Çözüldü Arch Linux baslangica komut ekleme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Lord Raiden

Megapat
Makaleler
14
Yer
Slytherin
Baslangicta sudo ile bir komut calistirmam gerekiyor.
systemd ile komutu ekledim; ancak login olduktan sonra calismasi gerekiyor komutun.

Komut: sudo cpupower frequency-set -g ondemand

Sistem:
  • Lenovo 15IML05 laptop
  • i5 10210U
  • Arch Linux - Cinnamon.

Son düzenleme:
Çözüm
systemd ile komutu ekledim; ancak login olduktan sonra calismasi gerekiyor komutun.

Sistem:
  • Lenovo IML015 laptop
  • i5 10210U
  • Arch Linux - Cinnamon.
sudo'yu sifresiz bir komut calistirmaya ayarlayarak sorunun ustesinden gelebilirsiniz.
sudo su yaparak root olalim.
visudo diyerek sudoers dosyasini duzenlemeye baslayalim.
Dosyanin sonuna kullaniciadiniz ALL = NOPASSWD: /usr/bin/cpupower kullaniciadiniz kismini kendi kullanici adiniza gore degistirin.
Dosyayi kaydedin. (Nano'da Ctrl + O, Vim'de :wq)
sudo cpupower diye komutu deneyin, calismasi gerek.

Sonra DE'nizin komut calistirma bolumune ilgili komutu basina sudo koyarak ekleyin. Sifre istemeden baslangicta root olarak calisacaktir.

Sistem:
  • Lenovo IML015 laptop
  • i5 10210U
  • Arch Linux - Cinnamon.
sudo'yu sifresiz bir komut calistirmaya ayarlayarak sorunun ustesinden gelebilirsiniz.
Dosyanin sonuna kullaniciadiniz ALL = NOPASSWD: /usr/bin/cpupower kullaniciadiniz kismini kendi kullanici adiniza gore degistirin.

Sonra DE'nizin komut calistirma bolumune ilgili komutu basina sudo koyarak ekleyin. Sifre istemeden baslangicta root olarak calisacaktir.

Çözüm
crontab ile başlangıçta çalıştırabilirsiniz.
crontab -e ile favori text editorunuz kullanarak açın.
@reboot root calistirmak_istediginiz_komut satırını ekleyerek kaydedin
Cihazınızı her boot ettiğinizde ya da yeniden başlattığınızda komut otomatik olarak root yetkileri ile çalıştılacaktır.

Tesekkurler, ise yaradi.

Bu arada bu cozum guvenlik acigi olusturabilir. chattr ile dosyayi degistirilemez yaptim.

crontab ile başlangıçta çalıştırabilirsiniz.
crontab -e ile favori text editorunuz kullanarak açın.
@reboot root calistirmak_istediginiz_komut satırını ekleyerek kaydedin
Cihazınızı her boot ettiğinizde ya da yeniden başlattığınızda komut otomatik olarak root yetkileri ile çalıştılacaktır.
Bu yontem bu komut ile isimi gormedi maalesef. Ustteki yontemle hallettim. Tesekkur ederim ikinize de.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı