Rehber Arcade kabin yapımı

leeroy jenkins

Centipat
Arkadaşlar bir 90'lar çocuğu olarak uzun süredir sahip olmak istediğim arcade kabini sizinle paylaşmak istiyorum belki yapmak isteyen ama nasıl başlayacağını bilemeyen arkadaşlar vardır.

1.jpg

Plansız ve projesiz olarak evde atılacak bir mobilya olan gardrop parçalarını keserek başladım.

3.jpg

Herhangi bir alet testere vs olmadığı için el testeresi ile uzun uğraşlar sonucunda tasarıma çok bakmadan böyle bir kasa oluşturdum

13.jpg

Ekranın etrafını kapatmak için 4 parça ince sunta ile beraber ek yerlerini kapatacak şekilde ahşap macunu ile yaptım elimden geldiğince pürüzsüz kusursuz olsun istedim.(elde kesildiği için mecbur 4 parça yaptım)

16.jpg

Projenin devamı üst kısım çok büyük olduğu için sonradan ayak yapmaya karar verdim ve kabin son olarak bu şekli aldı.

21.png

Boya olarak ne kadar sağlıklı olur bilmiyorum fakat kendinden vernikli akrilik boya kullandım.(kırmızı kenarlar boya ile kötü olduğu için sonradan kırmızı ütü bandı ile kapladım daha temiz oldu)

25.jpg

Yazılım olarak içerisine PC ile çalışabilecek Linux tabanlı batocera işletim sistemini kurdum böylelikle cihaza birçok özellik kazandırdık Wi-Fi ile oyun yükleme Bluetooth ile DualShock gibi kollarla uyumlu çalışabilme gibi olanakları var. Donanım özellikleri olarak 1TB HDD, Core 2 Duo 7500 işlemci AMD R5 220 1GB ekran kartı ve 3GB RAM bu donanımla Nintendo Wii'ye kadar PS1 PS2 GameCube gibi birçok konsolu başarıyla çalıştırabildim.

20.jpg

Benim için en zor kısım bu tuş deliklerini ayarlamaktı sanırım tuşları Amazon'dan uygun fiyata yurt dışından getirttim bunların standart çapını öğrenmem gerekiyordu kumpasla vs. ölçüp belirledim 28mm uç bu tuşlar için ideal delikleri ne kadar becerebildiysem düzgünce açtım daha sonradan 2 tuş daha ekledim lazım olduğu için.

WhatsApp Görsel 2024-03-04 saat 13.12.04_0aa81c47.jpg

WhatsApp Görsel 2024-03-04 saat 14.11.05_0e0a6b4d.jpg

Daha sonra arka kısım için bu şekilde bir panel yaptım kablo kalabalığı olmasın diye 3'lü prizi eski bir PSU'dan söktüğüm sokete bağlayarak panele ekledim. Dışarıdan USB takmam gerekebilir diye ucuza aldığım bir USB hubı aynı şekilde bağladım bir de montajladım kasanın içinde bulunan egzoz fanı en azından sıcak havayı atsın diye arkaya ekledim.

WhatsApp Görsel 2024-01-15 saat 17.56.53_9ad3c16e.jpg

WhatsApp Görsel 2024-01-19 saat 17.26.34_c6aa67e9.jpg

Ve sonunda beklentilerimi karşılayan güzel bir arcade kabin sahibi oldum. :)

Dosya Ekleri

• WhatsApp Görsel 2024-01-15 saat 17.56.53_acf279e6.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-01-15 saat 17.56.53_acf279e6.jpg
    59,6 KB · Görüntüleme: 129
  • WhatsApp Görsel 2024-01-15 saat 19.48.25_6fa9be97.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-01-15 saat 19.48.25_6fa9be97.jpg
    79,4 KB · Görüntüleme: 124
Son düzenleyen: Moderatör:
Elinize sağlık çok güzel olmuş. Ben de bunun taşınabilirini yapmıştım düşer kapak ayakkabılık ve çöp olmuş bir laptop kullanarak.

Eki Görüntüle 2133124
Eki Görüntüle 2133126

Elinize sağlık sizinkide çok güzel olmuş bayağı yaratıcı, tuşlarınızı merak ettim ben bu şekilde baskılı bulamadım siz sonradan mı yaptınız yoksa direkt baskılı olarak mı geldi?

Elinize sağlık sizinkide çok güzel olmuş bayağı yaratıcı, tuşlarınızı merak ettim ben bu şekilde baskılı bulamadım siz sonradan mı yaptınız yoksa direkt baskılı olarak mı geldi?
Teşekkür ederim. Tuşları aliexpressten LeonArcade Branch Store'dan aldım. İçlerini kendim canvadan tasarladım. Tuşlar renkli olduğu için siyah beyaz çıktı yeterli oluyor. Şablonu etsy'de satıyorum: Retro Arcade Game Controller Button Labels Printable Set of 70 - Etsy

Tuş dizilimlerini de arcade button layout yazıp beğendiğim bir tanesini seçip yerleştirdim.

1709655527507.png

Teşekkür ederim. Tuşları AliExpress'ten leonarcade branch Store'dan aldım. İçlerini kendim canvadan tasarladım. Tuşlar renkli olduğu için siyah beyaz çıktı yeterli oluyor. Şablonu Etsy'de satıyorum: Retro Arcade Game Controller Button Labels Printable Set of 70 - Etsy

Tuş dizilimlerini de arcade button layout yazıp beğendiğim bir tanesini seçip yerleştirdim.

Eki Görüntüle 2133493

Çok teşekkür ederim, aynı şekilde ekleme yapacağım sanırım çok orijinal duruyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı