezilya, hem iPhone'lar pahali diye hem de kutudan adaptor cikmiyor diye isyan edip iPhone modellerini toplattirmisti.

Ben olsam ben de alirim zaten. Dedigine katiliyorum. Ancak millet aldigi icin Apple'da yuz buluyor ondan geri adim atmiyor zam yapiyor diyip halki suclamak cok yanlis. Kutudan niye sarj aleti cikarmiyorsun kardesim diye elestirebilirsin, tuketici olarak en dogal hakkin. Ancak ekonominin sebebi sanki Apple'mis gibi saldirmaya gerek yok. Yillardir dolar bazinda sabit fiyattan cikariyor. Bizim ulkenin yonetimi de yonetim olsaydi da kur buralara gelmeseydi.

O bütçe doğrultusunda, ondan kat kat daha iyi olan S23 Ultra alırım.
iPhone 11'den bahsediyoruz değil mi? 60.000 TL'ye S23 Ultra görmüştüm birkaç ay önce. iPhone 11 ise 20-30K arasında geziyor. Ayrıca iOS ve Android bence kesinlikle kıyaslanamaz. İkisi farklı dünyalar ve birisi diğerinden daha iyi denilemez bence. RAM miktarı mesela en basitinden iOS donanımı iyi kullanan bir işletim sistemi aynısı macOS için de geçerli, Samsung atıyorum 32 GB RAM koysun Apple 4 koysun. İnsanlar gelip "4 GB RAM iPhone mu olur ehe uhu" deyip geziyor. Ama bilmiyorlar ki 4 GB RAM iOS için gerçekten yeterli, iOS iyi kullanıyor. Android RAM canavarı resmen. Ayrıca buradaki RAM miktarları örnek olarak verilmiştir, sadece örnek. Yoksa gün geçtikçe arttırmaları lazım uygulamalara güncelleme falan geliyor ya oradan hesap edin. :D

Bizde pahalı olmasının sebebi belli. Bu sebepten toplatılacağını düşünmüyorum da satın almayarak gereken tepkiyi gösterebileceğimizi düşünüyorum.
Brezilya da ekonomisi les gibi olan bir ulke. Bizim onlardan tek farkimiz, iPhone'a tapan insanlarin varligi.

Ancak millet aldigi icin Apple'da yuz buluyor ondan geri adim atmiyor zam yapiyor deyip halki suclamak cok yanlis.
Bir ulkede insanlar evine ekmek goturmeyip iPhone aliyorsa, halkin sucudur. Apple da bunu anlayamayacak kadar aptal degildir herhalde, 14 yildir bunun boyle isledigini biliyordur. iPhone'un pahaliligini kabul edip saygi duyup kenara cekilmek asil yanlis olan dusuncedir. Zaten kimse bu iPhone'un fiyatlandirmasina "Hayirdir?" deyip dillendirmedigi icin bu sirket boyle basiyor da basiyor. Brezilya gibi tepki koyacak irade yok bizim ulkede. Bu ulkede Samsung, Xiaomi, OnePlus vs. gibi markalara zam gelince herkes kufur kiyamet kopariyor ama Apple'a zam gelince herkes direkt bi' savunma moduna gecmeye calisiyor.

Siz bu fiyatlara boyun egdiginiz surece bu gozler 50.000 TL'ye iPhone 11 de gorur. Su an 4.5 yasinda olan iPhone 11'in piyasadan hala kalkmamasi bile halkin sucudur.

Brezilya da ekonomisi les gibi olan bir ulke. Bizim onlardan tek farkimiz, iPhone'a tapan insanlarin varligi.

Bir ulkede insanlar evine ekmek goturmeyip iPhone aliyorsa, halkin sucudur. Apple da bunu anlayamayacak kadar aptal degildir herhalde, 14 yildir bunun boyle isledigini biliyordur. iPhone'un pahaliligini kabul edip saygi duyup kenara cekilmek asil yanlis olan dusuncedir. Zaten kimse bu iPhone'un fiyatlandirmasina "Hayirdir?" deyip dillendirmedigi icin bu sirket boyle basiyor da basiyor. Brezilya gibi tepki koyacak irade yok bizim ulkede. Bu ulkede Samsung, Xiaomi, OnePlus vs. gibi markalara zam gelince herkes kufur kiyamet kopariyor ama Apple'a zam gelince herkes direkt bi' savunma moduna gecmeye calisiyor.
iPhone 100.000 TL olsa da bazı insanlar alacak çünkü onlar da biliyor Apple'ın daha da fazlasını hak ettiğini, o cihazın hakkını vermek gerekir. Ama yok, insanlar sadece elektronik bir cihaz deyip geçiyor. Bizim insanımız değer bilmiyor, zorbalık peşinde.

Yurt disinda ayni paraya satilan telefonlar arasinda 30.000 TL fark var. Bu sacmaliga artik bir son verin. Her telefondan vergi aliniyor, devlet bu Apple deyip daha fazla vergi aliyormus gibi muamele yapmayin.
Hocam sakin ol birazcık, zamları ben koymuyorum, ya da bile bile algı da yapmıyorum. Tartışıyoruz şurada, ben bu vergileri dilim dilim sanıyordum arabalar gibi. Apple'ın da baz fiyatı fazla olduğundan üst dilime girip vatandaşı tarumar ediyor diye biliyordum. Herkese muamele aynı ise Apple eyvallah etmiyordur pek. Onu eleştirebiliriz.

Apple'ın 2022 TR'de pazar payı zaten %15. Yani bizim millet mangal hastası demek gibi bir şey bu. Mangal'ın kralını yapar ancak ayda 2 kilo adam başı yer yemez. Aynı şekil Apple'ı çok ister, kullanmayı da herkesten iyi becerir ama işte bu kadar tatava %15 için.

Ben normal bir ülkede bu işler nasıl olur bilen birisi olarak sadece Apple her ülkede böyle değil, normal bir ülkede buna cesaret edemez diyorum. Hani bu eve ekmek götüremeyim telefon alma işi de bir bizde var sanırım. Zira öbür adam bunu istese de yapamaz. 2 senelik plan aldığın zaman aylık taksidi 2 mütevazı öğle yemeğine denk.

Artık normal olmayan Apple'mı, vatandaş mı, hükumet mi orası da size kalmış.

Yeni konular

Geri
Yukarı