Arabada giderken mavi ışık yanıyor

L3nkk

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba. Arabada giderken özellikle bayır aşağı 90-100'le giderken mavi hararet ışığı yanıyor. Bir sorun var mıdır? Termostata baktırdık düzgün fan çalışıyor. Büyük sorun çıkartır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Termostata tekrar baktırın, termostat hatası motor için sorun oluşturur. Baktırdığınız yer motoru bozmanızı istiyor gibi.

Radyatör ve hortumlarda sızıntı ve çatlak kontrolü yapın.

Radyatör sıvısını kontrol edin.

Motor soğuksa bu ışık bir süre mavi yanar. Motor ideal ısıya ulaşınca sönmesi gerek. Sönmüyorsa sıkıntının @592041 hocamın dediği gibi Termostat ve Radyatör'de olma ihtimali bir hayli yüksek.

Motorun sağlığı adına mavi ışık yanarken aracı yüksek devirlerde kullanmayın.

Yukarıda belirtildiği gibi soğutma sistemlerinizi kontrol ettirin. Üst kapağı yakabilirsiniz.
Üst kapağın yanacağı bir durum yok. Araç çalışması gereken ideal sıcaklığın çok altında çalıştığı için mavi ışık yakıyor. Yani motor gereksiz yere sistem tarafından soğutuluyor. Termostatın açık kalması o mavi ışığı yakmaz. Büyük ihtimalle fan girmemesi gereken durumlarda devreye giriyor ve açık kalıyor. Bunun zararı araç çok yakar ve ideal çalışma sıcaklığı dışında çalıştığından motor sağlıksız çalışır, verim düşer.

Üst kapağın yanacağı bir durum yok. Araç çalışması gereken ideal sıcaklığın çok altında çalıştığı için mavi ışık yakıyor. Yani motor gereksiz yere sistem tarafından soğutuluyor. Termostatın açık kalması o mavi ışığı yakmaz. Büyük ihtimalle fan girmemesi gereken durumlarda devreye giriyor ve açık kalıyor. Bunun zararı araç çok yakar ve ideal çalışma sıcaklığı dışında çalıştığından motor sağlıksız çalışır, verim düşer.

Açıkçası mavi hararet ışığını ilk defa gördüm normal hararet ışığı haricinde. Elektrikçiye göstermesinde bence fayda var.

Elektriklik bir durum olduğunu sanmıyorum. Büyük ihtimalle fan girmemesi gereken yerde devreye giriyor ve kapanmıyor.

Zaten bu yüzden elektrikçiye gitmesi lazım diye düşünüyorum. Çünkü fanın da sigortası olması lazım ve o sigorta da sorun olabilir veya elektriksel başka sorun olabilir.

Zaten bu yüzden elektrikçiye gitmesi lazım diye düşünüyorum. Çünkü fanın da sigortası olması lazım ve o sigorta da sorun olabilir veya elektriksel başka sorun olabilir.
Ha evet. Ben ışığın elektriksel sebeple yanlış yanmasından bahsediyorsunuz sandım. Evet elektriksel bir durumdan dolayı fan kafasına göre tetikleniyorda olabilir. Hararet müşürüde olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı