Çözüldü Arch Linux disk alanının tamamını görmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

tacohub

Kilopat
Yer
İzmir
Arkadaşlar öncelikle Arch Linux'da yeniyim daha önce Ubuntu kullandım fakat Arch benim için yeni bir deneyim. YouTube üzerinde bulduğum bir rehberi takip ederek Arch Linux ve GNOME kurmayı başardım fakat dosya yöneticisinde sadece 32 GB alan olduğu görünüyor. Disklere girdiğim zaman ise 967GB'lık kısım görünmesine rağmen dosya yöneticisinde görünmüyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Screenshot from 2022-05-11 16-04-38.png

Screenshot from 2022-05-11 16-12-06.png

Bu da GParted görüntüsü.

Son düzenleme:
Çözüm
Eve gidince en kısa zamanda atacağım.
@Linuxginar buyrun, Eki Görüntüle 1385041
Diskin tamami kullanilmamis.
Bilgisayari herhangi bir Linux ISO'su ile acin, terminalden lsblk komutunu yazip diskinizin hangisi oldugunu bulduktan sonra diskinizin root bolumunu (cogunlukla isletim sisteminin kurulu oldugu diskteki en buyuk bolum) adini bulun. /dev/sdxY seklinde olacaktir. X ve Y size gore degisecek tabii. Sonra buldugunuz bu adi unutmayin.

sudo cfdisk /dev/sdx yapin, x isletim sistemi diskiniz olacak. Sonra sag ve sol ok tuslariyla resize kismina gelin, ust ve alt ok tuslariyla da Linux root yazan kisma gelin. Buyuk ihtimalle buyuk bir bolum olacaktir (sizde 30GB gorunen olmali).
Iste ona resize deyip kalan kismi alacak sekilde yeni alani secin.

sudo resize2fs /dev/sdxY
sudo e2fsck /dev/sdxY

Dedigim gibi, sdxY degisecek.

Kafaniz karisirsa lsblk ciktisini buraya atin ben xY yerine gelmesi gerekenleri soyleyeyip size komutlari vereyim direkt.

Geri
Yukarı