Arch Linux Grub ekranında kalıyor

Eren AYTEKİN

Hectopat
Merhaba iyi günler. Sabah 7'den beri Arch Linux kurmaya çalışıyorum. Tam kurdum ama grub geldiğinde Arch Linux'u seçemiyorum.

1617345672656.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sorun bende şu şekilde oluyordu; mesela yanlislikla boot bölümünü biçimlendirdiğimde veya boot bolümüne herhangi bir şekilde zarar verme durumunda. Bunu gidermek için grub ekranında boot bölümünü doğru birşekilde arayıp bulmaniz ve şu kodları vermeniz gerekiyor:

set prefix (hd0,gpt1)/grub (buldugunuz boot bölümü)

insmod normal

normal

sonra restart attığınızda düzelmesi gerekiyor.

Bu sorun bende şu şekilde oluyordu; mesela yanlislikla boot bölümünü biçimlendirdiğimde veya boot bolümüne herhangi bir şekilde zarar verme durumunda. Bunu gidermek için grub ekranında boot bölümünü doğru birşekilde arayıp bulmaniz ve şu kodları vermeniz gerekiyor:

insmod normal

normal

Deneyeceğim sağol
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bunu yapıyorum yeni oluşturup :)

insmod normal

normal

Set prefix bölümünü ne yapacağım hata veriyor ?
Muhtemelen Grub'u kurduktan sonra Boot klasörüne bağlamadınız. Live olarak sistemi yeniden başlatıp grubu tekrar kurmayı deneyin.
Attığım videodaki dekindede herşeeyin aynıssını yaptım adamla hiç bir şey hata vermedi ama bundada oyle bir hata oldu
Bıktım artık saat 12 olmuş farkında değilim her eğitiminkini dendiğimde aynı hata ......

Merhaba iyi günler. Sabah 7'den beri Arch Linux kurmaya çalışıyorum. Tam kurdum ama grub geldiğinde Arch Linux'u seçemiyorum.

Eki Görüntüle 953268

Grubu yüklememişsin semantic hocamın dediğini yapın Arch açılacak ve ondan sonra grubu yükle.
Hocam:

grub rescue> ls

(hd0), (hd0,msdos5),(hd0,msdos6),(hd0,msdos7),(hd0,msdos8

grub rescue> ls (hd0,msdos5)

şeklinde boot klasörünü bulana kadar bu bölümleri listelemeniz gerekiyor.
Burda hocamın ki böyle ama sizin ki farklı olacaktır mesela ls (hd0,msdos5) yazmış sizinkinin adı farklı olabilir o yüzden parantezin içindekini ls yazarak öğreneceksiniz o komutu yazınca dual boot değilse ext4 olandır
Bulduktan sonra videodan devam edersiniz ama ls yazarken falan bulduğunuz adı kullanacaksınız videodaki değil.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı