Araç kamerası önerisi

Üstadım ben farklı bir konudan bahsedeceğim sana. Aracına kamera taktırırsan bunu polise bildirmek zorunda olursun. Birkaç arkadaş çıkıp ben bildirmedim kimse de sormadı diyebilir fakat bunu kaza gibi polisin karıştığı işlerde görürsün. Aracındaki kamerayı polis bilecek ki ancak öyle görüntüleri kullanıp hak talep edebilirsin. Kameran cinayet suçu işlemiş birini çekse bile görüntülerini kullanamazlar çünkü kamera taşıman yasal durumda olmuyor. Polise bildirmeni tavsiye ederim. Sadece süs diye kullanmış olma gerektiğinde hak savun.

Yani hocam söylediğiniz şey de kafa karıştırıcı. Kamerayı polise bildirmek nedir? Nasıl ve nereye bildirilir? Bildirince ne olur? Bildirmezse ne olur? Görüntüleri kullanamamak niye? Kamera taşımanın yasal durumda olmaması nedir? Gibi sorular ortaya çıkıyor yazdığınız yorumla.

Üstadım ben farklı bir konudan bahsedeceğim sana. Aracına kamera taktırırsan bunu polise bildirmek zorunda olursun. Bir kaç arkadaş çıkıp ben bildirmedim kimse de sormadı diyebilir fakat bunu kaza gibi polisin karıştığı işlerde görürsün. Aracındaki kamerayı polis bilecek ki ancak öyle görüntüleri kullanıp hak talep edebilirsin. Kameran cinayet suçu işlemiş birini çekse bile görüntülerini kullanamazlar çünkü kamera taşıman yasal durumda olmuyor. Polise bildirmeni tavsiye ederim. Sadece süs diye kullanmış olma gerektiğinde hak savun.
Hocam daha önceden böyle bir zorunluluk olduğunu duymamıştım. Bu konu ile ilgili bi kaynak paylaşabilir misin?

Uzun bir süredir kendim de eşim dostum da kullanıyoruz.
Hocam 70MAI A400 almayı düşünüyorum. Fakat kamera darbe algıladığında pil ile otomatik çekim yapıyor mu bir türlü öğrenemedim.

Ayna üzerine takılan modellerden kullanıyorum tavsiye ederim. Arka kamera aynı zamanda dikiz aynası olarak ve haliyle geri görüş kamerası olarak kullanılabiliyor. Aynı zamanda hız yapmayan biriyseniz GPS özelliği olan kamera almanız da hayat kurtarabilir.

fakat bunu kaza gibi polisin karıştığı işlerde görürsün.
Hocam birkaç ay önce kaza yaşadık ve (sanırım ekspertiz raporuydu) bize araç içi kameramızın olup olmadığının sorulduğu bir kutucukta vardı.

Kazada suçlunun belirlenmesini sigorta şirketlerinin ekspertizleri yapıyor, polisin bildiğim kadarıyla işin o kısmıyla alakası yok.

Üstadım ben farklı bir konudan bahsedeceğim sana. Aracına kamera taktırırsan bunu polise bildirmek zorunda olursun. Bir kaç arkadaş çıkıp ben bildirmedim kimse de sormadı diyebilir fakat bunu kaza gibi polisin karıştığı işlerde görürsün. Aracındaki kamerayı polis bilecek ki ancak öyle görüntüleri kullanıp hak talep edebilirsin. Kameran cinayet suçu işlemiş birini çekse bile görüntülerini kullanamazlar çünkü kamera taşıman yasal durumda olmuyor. Polise bildirmeni tavsiye ederim. Sadece süs diye kullanmış olma gerektiğinde hak savun.
İlk kez sizden duyuyorum bunu. Kamera taşımanın yasal olması durumu ise pek mantıklı gelmedi açıkçası. Bu ehliyeti, ruhsatı olan bir alet değil ki. 6 Ay önce kaza yaptığımızda polis geldiğinde tutanakları doldurduktan sonra kameram olduğunu söyleyip görüntüleri gösterdim polise, hiç böyle bir uyarıda bulunmadılar. Görüntüleri de kasko firmasına iletip süreci devam ettirdik.

Dostlar nereden bildiğimi size şöyle açıklayayım. Ben yaklaşık 1 yıl boyunca market işlettim. Biraz büyüktü marketimiz vardı arkaları göremiyorduk. Bu sebepten kamera taktırdık. Bir hırsızlık olayı oldu ve ben polisi aradım. Kameran var mı dedi açtım görüntüleri gösterdim. Polis memuru kameram olduğuna dair özel bir kayıt açtı ve bana dedi ki senin dükkanında kamera olduğunu sisteme işledim bundan sonra çevrede olan bütün olaylarda kameranı incelemeye gelebiliriz dedi. Ki öyle de oldu gelip incelediler çevrede olan bir kaç olaydan ötürü. Oradaki polis memuruna araç kamerasıyla ilgili sordum. Trafiğin doğal akışını ve insanların doğal yaşamlarını kayıt altına aldığın için bunu bize bildirmelisin dedi. Senin aracında kamera olduğunu polis bilecek ve yaşanan seninle alakalı alakasız olaylarda senin aracının o bölgede bulunduğu tespit edildiğinde senin kayıtların incelenir dedi. Polisten habersiz takarsınız evet, polis görse niye bildirmedin diye ceza yazmaz belki ama her polis memuru bir değil. Polis memuru izinsiz neden kayıt alıyorsun derse bir şey diyemezsin.

Dostlar nereden bildiğimi size şöyle açıklayayım. Ben yaklaşık 1 yıl boyunca market işlettim. Biraz büyüktü marketimiz vardı arkaları göremiyorduk. Bu sebepten kamera taktırdık. Bir hırsızlık olayı oldu ve ben polisi aradım. Kameran var mı dedi açtım görüntüleri gösterdim. Polis memuru kameram olduğuna dair özel bir kayıt açtı ve bana dedi ki senin dükkanında kamera olduğunu sisteme işledim bundan sonra çevrede olan bütün olaylarda kameranı incelemeye gelebiliriz dedi. Ki öyle de oldu gelip incelediler çevrede olan bir kaç olaydan ötürü. Oradaki polis memuruna araç kamerasıyla ilgili sordum. Trafiğin doğal akışını ve insanların doğal yaşamlarını kayıt altına aldığın için bunu bize bildirmelisin dedi. Senin aracında kamera olduğunu polis bilecek ve yaşanan seninle alakalı alakasız olaylarda senin aracının o bölgede bulunduğu tespit edildiğinde senin kayıtların incelenir dedi. Polisten habersiz takarsınız evet, polis görse niye bildirmedin diye ceza yazmaz belki ama her polis memuru bir değil. Polis memuru izinsiz neden kayıt alıyorsun derse bir şey diyemezsin.
Alakası yok abiciğim. Bilmediğin şeylerle ilgili fikrini belirtip insanların kafasını karıştırma. Bir şeyi biliyor olman için ilgili kanun maddesini veya yönetmeliği göstermelisin. Senin başına gelen olayda ise bulunduğun yerleşim yerinde, gerçekleşen olaylarda polislerin hızlıca bildikleri kamera kayıtlarına ulaşıp, olayı çözmeye yönelik. Yoksa olayın gerçekleştiği yerdeki kameralara fiili olarak bakacaklar. Sen sadece işlerini hızlandırmış oldun o kadar. Araç kamerasını bildirme diye bir şey yok.

Abi senin olayın mantıklı ama benim araç kameram kontağı açtığım an devreye giriyor. Ben arabada yokken arabanın önünde katliam olsa kaydedemez. Bence senin polis abi bi tık fantastik yaklaşmış olaya. Yine de trafik polisine denk geldiğimde bir soracağım bu konuyu.

Alakası yok abiciğim. Bilmediğin şeylerle ilgili fikrini belirtip insanların kafasını karıştırma. Bir şeyi biliyor olman için ilgili kanun maddesini veya yönetmeliği göstermelisin. Senin başına gelen olayda ise bulunduğun yerleşim yerinde, gerçekleşen olaylarda polislerin hızlıca bildikleri kamera kayıtlarına ulaşıp, olayı çözmeye yönelik. Yoksa olayın gerçekleştiği yerdeki kameralara fiili olarak bakacaklar. Sen sadece işlerini hızlandırmış oldun o kadar. Araç kamerasını bildirme diye bir şey yok.
Bildiğimi iddia etmiyorum. Polis memurundan duyduğumu iletiyorum. Kendi kafamdan cümle kurmadım. Yazmış olduğum cümleler görüşmüş olduğum polis memurunun cümleleri. Yorum içermez. Alakalı veya mantıklı olup olmadığı sizin yorumunuz.

Abi senin olayın mantıklı ama benim araç kameram kontağı açtığım an devreye giriyor. Ben arabada yokken arabanın önünde katliam olsa kaydedemez. Bence senin polis abi bi tık fantastik yaklaşmış olaya. Yine de trafik polisine denk geldiğimde bir soracağım bu konuyu.
Siz bir yerden bir yere gidiyorsunuz mesela. Bir ara sokağa girdiniz ve orada mobese bulunmuyor. Tam siz ilerlerken önünüzde bir olay yaşandı ve polis oraya intikal edene kadar siz orada bulundunuz. Polis sizin aracınızdaki kamerayı görüp o kameradaki kayıtları almak isteyebilir. Daha farklı durumda siz kaza yaptınız diyelim. Eğer kamerayı bildirmişseniz polis memuruna direk kamere kayıtlarını isterler sizden. Tabii benim bu bilgileri aldığım polis memuru yanlış biliyor olabilir. Sizin de sormanızı rica ediyorum. Almış olduğunuz bilgiyi buraya da yazarsanız çok mutlu olurum.

Yeni konular

Geri
Yukarı