APU işlemcilerle mining yapılabilir mi?

5600 XT Ryzen 3600'lü sistemim bile oyun oynarken tam yükte 240 Watt enerji tüketiyor. APU bir işlemcinin 300 Watt harcamasının imkanı yok. 300 Watt harcayan bir işlemciyi soğutamazsınız zaten.

Karddeşim işlemci 300 Watt harcamıyor, tüm sistemden bahsediyorum ben. İşlemciyi tek başına mı çalıştıracak bu adam? APU 300 harcamasın 200 harcasın o zaman.
Ayrıca senin sistemin oyun oynarken illa tam yükte çalışacak diye bir şey yok. Ekran kartın %99 çalışır ama belki işlemcin %30. Madencilikte öyle değil ikisi de tam kapasite çalışacak.

GT 1030 ile eş değer hemen hemen APU GPU'lar. GT 1030 ne kadar kazarsa hemen hemen öyle olur gibi.
GT 1030'un bellek hızını ve VRAM miktarını değiştiremiyoruz ama :) 4400 MHz çift kanal 32 GB bellekler ve iyi bir soğutma ile güzel bir deney çıkabilir :) Video güzel olabilirdi bu konuda@Recep Baltaş. Hoş bir deney.

CPU noktasında görüşlerinize katılıyorum fakat dahili olarak yer alan da bir GPU değil mi? Vega 11 dahili bir GPU mudur yoksa CPU mudur? Eğer GPU ise Memory clock gücünü belleklerden alacağından VRAM ve bellek hızları artırılabilir.

Tabii ki dahili bir GPU aksini ifade etmek istemedim. Sadece şöyle belirteyim bir videoda.
-Ali Güngör şöyle demişti' ben piyasadaki 4 GB ekran kartına para vereceğime entegre grafiğin belleğini 4 GB'a çıkartayım kullanayım'
-Recep Baltaş da dedi ki 'işler o kadar basit değil entegre grafik 512 MB'den fazla veriyi işleyecek kapasiteye sahip değil'.

YouTube da bir videolarında tam olarak bu muhabbet geçmişti birkaç yıl önce. Tabii şimdi işler değişmiş midir bilemiyorum.

Karddeşim işlemci 300 Watt harcamıyor, tüm sistemden bahsediyorum ben. İşlemciyi tek başına mı çalıştıracak bu adam? APU 300 harcamasın 200 harcasın o zaman.
Ayrıca senin sistemin oyun oynarken illa tam yükte çalışacak diye bir şey yok. Ekran kartın %99 çalışır ama belki işlemcin %30. Madencilikte öyle değil ikisi de tam kapasite çalışacak.
Mining yapılırken CPU hiçbir zaman tam kullanılmaz. Ayrıca ben tüm sisteme işkence testi uyguladığımda da aynı değerleri aldım.

Ryzen 3 2200G 2x4 GB 2666 MHz. RAM sistemle TurtleCoin kazmıştım, 2 Mh/s veriyordu. Raven falan da kazmaya uğraştım ama mining programları hata verdiği için daha fazla uğraşamadım, kısacası yapılır da hiçbir anlamı olmaz. Git onun yerine borsadan al kriptoyu bilgisayara boşa yük binmesin. YTD.

Tabii ki dahili bir GPU aksini ifade etmek istemedim. Sadece şöyle belirteyim bir videoda.
-Ali Güngör şöyle demişti' ben piyasadaki 4 GB ekran kartına para vereceğime entegre grafiğin belleğini 4 GB'a çıkartayım kullanayım'
-Recep Baltaş da dedi ki 'işler o kadar basit değil entegre grafik 512 MB'den fazla veriyi işleyecek kapasiteye sahip değil'.

YouTube da bir videolarında tam olarak bu muhabbet geçmişti birkaç yıl önce. Tabii şimdi işler değişmiş midir bilemiyorum.
Grafiksel anlamda sayın @Recep Baltaş 'ın söylediği doğru. Fakat mining noktasında değil. RX 570 için de yıllarca o kart 8 GB veriyi işleyemez diyerek 4 GB kart aldırdılar herkese. Fakat mining noktasında durumlar farklı.

Grafiksel anlamda sayın @Recep Baltaş'ın söylediği doğru. Fakat mining noktasında değil. RX 570 için de yıllarca o kart 8 GB veriyi işleyemez diyerek 4 GB kart aldırdılar herkese. Fakat mining noktasında durumlar farklı.

Yani diyorsunuz ki APU bir işlemci RAM arttırması sayesinde yüksek mining değerleri verebilir.

Mining yapılırken CPU hiçbir zaman tam kullanılmaz. Ayrıca ben tüm sisteme işkence testi uyguladığımda da aynı değerleri aldım.

Ben cihaz takıp oturduğum yerden adamın bilgisayarının kaç Watt harcadığını ölçmüyorum. Ortalama bir şey söylüyorum. Sen diyorsan ki 200 Watt harcar, ona göre hesapla o zaman. Kar mı ediyor zarar mı ediyor anlat. Konuyu nereden nereye getiriyorsunuz.

Geri
Yukarı