Araba 3. viteste kalkmıyor, baskı balata iyi midir?

Millet ne güzel sallamış yine, 3. 4. viteste arabanın baskı balatasını test edemezsiniz, 3. 4. vitesin oranı çok yüksek olduğu için motor direkt stop eder, baskı balata üzerinde gerekli baskı kurulmaz. Baskı balatanın durumunu kontrol etmek istiyorsanız 1. vitese atıp el frenini çekip aracı yavaş yavaş kaldırmayı denersiniz. Eğer araç biraz devirlenip ileri doğru gitmek isterse baskınızı iyi durumda demektir ama eğer siz debriyajı %60 70 civarında bıraktığınızda araç gaz yediği halde ileri doğru hareketi azsa o zaman baskınız zayıf demektir.

Merhaba arkadaşlar, biraz önce baskı balatamı denemek için arabayı ilk 4. viteste kaldırmayı denedim tık diye stop etti. Akabinde 3. vitesle de denedim aynı şekilde stop etti. Bu baskı balatanın bitik olmadığı anlamına mı geliyor? Çünkü internette 4. vitesle kalkıyorsa baskı balatanızın değişmeye ihtiyacı var diye bir sürü yazı okudum. Benim araç kalkmadı 3. ve 4. viteste.

Hocam delirdiniz mi şanzımanı elinize alacaksınız.

Merhaba arkadaşlar, biraz önce baskı balatamı denemek için arabayı ilk 4. viteste kaldırmayı denedim tık diye stop etti. Akabinde 3. vitesle de denedim aynı şekilde stop etti. Bu baskı balatanın bitik olmadığı anlamına mı geliyor? Çünkü internette 4. vitesle kalkıyorsa baskı balatanızın değişmeye ihtiyacı var diye bir sürü yazı okudum. Benim araç kalkmadı 3. ve 4. viteste.
3. Viteste sabit hızda giderken hafif yokuş görünce arabanın devri anlık artıyorsa baskı balata bitmiş demektir. Aynı zamanda ilk kullanıma göre arabanın daha yukarda kavraması da işarettir.
Ort 120-150 bin kilometrede bitebilir, çok fazla dur kalk trafikte iseniz bu 90-100 bin kşlometrelere kadar düşebilir.

En iyi test nasıl olur hocam nasıl anlarız yani çekişinde falan problem yok ama bitmeye yakın ya da bitik olabilir bilmiyorum.
Baskı balatanın en kolay kaçıracağı senaryo şudur;
Olabilecek en üst vitese geçin, 1500-2000 devir civarında dipgaz yapın. Eğer araba sorunsuz hızlanıyorsa veya avans vurma sesinden başka bir ses gelmiyorsa baskı balatanız kaçırmaya daha başlamamış demektir.
Kaçırma ilk olarak en yüksek vites en düşük devirlerde, yani motorun yüksek torku ile, küçük dişlinin yüksek direnci arasında ezilen balatada başlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı