Araba nasıl çalıştırılmalı?

Arabayı boşa aldıktan sonra debriyaja basmanıza gerek yok diye biliyorum. Ama bazı modellerde araba boşta bile olsa debriyaja basmadan çalışmıyor. Mesela; @PROTECTQ arkadaşın dediği araba.
Başka bir örnek, bizim arabada boşa almanız yeter.
Fren konusunda, araç yokuş yerde değilse basmaya gerek olacağını sanmıyorum. Eğimli yerdeyseniz mecburen frene basmak gerekir.

Debriyaja basmadan kontağı çevirince araç bilgisayarı debriyaja basın diyor hocam.

Debriyaja basarak çalıştırmazsan, marş motoru motorla beraber şanzumanı da çevirir, bu da hem aküye hem de marş motoruna ekstra yük demek.

Vites boşta iken de bu geçerli mi?
Güç motordan şanzımana oradanda debriyaj plakasına gider diye biliyorum bu doğru ise vites boşta iken güç debriyaj plakasına gitmez.

Vites boşta iken de bu geçerli mi?
Güç motordan şanzımana oradanda debriyaj plakasına gider diye biliyorum bu doğru ise vites boşta iken güç debriyaj plakasına gitmez.
Geçerli.
Çünkü debriyaja basmak volanı ayırır.
Araba çalışırken debriyaja bastığınızda sesin azaldığını/değiştiğini duyabilirsiniz. Çünkü debriyaja bastığınızda volan ayrılır ve dönmeyi bırakır. Marşa basarken debriyaja basınca marş motoru ve akü volanı da çevirmek için ekstradan güç harcamaz.

Geri
Yukarı