Rehber APU sistemde 2 GB'tan fazla VRAM kullanma

• Konuyu başlatan Akif
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 99
  • Görüntüleme 17B
Merhabalar, bu konu maalesef çok kişinin tıkandığı bir konu. Eski BIOS'larda çok daha fazla bellek verebiliyorken güncel BIOS'larda 2 GB kadar VRAM ayırabiliyoruz APU için. APU kullanılan çoğu sistemde de milli anakartımız olan B450M-S2H olduğu için de çoğu kişi için geçerli bir rehber olacağını düşünüyorum. Eğer denerseniz sonuçları siz de paylaşabilirseniz herkes faydalanır. Öncelikle sistemi şuraya bırakayım: Alındı: Ryzen 3200G APU sistem - Technopat Sosyal
  • Ryzen 3200G
  • 16 GB RAM
  • Gigabyte B450M-S2H
  • BIOS sürümü F51
Öncelikle şu soruyu cevaplayalım. Bu APU'lar 2 GB'tan fazla belleği işleyebiliyor mu? Hem evet hem hayır. Şöyle bir durum var ki 2 GB'ın üzerinde bellek gereksinimi oyunlarda APU'lar zaten genellikle yeterli performansı sağlayamıyor. Ancak bunun yanında sınırda olan oyunlar da var. Örneğin grafiklerden feragat edip yeni nesil oyunları oynamak istediğimizde yüksek FPS alırken VRAM kaynaklı takılmalar yaşayabiliyoruz. Hatta bunu Forza gibi oyunlarda grafiklerden kısmadan yeterli performans varken bile yaşayabiliyoruz. Bu sebeple yer yer APU'larda 2 GB'tan fazla belleğe ihtiyacımız olabiliyor. İkinci bir durum ise bellek. APU'lar 8 GB bellek ile kesinlikle yetersiz kalıyor. 2 GB bellek ayrılsa bile bize kalan 6 oluyor. Bununla oyun oynamak can sıkıcı olabilir. Çift kanal 16 GB RAM öneriyorum. Bu sayede hem RAM hem de VRAM için yeterli belleğimiz oluyor.

Testleri yaparken VULKAN kullanan RDR2 sürekli paylaşılmış bellekten kullandığı için GTA V'i baz aldım. Bariz sonuçlar elde ettim.

Yapmamız gereken şey 2 GB VRAM'in üstünü gerektirecek durumlar. Öncelikle 2 GB VRAM ayırdığımız duruma bakalım. Bunun için GTA V'i açtım ve oyun ayarlarından 3 GB bellek gerektirecek şekilde ayarları Ultra'ya aldım. Bundan sonra oyunu denemek kaldı. Oyuna girince MSI Afterburner ile bellek kullanımını izledim ve 2 GB VRAM kullanımında sınırlı kaldığını gördüm. Elbette beklediğimiz şey buydu. Görev yöneticisine de bakınca sisteme ayrılan bellek dışında 2 GB kadar VRAM kullanıldığını görebiliyoruz. Paylaşılan bellek miktarı artsa da yeteri kadar bellek kullanılmıyor. Oyun içinde bellek kullanımı sınırda olduğundan ve ihtiyaç daha fazla olduğundan takılmalar yaşayabiliyoruz.

v11.png

Şimdi ise sorunun çözüldüğü yere geçelim. Sorunu nasıl çözüyoruz? Sistemin VRAM'e ayrılan belleği otomatik ayarlamasını sağlayarak. BIOS'tan Chipset/Yonga seti bölümüne geliyoruz. Integrated Graphics ayarını Forces, UMA Mode ayarını UMA Specified ve UMA Frame Buffer Size yani ayrılan bellek miktarını ise Auto/Oto yapıyoruz. Detaylı olarak yaptığım ayar şu şekilde:

201101114132.jpg

Bu ayarın sonucunda aynı ayarlar ile GTA V'e giriyoruz ve bellek kullanımını takip ediyoruz. Adanmış GPU belleği 256 MB'a düşüyor. Ancak oyunumuz paylaşılan GPU belleğinden kullanmaya başlıyor. Bu durumda ise kullanılan bellek 3 GB'ın üzerine çıkıyor. Oyunda yaşanılan VRAM kaynaklı takılmalar ise sonlanıyor.

v3.png

Ayrıca sistem belleğini de gerektiğinde daha fazla kullanabiliyoruz.

pc.png

Evet, ben bu şekilde bir geçiş yolu buldum. Yapılacak işlemlerde sorumluluğun size ait olduğunu belirtirim. Ben defalarca bu ayarı değiştirdim ve hiçbir sorunla karşılaşmadım. Bundan sonra sistemi bu şekilde kullanacağım. Herhangi bir sorun veya durumla karşılaşırsam bu konuda belirteceğim. Teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Yok çok da aynı değil. İşlemcim kış ayı olduğundan çok serin şu anda. 60 dereceye çıkıyor en fazla. Oda sıcaklığı ise 25 derece civarı. 3.6 GHz 1.3V. Kasam Zalman T7 ancak öndeki fanla arkadakinin yerini değiştirdim. Öndeki fanı en üst slota taktım. Öndeki fan gerekmedikçe, ısınmadıkça çalışmıyor. Bunlar sıcaklığı etkileyen faktörler.
Voltajı dusurmussunuz. Ortada nasıl oluyor fan üst daha mı iyidir.

İyi akşamlar hocam, laptop Ryzen 7 2700u Vega 10 kullanıcısıyım.
8 GB CL16 2400 MHz RAM'im vardı, 2 GB sistem 1 GB dahili ekran kartı derken yok olup gidiyordu. CL14 8 GB takviye ettim, şu an ufak bir performans artışım var. BIOS ayalarında otomatik ayarlar açık, adanmış bellek 1 GB gösteriyor, 128, 256 ve 512 MB seçenekleri var. Daha üstü yok. Sizce 512'ye veya daha düşüğe çekmem performansı arttırır mı?

Sizin performans artışı VRAM kaynaklı değil aslında. Adanmış belleği azaltmanın performans arttıracağını sanmıyorum. Rehberdeki gibi otomatik bir ayar varsa denenebilir. Yoksa maksimum bellekte kalması daha mantıklı. Tabi APU için.

Sizin performans artışı VRAM kaynaklı değil aslında. Adanmış belleği azaltmanın performans arttıracağını sanmıyorum. Rehberdeki gibi otomatik bir ayar varsa denenebilir. Yoksa maksimum bellekte kalması daha mantıklı. Tabi APU için.
Teşekkür ederim

Merhabalar benim sorum su bende 3200G kullaniyorum bazen takilmalar driver cokmesi oyunlarda cokme oldugu zaman oyun acik ama goruntu penceresi bos kalıyor sizde de aynimi.

Merhabalar, bu konu maalesef çok kişinin tıkandığı bir konu. Eski BIOS'larda çok daha fazla bellek verebiliyorken güncel BIOS'larda 2 GB kadar VRAM ayırabiliyoruz APU için. APU kullanılan çoğu sistemde de milli anakartımız olan B450M-S2H olduğu için de çoğu kişi için geçerli bir rehber olacağını düşünüyorum. Eğer denerseniz sonuçları siz de paylaşabilirseniz herkes faydalanır. Öncelikle sistemi şuraya bırakayım: Alındı: Ryzen 3200G APU sistem - Technopat Sosyal
  • Ryzen 3200G.
  • 16 GB RAM.
  • Gigabyte B450M-S2H
  • BIOS sürümü F51.
Öncelikle şu soruyu cevaplayalım. Bu APU'lar 2 GB'tan fazla belleği işleyebiliyor mu? Hem evet hem ayır. Şöyle bir durum var ki 2 GB'ın üzerinde bellek gereksinimi oyunlarda APU'lar zaten genellikle yeterli performansı sağlayamıyor. Ancak bunun yanında sınırda olan oyunlar da var. Örneğin grafiklerden feragat edip yeni nesil oyunları oynamak istediğimizde yüksek FPS alırken VRAM kaynaklı takılmalar yaşayabiliyoruz. Hatta bunu Forza gibi oyunlarda grafiklerden kısmadan yeterli performans varken bile yaşayabiliyoruz. Bu sebeple yer yer APU'larda 2 GB'tan fazla belleğe ihtiyacımız olabiliyor. İkinci bir durum ise bellek. APU'lar 8 GB bellek ile kesinlikle yetersiz kalıyor. 2 GB bellek ayrılsa bile bize kalan 6 oluyor. Bununla oyun oynamak can sıkıcı olabilir. Çift kanal 16 GB RAM öneriyorum. Bu sayede hem RAM hem de VRAM için yeterli belleğimiz oluyor.

Testleri yaparken Vulkan kullanan RDR2 sürekli paylaşılmış bellekten kullandığı için GTA V'i baz aldım. Bariz sonuçlar elde ettim.

Yapmamız gereken şey 2 GB VRAM'in üstünü gerektirecek durumlar. Öncelikle 2 GB VRAM ayırdığımız duruma bakalım. Bunun için GTA V'i açtım ve oyun ayarlarından 3 GB bellek gerektirecek şekilde ayarları Ultra'ya aldım. Bundan sonra oyunu denemek kaldı. Oyuna girince MSI Afterburner ile bellek kullanımını izledim ve 2 GB VRAM kullanımında sınırlı kaldığını gördüm. Elbette beklediğimiz şey buydu. Görev yöneticisine de bakınca sisteme ayrılan bellek dışında 2 GB kadar VRAM kullanıldığını görebiliyoruz. Paylaşılan bellek miktarı artsa da yeteri kadar bellek kullanılmıyor. Oyun içinde bellek kullanımı sınırda olduğundan ve ihtiyaç daha fazla olduğundan takılmalar yaşayabiliyoruz.

Eki Görüntüle 722334

Şimdi ise sorunun çözüldüğü yere geçelim. Sorunu nasıl çözüyoruz? Sistemin VRAM'e ayrılan belleği otomatik ayarlamasını sağlayarak. BIOS'tan Chipset/Yonga seti bölümüne geliyoruz. Integrated Graphics ayarını forces, uma mode ayarını uma specified ve uma frame buffer size yani ayrılan bellek miktarını ise Auto/Oto yapıyoruz. Detaylı olarak yaptığım ayar şu şekilde:

Eki Görüntüle 722341

Bu ayarın sonucunda aynı ayarlar ile GTA V'e giriyoruz ve bellek kullanımını takip ediyoruz. Adanmış GPU belleği 256 MB'a düşüyor. Ancak oyunumuz paylaşılan GPU belleğinden kullanmaya başlıyor. Bu durumda ise kullanılan bellek 3 GB'ın üzerine çıkıyor. Oyunda yaşanılan VRAM kaynaklı takılmalar ise sonlanıyor.

Eki Görüntüle 722333

Ayrıca sistem belleğini de gerektiğinde daha fazla kullanabiliyoruz.

Eki Görüntüle 722344

Evet, ben bu şekilde bir geçiş yolu buldum. Yapılacak işlemlerde sorumluluğun size ait olduğunu belirtirim. Ben defalarca bu ayarı değiştirdim ve hiçbir sorunla karşılaşmadım. Bundan sonra sistemi bu şekilde kullanacağım. Herhangi bir sorun veya durumla karşılaşırsam bu konuda belirteceğim. Teşekkürler...

Hocam kolay gelsin de ben dediklerinizi yaptım Auto'ya falan çektim, GTA V'e girdim ve ayarlara girdiğimde çok inanılmaz bir durum keşfettim VRAM 8 GB yazıyordu bu normal mi?

Dosya Ekleri

• resim_2021-01-31_122502.png
    resim_2021-01-31_122502.png
    1,6 MB · Görüntüleme: 140

Geri
Yukarı