Aracın ilk sahibi km sildirmiş, mahkemede kim haklı çıkar?

Pierry

Decapat
Makaleler
1
Babam yaklaşık 3 ay önce bir araç aldı. Aracın ilk sahibinden. Sonra bir tane arkadaşına sattı. Ama ilk aldığı adam araç 127.000 km’deyken 50.000 km sildirmiş. Babamda aracı expertiz yaptırmadan direkt almış. Sonra babamın aracı sattığı adam, başkasına arabayı satmak istiyor. Ve o adam da aracı expertize sokuyor. Böylelikle durum fark ediliyor araçtan 50.000 km sildirildiği. Babamın sattığı adam da gelip babamla tartışıyor. Babam da diyor ki “Sen de haklısın ben de. Sen şimdi git beni mahkemeye ver. Ben de gidip aracı aldığım adamı vereyim mahkemeye halledelim bu işi. ”
Diyor. Sizce kim haklı mahkemede sonuç nasıl olur? Yani aracı alacak kişinin expertiz yapması zorunlu mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum ekspertiz yapman zorunlu değil fakat bu devirde ekspertiz yapmadan araç nasıl aldınız? Birisine aşırı güvenmen gerekir bu durum için. Çünkü satın aldığın adamın bile bilmediği sorunlar olabilir araçta. Hem üstelik sadece paranı çöpe atmamak için değil sağlığını da tehlikeye atmamak için ekspertize sokulması lazım aracın.

Hocam km değişimi yapıldığı tarih belli ise size bir şey olmaz. Fakat uğraşırsınız.

Peki bu süreçte araç muayeneye girmemiş mi hiç? yani 127 bin km'ye kadar muayenede illaki kayıt olması lazım, 30bin 50bin 80bin artık hani km'de muayeneye girdiyse.

Muayenede kayıt varsa haklılığınızı ortaya çıkarırsınız ama yok ise elinizde o km'de ekspertiz raporu olmayacağı için ilk sahibi benim bilgim yok derse ispat etmeniz pek mümkün olmayacaktır.

Bazıları muayne öncesi KM sildirip öyle götürüyorlar. Böylece muaynede anlaşılmıyor.0-6 yaşındaki bir araba ise daha zor anlaşılması muaynede. Binek araçlar satın alındıktan 3 sene sonra ilk muayne tarihi. Böylece adam 3. Senesinde KM düşürüyor. Birdahaki muaynede yine tekrarı. Aracın yaşını bilmiyorum lakin ustalar bunu kanıtlamış zaten. Benim 10 sene önce aldığım bir aracım KM düşürüldüğünü muayenede öğrenmiştim. Ekspertize sokarak aldığım bir arabaydı.

Geri
Yukarı