Arch Linux açılışta grub ekranından çıkmak

iloveichigo

Hectopat
Makaleler
13
Daha fazla  
Ben bu işi beceremiyorum galiba. Grub'u kurdum fakat açılışta bu ekran geliyor:

16191096950854274672101465463427.jpg

Boot dediğimde hata veriyor:

1619109745510844192370732779712.jpg

Nasıl çözebilirim?
@Ali998 @Zurnadürüm

Son düzenleme:
Anladım, o zaman kendi mesajınızı çözüm olarak işaretleyebilirsiniz. Hayırlı olsun. Bir dk yanlış mı anladım şimdi? Pardon yanlış anlamışım. O zaman BIOS bölümü yaptığınızı varsayarak /boot bölümüne bir şey mount etmeden düz grub-install /dev/sda çalıştıracaksınız. Onun dışında attığım komutları aynen girin. UEFI-CSM ile EFI bölümü kullanabilirsiniz bu arada.
Hocam error:cannot find EFI directory hatası veriyor. Sanırım artık vazgeçip calamares ile kurmam gerek.

Hocam error:cannot find EFI directory hatası veriyor. Sanırım artık vazgeçip calamares ile kurmam gerek.
Mount ettiniz mi? BIOS mu kuruyorsunuz EFI mı anlamadım. Eğer BIOS ise grub-install --target... diye giden uzun komudun yerine grub-install /dev/sda yazın sadece.

Mount ettiniz mi? BIOS mu kuruyorsunuz EFI mı anlamadım. Eğer BIOS ise grub-install --target... diye giden uzun komudun yerine grub-install /dev/sda yazın sadece.
Hocam ilk önce mount /dev/sdc1 (gizli spoiler 🙂) /mnt sonra mount /dev/sdc2 /mnt/boot sonra arch-chroot /mnt ile giriyorum ama izin vermiyor. Sonuna --target=i686-pc yazıp yükledim sorunsuz yüklendi ama halen aynı ekran. Artık calamares ile kurucam sabahtan beri uğraştırıyor bu.

Hocam ilk önce mount /dev/sdc1 (gizli spoiler 🙂) /mnt sonra mount /dev/sdc2 /mnt/boot sonra arch-chroot /mnt ile giriyorum ama izin vermiyor. Sonuna --target=i686-pc yazıp yükledim sorunsuz yüklendi ama halen aynı ekran. Artık calamares ile kurucam sabahtan beri uğraştırıyor bu.
Hocam EFI bölümümü oluşturdunuz tam anlamadım, BIOS kurulum yaptıysanız şunları uygulayın:
Live USB'den boot et ve şunları yaz:
sudo mount /dev/sdaX /mnt && sudo chroot /mnt
Sonra şunları yaz:
grub-install /dev/sda && grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg && exit
Sonra şunları yaz:
sudo umount -a && reboot
USB'yi çıkar ekran kararınca.

Hocam EFI bölümümü oluşturdunuz tam anlamadım, BIOS kurulum yaptıysanız şunları uygulayın:
Live USB'den boot et ve şunları yaz:
sudo mount /dev/sdaX /mnt && sudo chroot /mnt
Sonra şunları yaz:
grub-install /dev/sda && grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg && exit
Sonra şunları yaz:
sudo umount -a && reboot
USB'yi çıkar ekran kararınca.
Sildim arch'ı hocam. Manjaro kurmayı başardım ama USB'ye.
Atıcam yapılışını.

Geri
Yukarı