Rehber APU sistemde 2 GB'tan fazla VRAM kullanma

Merhabalar, bu konu maalesef çok kişinin tıkandığı bir konu. Eski BIOS'larda çok daha fazla bellek verebiliyorken güncel BIOS'larda 2 GB kadar VRAM ayırabiliyoruz APU için. APU kullanılan çoğu sistemde de milli anakartımız olan B450M-S2H olduğu için de çoğu kişi için geçerli bir rehber olacağını düşünüyorum. Eğer denerseniz sonuçları siz de paylaşabilirseniz herkes faydalanır. Öncelikle sistemi şuraya bırakayım: Alındı: Ryzen 3200G APU sistem - Technopat Sosyal
  • Ryzen 3200G
  • 16 GB RAM
  • Gigabyte B450M-S2H
  • BIOS sürümü F51
Öncelikle şu soruyu cevaplayalım. Bu APU'lar 2 GB'tan fazla belleği işleyebiliyor mu? Hem evet hem hayır. Şöyle bir durum var ki 2 GB'ın üzerinde bellek gereksinimi oyunlarda APU'lar zaten genellikle yeterli performansı sağlayamıyor. Ancak bunun yanında sınırda olan oyunlar da var. Örneğin grafiklerden feragat edip yeni nesil oyunları oynamak istediğimizde yüksek FPS alırken VRAM kaynaklı takılmalar yaşayabiliyoruz. Hatta bunu Forza gibi oyunlarda grafiklerden kısmadan yeterli performans varken bile yaşayabiliyoruz. Bu sebeple yer yer APU'larda 2 GB'tan fazla belleğe ihtiyacımız olabiliyor. İkinci bir durum ise bellek. APU'lar 8 GB bellek ile kesinlikle yetersiz kalıyor. 2 GB bellek ayrılsa bile bize kalan 6 oluyor. Bununla oyun oynamak can sıkıcı olabilir. Çift kanal 16 GB RAM öneriyorum. Bu sayede hem RAM hem de VRAM için yeterli belleğimiz oluyor.

Testleri yaparken VULKAN kullanan RDR2 sürekli paylaşılmış bellekten kullandığı için GTA V'i baz aldım. Bariz sonuçlar elde ettim.

Yapmamız gereken şey 2 GB VRAM'in üstünü gerektirecek durumlar. Öncelikle 2 GB VRAM ayırdığımız duruma bakalım. Bunun için GTA V'i açtım ve oyun ayarlarından 3 GB bellek gerektirecek şekilde ayarları Ultra'ya aldım. Bundan sonra oyunu denemek kaldı. Oyuna girince MSI Afterburner ile bellek kullanımını izledim ve 2 GB VRAM kullanımında sınırlı kaldığını gördüm. Elbette beklediğimiz şey buydu. Görev yöneticisine de bakınca sisteme ayrılan bellek dışında 2 GB kadar VRAM kullanıldığını görebiliyoruz. Paylaşılan bellek miktarı artsa da yeteri kadar bellek kullanılmıyor. Oyun içinde bellek kullanımı sınırda olduğundan ve ihtiyaç daha fazla olduğundan takılmalar yaşayabiliyoruz.

v11.png


Şimdi ise sorunun çözüldüğü yere geçelim. Sorunu nasıl çözüyoruz? Sistemin VRAM'e ayrılan belleği otomatik ayarlamasını sağlayarak. BIOS'tan Chipset/Yonga seti bölümüne geliyoruz. Integrated Graphics ayarını Forces, UMA Mode ayarını UMA Specified ve UMA Frame Buffer Size yani ayrılan bellek miktarını ise Auto/Oto yapıyoruz. Detaylı olarak yaptığım ayar şu şekilde:

201101114132.jpg


Bu ayarın sonucunda aynı ayarlar ile GTA V'e giriyoruz ve bellek kullanımını takip ediyoruz. Adanmış GPU belleği 256 MB'a düşüyor. Ancak oyunumuz paylaşılan GPU belleğinden kullanmaya başlıyor. Bu durumda ise kullanılan bellek 3 GB'ın üzerine çıkıyor. Oyunda yaşanılan VRAM kaynaklı takılmalar ise sonlanıyor.

v3.png


Ayrıca sistem belleğini de gerektiğinde daha fazla kullanabiliyoruz.

pc.png


Evet, ben bu şekilde bir geçiş yolu buldum. Yapılacak işlemlerde sorumluluğun size ait olduğunu belirtirim. Ben defalarca bu ayarı değiştirdim ve hiçbir sorunla karşılaşmadım. Bundan sonra sistemi bu şekilde kullanacağım. Herhangi bir sorun veya durumla karşılaşırsam bu konuda belirteceğim. Teşekkürler...
 
Son düzenleyen: Moderatör:

swissblade23

Femtopat
Katılım
7 Ekim 2020
Mesajlar
6
Aynı sisteme ben de sahibim ve bilgisayarımda 2 GB VRAM'in yetersiz kaldığı tek oyun Forza Horizon 3 (oyunu çalıştırdıktan bazen iki üç saat bazen yarım saat sonra kendi kendine oyun kapanıyor). VRAM ayarını otomatiğe aldığım zaman "bilgisayarınız minimum gereksinimleri karşılamıyor" hatalarıyla karşılaşıyorum ve oyun aşırı derecede takılmaya başlıyor. Yine de konu için teşekkürler, umarım başkalarının işine yarar.
 

192809

Hectopat
Katılım
8 Aralık 2017
Mesajlar
3.372
Çözümler
16
Ben mevcut anakartımda 1GB'a ayarlamıştım. Oto'ya almamı önerir misiniz? Kendi anakartımda (AB350M D3v) 3GB'a kadar ayırabiliyorum bu arada.
 

Griffn

Hectopat
Katılım
12 Nisan 2015
Mesajlar
71
1 GB yetiyorsa gerek yok. Limitlemiş oluyorsunuz. Eğer fazladan VRAM ihtiyacınız varsa arttırabilirsiniz veya Auto'ya alıp deneyebilirsiniz.

Hocam 3400G 8x2 3000 MHz kullanıyorum yazılanları yaptım. Ayar yapmadan önce kaç FPS aldığıma bakmadım ama şu an göze daha hoş ve eskiye nazaran daha akıcı diyebilirim. Eğer sistem için zararı yoksa bu şekilde kullanacağım.

Battlefront 2 için geçerli dediklerim.
 
KS
Akif

Akif

Gigapat
Sosyal Tayfı
Katılım
4 Mart 2014
Mesajlar
14.854
Makaleler
57
Çözümler
62
Yer
Hatay
Hayır sistem için zararı yok. Bu ayar FPS arttırmaktan çok yetersiz bellek durumunda yaşanabilecek takılmaların önüne geçmek için. FPS de arttırabilir duruma göre.
 

Griffn

Hectopat
Katılım
12 Nisan 2015
Mesajlar
71
Hayır sistem için zararı yok. Bu ayar FPS arttırmaktan çok yetersiz bellek durumunda yaşanabilecek takılmaların önüne geçmek için. FPS de arttırabilir duruma göre.
Konudan ayrı bir soru sormak istiyorum özür dileyerek. Driverden dolayı oyunlarda hata alıyor musunuz?
 

Yeni konular

Yukarı