Araba toprak yolda zor gidiyor

Trliseli

Decapat
Daha fazla  
Araba asfalt yolda eğim ne kadar fazla olursa olsun çekiyor ama toprak tozlu yolda 2.viteste bile gaz boş oluyor. Arabadaki bir donanım yüzünden mi? Bilgisi olan aydınlatırsa sevinirim ve araba 1.viteste dahi patinaj çekmiyor. Yola tutunamazsa gitmiyor kısaca.

Gitmiyor derken neyden bahsediyorsunuz hocam? Toprak yolda zaten çok hızlı gidemezsiniz arabayı dağıtırsınız. Eğer araç patinaja düşecekse tozlu veya çakıllı yerlerde bilerek gücü çekebilir lastiklerden, eğer öyle yapıyorsa zaten kapatmanıza gerek yok öyle yerlerde hızlı giderseniz arabayı tutamazsınız.

TCS var mı hocam arabanızda?

Hocam asfaltta sıkıntı yoksa araçta sıkıntı yoktur zaten. Toprak yolda bir anda yükleniyorsanız gaza ondan oluyordur.

Patinaja düşmeme, ABS/ESP sisteminden toprak yolda frenleme yaptığından olabilir. Doğal olarak hızlanmanızı da etkiler, lastikler iyi tutamadığı için yine frenleme/gaz kesme devreye girer.

Hocam sadece tahminim ve ufak miktarda deneyimimden yola çıkarak söylüyorum aracınız yeni model bir araç ise (kendim bunu 2020 Skoda scala ile deneyimledim) gaza bastığınızda araç aniden değil sonradan ve yavaş yavaş tepki verebiliyor patinaja düşüp çekişi kaybetmemek için.

Yeni konular

Geri
Yukarı