APU sistem ile yayın yapılır mı?

FurkanT57

Centipat
Daha fazla  
Merhaba iyi forumlar,
Twitch de yayın açmayı düşünüyorum ama görüntü kalitesinde sıkıntı yaşıyorum. Ne kadar kaliteli ayar yapsam veya önerilen ayarları yapsamda pixelleşmeler yaşıyorum yayında. OBS ayarlarından mı kaynaklanıyor yoksa benim sistemimde mi kaliteli yayın çıkaracak donanım yok onu anlayamadım. Yayında çoğunlukla oyun oynıyıcam bunlar league of legends, valorant vb. gibi oyunlar sistemi çok yormayan oyunlar benim işlemci bunları çok rahat %20-%30 kullanım da oynatıyor. Bu konuda bilgili olan arkadaşlar bana yardımcı olabilir mi?

Sistemim;
CPU/GPU : Ryzen 5 5600g / Vega 7
RAM : 2x8 3200Mhz
Motherboard : MSI B450M Pro-M2
Network : Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test

Aklımda 1080p60fps yayın vardı ama bu sefer oyunda ping sorunu yaşıyorum o yüzden benim için şuanlık en iyisi 720p60fps yayın yapmak. Diğer yayıncıların 720p60fps yayınları kaliteli oluyor yine bi pixelleşme yaşanmıyor. Ben 720p yayın verdiğimde bu sorunu yine yaşıyorum hatta daha kötü oluyor yayın kalitesi. OBS ayarlarımıda aşağıda resim olarak paylaştım. Tüm ayarlar twitchin önerdiği ayarlardır. En son denemek için 720pde 5500bit vermiştim yine düzelmedi :)

1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG

Dosya Ekleri

• 4.JPG
    4.JPG
    64,6 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleyen: Moderatör:
Neden olmasın? Ama oyun yayını imkansız. 900p 48 FPS 4300 bitrate ile temiz yayın yaparsınız işlemciden vererek. Eğer oyun yayını yapacaksanız 720p 30 FPS 4800 bitrate verebilirsiniz. Yayına drop girdikçe bitrateyi düşürürsün.

Yaparsın lakin pixelleşme çok fazla olur ve belleklerden aldığın VRAM yüzünden sık sık takılmaya yaşabilirsin. Eğer yayın kodlayıcısını CPU'ya verirsen benzer sorunlar da yaşayabilirsin.

Neden olmasın? Ama oyun yayını imkansız. 900p 48 FPS 4300 bitrate ile temiz yayın yaparsınız işlemciden vererek. Eğer oyun yayını yapacaksanız 720p 30 FPS 4800 bitrate verebilirsiniz. Yayına drop girdikçe bitrateyi düşürürsün.
twitchin önerdiği değer 720p60fps ye 4500 bitrate 60fps yayın yapmam imkansız mı

Twitch'in önerdiği değer 720p60FPS'ye 4500 bitrate 60FPS yayın yapmam imkansız mı?

Sistemine göre diyorum. Fazla bitrate kaliteli yayın yaparsan bilgisayar mavi ekranı çat diye verir :D Çok rahat sohbet yayını veya LoL, MC yayını yapabilirsin.

Geri
Yukarı