Araba ile masaüstü bilgisayarı taşımak

Ekran kartını sökün. Kasayı kolisinin içine köpüklerle destekleyerek sağa sola oynamayacak şekilde sabitleyin. HDD varsa onu da sökmenizi tavsiye ederim. Kasa kolisini bileşenlerin yukarı geleceği şekilde yatay olarak yerleştirin. Kolinin sağına soluna da yolda savrulmasın diye destek yaparsınız. Bu şekilde paketleyerek 4.5 saatlik engebeli yolda hasarsız şekilde kasamı eve götürebilmiştim büyük kasalı Transit ile.
Hocam, gideceğim yollar büyük ihtimalle engebeli değil. HDD'yi birkaç vidayla sabitlemiştim, sökmem gerekiyor mu ?
Vida ile sabitlediysen sorun olmaz. Ekran kartını sökmek en iyisi böylelikle güvenli olur.
Sökmemem benim için en iyisi olur, çünkü geri takmak çok uğraştırıyor. HDD'nin gireceği yere kabloları bağlamışlar.

Hocam, gideceğim yollar büyük ihtimalle engebeli değil. HDD'yi birkaç vidayla sabitlemiştim, sökmem gerekiyor mu ?

Sökmemem benim için en iyisi olur, çünkü geri takmak çok uğraştırıyor. HDD'nin gireceği yere kabloları bağlamışlar.
Ben sökmenizi tavsiye ederim mekanik parça olduğu için. 2 dakikalık iş için risk almazdım şahsen. Tabi sizin kasanın durumu farklı ise bilemem.

HDD açısından sıkıntı çekmezsiniz diye düşünüyorum. Kasanın kutusu ve köpükleri duruyormuş bu yüzden sarsılma az olur. Şimdi size kesin bir cevap veremeyiz böyle olur şöyle olur diye. Ancak şahsi fikrim ekran kartını sökmeniz. Harcadığınız vakte değer.

Ekran kartını sök kasayı da çok hareket etmeyecek yere koy hiçbir şey olmaz.
HDD açısından sıkıntı çekmezsiniz diye düşünüyorum. Kasanın kutusu ve köpükleri duruyormuş bu yüzden sarsılma az olur. Şimdi size kesin bir cevap veremeyiz böyle olur şöyle olur diye. Ancak şahsi fikrim ekran kartını sökmeniz. Harcadığınız vakte değer.
Sağ olun, ekran kartını söküp halledeceğim. Teşekkürler yardımlarınız için.

Arkadaşlar, Tekirdağ'a kadar yaklaşık 2, 3 saat boyunca bilgisayarımı bir arabada götüreceğim. Bilgisayarımın kutuları ve köpükleri duruyor. Ekran kartını söksem, kasayı köpüklü bir kutuya soksam, ekran kartını da aynı şekil yapsam parçalar bir zarar görür mü?

Çin'den fabrikadan çıkıp Vinçlerin taşıdığı konteynerlerde gemilere yüklenip, daha sonra kara yoluyla tırlara indirilip bindirilirken gülsuyu ve pamukla muamele ediyorlar zaten.

Kasis veya çukurdan geçerken uygulanan şok ile diskin içerisindeki okuyucu kafa diske çarpıp hasar verebilir.
At arabası bile olsa hdd'ye bir şey olmaz, siz nasıl bir analiz yaptınız anlamadım ben. Harici disklerinizi de bu şekilde mi taşıyorsunuz? Elinizle harici diski masaya koyarken bile tüm araç yolculuğundan daha fazla sarsıyor olabilirsiniz.
Yerdeki kasisin hdd'ye ulaşması için lastik > süspansiyon > aracın ataleti > bilgisayar kasasını koyduğunuz döşeme > bilgisayar kasasının ataleti gibi bir çok titreşim/darbe sönümleyiciden sonra zaten darbelere karşı korumalı olan hdd'nin çalışmıyor olduğu durumdaki varsayılan korumasını düşünürsek hiçbir zarar gelemez. Risk faktörlerini tespit etmek güzel ama bu faktörlerin ne kadar etkili olabileceği hakkında bir hesap yapılmazsa eğlenceli düşünceler ortaya çıkabilir, çıkmış da.

Geri
Yukarı