Apple’dan iPhone modellerine yılbaşı öncesi 6500 TL Zam

Son kullanıcıda Android kötü algısı olduğu için arz talep ilişkisiyle her türlü zam da olsa alınacak bu cihazlar. Aynı fiyata alacağı Samsung'un daha iyi olduğunu bilip Apple almasa Apple her türlü o fiyatı düşürecek zaten.

Son kullanıcıda Android kötü algısı olduğu için arz talep ilişkisiyle her türlü zam da olsa alınacak bu cihazlar. Aynı fiyata alacağı Samsung'un daha iyi olduğunu bilip Apple almasa Apple her türlü o fiyatı düşürecek zaten.
Türkiye'de Samsung %37 iken Apple %15 pazar payına sahip. Satılan her 3 telefondan 1 tanesi Samsung iken, her 6.5 telefondan birisi Apple. Bizim milletin telefon eleştirme hakkı kalmadı. Gücünün yettiğini alıyor.

Türkiye'de Samsung %37 iken Apple %15 pazar payına sahip. Satılan her 3 telefondan 1 tanesi Samsung iken, her 6.5 telefondan birisi Apple. Bizim milletin telefon eleştirme hakkı kalmadı. Gücünün yettiğini alıyor.

Düşük-orta segmenti sırtlıyor Samsung. Başka da sırtlayacak yok zaten Apple üretmiyor bile orta segment. Ben şu zamana kadar çevremde doğru düzgün görmedim 30 bin lira verip de Apple harici bir telefon alan.

iPhone 100.000 TL olsa da bazı insanlar alacak çünkü onlar da biliyor Apple'ın daha da fazlasını hak ettiğini, o cihazın hakkını vermek gerekir. Ama yok, insanlar sadece elektronik bir cihaz deyip geçiyor. Bizim insanımız değer bilmiyor, zorbalık peşinde.
Arkadasim seninle daha fazla konusmaya devam etmeyecegim, sana gelip Tim Cook bile iPhone alma dese yine alirsin, o derece bir fanboyluk var sende. Iyi forumlar.

Ben de iPhone kullaniyorum ama hayatimda bir markaya ve telefona bu kadar anlam yukledigimi hatirlamiyorum. Telefon iste, kullan gec. Senden ustun degil. Bu kadar yuceltmeyin su markalari.
Ben normal bir ülkede bu işler nasıl olur bilen birisi olarak sadece Apple her ülkede böyle değil, normal bir ülkede buna cesaret edemez diyorum.
Zaten ben de Apple'a bu cesareti veren halka sinirleniyorum. Yoksa suclu sen veya ben degiliz. Ben mesela Samsung da sacma zam yapsa, Xiaomi de yapsa, Apple da yapsa duruma tepki gosteririm. Ama bu senden benden ote degil. Millet aliyor, mesela yukaridaki arkadas gibiler alir. Bir markayi kor olurcasina sevmek var, sevdigi halde markanin yaptigi olumsuz davranislari elestirebilecek iradeye sahip olmak var.

Brezilya da ekonomisi les gibi olan bir ulke. Bizim onlardan tek farkimiz, iPhone'a tapan insanlarin varligi.

Bir ulkede insanlar evine ekmek goturmeyip iPhone aliyorsa, halkin sucudur. Apple da bunu anlayamayacak kadar aptal degildir herhalde, 14 yildir bunun boyle isledigini biliyordur. iPhone'un pahaliligini kabul edip saygi duyup kenara cekilmek asil yanlis olan dusuncedir. Zaten kimse bu iPhone'un fiyatlandirmasina "Hayirdir?" deyip dillendirmedigi icin bu sirket boyle basiyor da basiyor. Brezilya gibi tepki koyacak irade yok bizim ulkede. Bu ulkede Samsung, Xiaomi, OnePlus vs. gibi markalara zam gelince herkes kufur kiyamet kopariyor ama Apple'a zam gelince herkes direkt bi' savunma moduna gecmeye calisiyor.

Siz bu fiyatlara boyun egdiginiz surece bu gozler 50.000 TL'ye iPhone 11 de gorur. Su an 4.5 yasinda olan iPhone 11'in piyasadan hala kalkmamasi bile halkin sucudur.

Apple, bunlar evine ekmek goturmeyip iPhone aliyor o zaman ben boyle devam edeyim diye dusunmuyor ki. Senin bu dedigini yapan insan sayisi 500 bin bile yoktur. Onemsiz bir rakam. Firmayi komple bir politikaya surukleyebilecek bir rakam degil. Turkiye'den cekilse gitse gelirinin yuzde kacini kaybeder? 3 mu 5 mi? Belki. Apple icin yine onemsiz bir rakam. Bu tarz bir ekonomide surdurulebilir bir tarafi yok cunku ozel fiyatlandirmanin. Steam bile dayanamadi birak kur guncellemesini komple TL'den cekildi adamlar. Uzerine telefonda ekstra kol gibi vergi de mevcut.

Apple, bunlar evine ekmek goturmeyip iPhone aliyor o zaman ben boyle devam edeyim diye dusunmuyor ki. Senin bu dedigini yapan insan sayisi 500 bin bile yoktur. Onemsiz bir rakam. Firmayi komple bir politikaya surukleyebilecek bir rakam degil. Turkiye'den cekilse gitse gelirinin yuzde kacini kaybeder? 3 mu 5 mi? Belki. Apple icin yine onemsiz bir rakam. Bu tarz bir ekonomide surdurulebilir bir tarafi yok cunku ozel fiyatlandirmanin.
Samsung kac yildir surduruyor, ustelik Apple'dan daha dusuk marka degeri var. Daha dusuk marka degerine sahip marka bile ozel fiyatlandirmayi uzun suredir surdurebiliyorsa, daha yuksek marka degeri olan bir marka da bunu yapabilir. Yapmiyorsa demek ki Turkiye pazarini onemsemiyor demektir. Markanin ulkeyi onemsemedigi yerde, ulke niye markayi onemsiyor o halde :)

@BerkayZ87, o dediğiniz tabii ki de doğru. Brezilya'nın ekonomisi iyi demiyorum. Brezilya'daki vergilendirmeyi bilmediğim için de net bir yorum yapamıyorum ancak bizim ülkemizde pahalı olmasının diğer bir sebebi, vergiler. Asıl sebebi demiyorum, vergilerden dolayı da ürünlerin çoğunluğu aşırı pahalı ve halk olarak tepkimizi göstermediysek de adamlar değil 50 bin, 70-80 bin bile yapar iPhone 11'i.

Samsung kac yildir surduruyor, ustelik Apple'dan daha dusuk marka degeri var. Daha dusuk marka degerine sahip marka bile ozel fiyatlandirmayi uzun suredir surdurebiliyorsa, daha yuksek marka degeri olan bir marka da bunu yapabilir. Yapmiyorsa demek ki Turkiye pazarini onemsemiyor demektir. Markanin ulkeyi onemsemedigi yerde, ulke niye markayi onemsiyor o halde :)

Markanin ulkeyi onemsemesi icin bir sebep yok ki zaten. Onemsemedigini ben de biliyorum. Ulkede Paypal yok, dogru duzgun Uber hizmeti yok, AirBNB yok veya bir noktada pek cok globalde gecerli hizmet yasaklanmis. Ucuncu dunya ulkesinden hallice politikalar, bir ton sacma gumruk ve vergi sistemi. Kim neden onemsesin? Senin bu dedigini zaten dusuk marka degeri olanin yapmasi lazim. Yoksa bir noktada rakibinden one gecemez, rakibinden de farki kalmaz. Samsung acar bakar, hangi bolgelerde pazar payi olarak one gecebilirim. Kur degerinin yuksek oldugu yerlere bakar, ozel fiyatlandirma yapar one gecmek icin hamle yapmis olur. Yoksa Samsung'da kara kasimiza kara gozumuze bakarak yapmiyor ozel fiyatlandirmayi.

Düşük-orta segmenti sırtlıyor Samsung. Başka da sırtlayacak yok zaten Apple üretmiyor bile orta segment. Ben şu zamana kadar çevremde doğru düzgün görmedim 30 bin lira verip de Apple harici bir telefon alan.
iPhone 15 yani düz serisi Mid Tier işte? 🤔

Bir markayi kor olurcasina sevmek var, sevdigi halde markanin yaptigi olumsuz davranislari elestirebilecek iradeye sahip olmak var.
Ya Görkem Hocam'ın dediği gibi. Türkiye'nin %15'i hadi yarısı Pro serilerini alsın. Adamın politikasını ırgalamaz yani. Hani Apple'dan fakir şirketler Samsung mesela fiyatlandırma yapıyor demişsiniz ama o adam zaten yapmak zorunda. Adı üzerinde Apple'dan fakir. Her kuruşu toplar o adam. Bir tane fabrikası da yok, her cihaz için farklı kart bastırdığı bir sürü taşeronu var. Apple gibi bir sene boyunca hazırlık yapıp 2 fabrikadan tüm dünyayaya aynı kalitede 3-4 model satmıyor.

Ama gerçekten bu ülkede Uber yok, Paypal yok her şey vasat. Apple'da şu an bence zaten çok para kazanmıyoruz, iyisi mi alanlar almaya devam etsin, hizmet çekmeye de gerek yok. Kötünün iyisi kafasında takılıyordur. O yüzden fiyatlandırmaya da gerek görmüyordur.

Hani bizim millet Apple'a sevdalı derken Türkiye'ye özel adımları da attıranlar yine kendileri. Apple ile ayrıcalıklı hissettikleri kadar tuttukları zaman da ne yaptıklarını biliyoruz. Forum da, arkadaş çevrem de garanti bitmeye yakın eften püften tehditvari diyaloglarla Apple'dan telefon yeniletmeyi marifet sananlarla dolu. Gönlü fakir dilenciler işte. E şimdi iPhone 5-6 zamanı Apple servisi ya da özel muamelesinin zerresi kaldı mı? Şimdi telefonun ekranı tozlansa işlem var diye geri sallıyor. Hakem heyetinden geçmeyen malzemeye işlem yapmıyor desek yeridir. Bu adamları da bu kıvama yine bizim milletin uyanıklığı getirdi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı