Arabamın tamirine 1.5 ay süre verilmesi

jeyanchx

Hectopat
Merhaba dostlar, babadan emektar bir Hyundai Accent Admire 1.5CRDI aracım var, 2005 model 3 silindir olanlardan. Aracın dışını kaplattım geliştirdim bebek gibi oldu, içine de harcadım tabii. Bundan 2 hafta önce, araba çok fazla yağ ve su eksiltiyor motordan dumanlar çıkıyor, ve bir şeyler akıtıyor diye babamın 20 senedir hatta dedemin 30 senedir gittiği ustaya gittim. Arabayı 2 günde yaptı, radyator borusu çatlamış onları düzeltti. 3 gün evvel araba seyir halinde giderken istop etti ve bir daha çalışmadı, marş bile masmadı. Aynı ustaya götürdük çekiciyle, ilk gün arabayı lift ile kaldırdı, motor kapağını falan söktü, o gecenin akşamı motor inecek rektefiyeye gidecek 1 hafta sürer dedi sorun etmedim. Rektefiyenin o kadar süreceğini anlarım. Ama dün sabah motorun birkaç fotoğrafını attı pek anlamam detayını. Ve tam olarak şöyle diyordu;
"Motorda her şey arızalı, fazla sıkıştırmadan dolayı olmuş, komple sıfırdan motor yapılacak" tamam dedim usta sorun neyse yapılır. Süre sordum,
"1 ay ya da daha fazla, belli değil. Rektefiyeye gidecek gelecek sonra ben motoru toplayacağım test edeceğiz uzun iş" dedi. Ayrıca 100-150k fiyat biçti.
Şok geçirdim o etkiyle tamam usta kolay gelsin dedim devam ettim.

Şimdi dostlar verdiği fiyattan çok biçtiği süre karnımı ağrıttı. 100-150k sanırım sıfırdan yapılacak motor +işçilik için normal. Değilse beni aydınlatın.
Süre olarak 1 ay veya daha fazla olması normal mi? İşin içinde benden saklanan başka bir iş mi var? Parça getirtecekler desem, araba zamanında en çok tutan arabalardan biri. E üç silindirler biraz sanayi dostu parçayı Çin'den getirtecek halleri yok. Hadi çok yoğun atölye desem gittiğim yerde çoğu iş Max 2 günde hallediliyor. Biraz komik bir örnek olacak ama sıfırdan konfügre ettiğin bir araba 1 bilemedin 2 ayda kapına geldiği bir devirde sadece motoru sıfırdan yapmak için 1 ay veya daha fazla verilmesi garibime kaçtı. Üstüne düşüp ustayı darlayayım mı, yoksa normal mi dersiniz?

O kadar para normal değil. 3 silindir sanayi dostu değil. O kadar süre de normal değil. Uğraşmak istemiyor muhtemelen. Sat o halde daha iyi.

O kadar para normal değil. 3 silindir sanayi dostu değil. O kadar süre de normal değil. Uğraşmak istemiyor muhtemelen. Sat o halde daha iyi.

Sanayi dostundan kastım 3 silindirli sürümler sanayiye çok gidiyor diye duymuştum. Zaten araç 300 bin TL, motor yemiş bir aracı 15 Pro Max fiyatına mı satayım Allah aşkına?

Hangi parçaya neler yapılacağını görmeden konuşmak imkansız. Parçalar temin edildikten sonra motor 2 günde bile toplanır testi yapılır. Yakın zamanda piston kıran arkadaşım motoru rektifiye ettirip parçaları değiştirdi. Sadece 2 gün sürdü.

Hangi parçaya neler yapılacağını görmeden konuşmak imkansız. Parçalar temin edildikten sonra motor 2 günde bile toplanır testi yapılır. Yakın zamanda piston kıran arkadaşım motoru rektifiye ettirip parçaları değiştirdi. Sadece 2 gün sürdü.
sübop kesmiş her yere vurmuş tüm motor yenilencekmş başka bilgi yok

Dosya Ekleri

• a118b551-ab39-49d8-a8d6-c00b4bd77383.JPG
    a118b551-ab39-49d8-a8d6-c00b4bd77383.JPG
    175,4 KB · Görüntüleme: 43
  • c69c0ee4-05b0-43a8-a274-7b55f425f275.JPG
    c69c0ee4-05b0-43a8-a274-7b55f425f275.JPG
    122,2 KB · Görüntüleme: 44
  • dcf98d76-8739-47a9-9941-b41b1ff479ec.JPG
    dcf98d76-8739-47a9-9941-b41b1ff479ec.JPG
    157,6 KB · Görüntüleme: 41
Triger kayışının veya zincirinin koparak subaplara zarar vermesine halk arasında subap kesme deniyor. Bu durum genel olarak piston ve piston gömleğine zarar veriyor. Sizin araç rektifiye gireceği için büyük ihtimal silindir içerisinde zarar olabilir. Fotoğrafları atarsanız daha iyi yorum yapabiliriz.

Triger kayışının veya zincirinin koparak subaplara zarar vermesine halk arasında subap kesme deniyor. Bu durum genel olarak piston ve piston gömleğine zarar veriyor. Sizin araç rektifiye gireceği için büyük ihtimal silindir içerisinde zarar olabilir. Fotoğrafları atarsanız daha iyi yorum yapabiliriz.
attım hocam

Resimde görüldüğü kadarıyla tek piston ve silindirde hasar var, bu da güzel bir durum. Aşağı yukarı piston ve biyel kolu için adet fiyatı 4,5-5 bin TL bandında, subapa da 2 bin lira diyebiliriz. 2024 yılı için rektifiye ise en ucuz 70 bin TL olduğunu gördüm. Ustanız motor sökme takma işçiliğine biraz fazla istemiş gibime geldi, gerisinde sorun yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı