Appstore Harcaması Bankada Fazla Gözüküyor

lepidoptera

Decapat
Appstore'dan 6.99TRY bir uygulama satın aldım. Banka ekstresinde 7.23 TRY yazıyor. (Bana gelen KDV dahil makbuz 6.99)

Daha sonra bu uygulamayı iade ettim ve bana 6.80TRY iade yaptılar.

Ayrıca Applemusic üyeliğim var 6.99 o da sürekli banka ekstresinde değişiyor. 7.10 ya da 7.13 gibi.

Soru 1: Fiyatın böyle değişmesi normal mi?
Soru 2: Benden hem fazla ücret alınıp hem de eksik ücret yatırmaları normal mi?

Apple ve banka ile konuştum ikisi de birbirini suçluyor. Biri beni aydınlatabilir mi? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Appstore / Play store gibi yerler yurtdışı kaynaklı olduğu için bankalar komisyon ücreti alabilir. Durumun Appstore / Playstore gibi yerler ile kaynaklı olmadığını düşünüyorum.

Sorun bankanızda. Apple dediğini alır, ne aldıysa onu verir. Bankanız yurt dışı bir alışveriş olduğunu algılayınca talep edilen ücreti Dolar'a çeviriyor ve kendi satış/alış fiyatları üzerinden bu dönüşümü yapıyor. Yani Siz ürünü alırken banka size Dolar satıyor, ürünü alıp size veriyor. Alırken de tam ters işlem yapıyor. Fark da Dolar alış-satış farkından oluyor.

Sorun bankanızda. Apple dediğini alır, ne aldıysa onu verir. Bankanız yurt dışı bir alışveriş olduğunu algılayınca talep edilen ücreti Dolar'a çeviriyor ve kendi satış/alış fiyatları üzerinden bu dönüşümü yapıyor. Yani Siz ürünü alırken banka size Dolar satıyor, ürünü alıp size veriyor. Alırken de tam ters işlem yapıyor. Fark da Dolar alış-satış farkından oluyor.

Banka (Ziraat) bana Netflix gibi dolar üzerinden yapılan yurtdışı işlemlerde bunun olabileceğini ama Apple üzerinden böyle bir şeyin yaşanmaması gerektiğini söyledi. Dilerseniz ekstrenizle bankaya müracat edin dediler. Çok garip bir durum. En kısa sürede bankaya giderek bu durumu düzeltmeye çalışacağım. Sonucu buradan bildiririm böylece başkaları da yararlanmış olur.

Bu arada bir sonraki harcamalarım için Apple bakiye kullanacağım. En mantıklısı bu sanırsam.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı