Arch Linux ekran görüntüleri

Sefa Utku Bahşi

Centipat
An itibariyle Arch Linux'e geçtim ve bu işletim sisteminden çok memnunum. Daha önceleri sırasıyla Kali, Ubuntu ve Manjaro kullandım, Arch'da insan kendini daha özgür hissediyor. Sanırım bundan sonra hep Arch Linux kullanacağım. Özellikle de PDF, Office görüntüleyicileri muhteşem: Gnome-documents, okular ve qpdf gibi. Hız konusunda gerçekten diğer dağıtımlarda çok büyük bir hız farkı var çünkü kurulacak paketleri siz kendi isteğinize göre kuruyorsunuz ha bir de AUR Repo var, eğer sistemde paketleri veya kütüphaneleri bulamazsanız buradan da temin edebiliyorsunuz.

Arkadaşlar bak şimdi 7 kişi görüntülemiş hiçbir şey yazmadan en azıdan beni methedip bir ifadecik bırakmadan gitmiş. Yani yapmayın böyle. Şöyle güzel ifadeler bırakıp yorum yapın biraz lütfen az biraz gayret edelim. Saygılarımla...

Dosya Ekleri

• Screenshot_20200408_155513.png
    Screenshot_20200408_155513.png
    935,7 KB · Görüntüleme: 111
  • Screenshot_20200408_155648.png
    Screenshot_20200408_155648.png
    807,5 KB · Görüntüleme: 109
  • Screenshot_20200408_160205.png
    Screenshot_20200408_160205.png
    855,5 KB · Görüntüleme: 103
  • Screenshot_20200408_160237.png
    Screenshot_20200408_160237.png
    244 KB · Görüntüleme: 98
Son düzenleme:
Masaüstü ne? Sonradan gördüm Plasma imiş.

Dosya Ekleri

• VirtualBox_Arch2_08_04_2020_22_01_44.png
    VirtualBox_Arch2_08_04_2020_22_01_44.png
    42,7 KB · Görüntüleme: 100
Son düzenleme:
Arc-OSX GTK teması kullanıp dosya yöneticisi olarak Dolphin kullanmak.. yakıştıramadım. Yükle ordan bir gnome-nautilus.

Bu Linuxcular hep bi Mac OS a benzetmeye çalışıyorlar sistemi Linux distrolarının kimliğini oluşturan bir tasarımı yok çünkü hep bir şeylerden arak bi ihtimal GNOME bunların dışına çıkabilir.

An itibariyle Arch Linux'e geçtim ve bu işletim sisteminden çok memnunum. Daha önceleri sırasıyla Kali, Ubuntu ve Manjaro kullandım, Arch'da insan kendini daha özgür hissediyor. Sanırım bundan sonra hep Arch Linux kullanacağım. Özellikle de PDF, Office görüntüleyicileri muhteşem: Gnome-documents, okular ve qpdf gibi. Hız konusunda gerçekten diğer dağıtımlarda çok büyük bir hız farkı var çünkü kurulacak paketleri siz kendi isteğinize göre kuruyorsunuz ha bir de AUR Repo var, eğer sistemde paketleri veya kütüphaneleri bulamazsanız buradan da temin edebiliyorsunuz.

Arkadaşlar bak şimdi 7 kişi görüntülemiş hiçbir şey yazmadan en azıdan beni methedip bir ifadecik bırakmadan gitmiş. Yani yapmayın böyle. Şöyle güzel ifadeler bırakıp yorum yapın biraz lütfen az biraz gayret edelim. Saygılarımla...
Bu işletim sistemini merak ettim konuda beni aydınlatır mısınız?

Bu Linuxcular hep bi Mac OS a benzetmeye çalışıyorlar sistemi Linux distrolarının kimliğini oluşturan bir tasarımı yok çünkü hep bir şeylerden arak bi ihtimal GNOME bunların dışına çıkabilir.
Masaüstü ikonlarının olmadığı ve sadece dock dediğimiz kısımda istediğiniz programları koyabildiğiniz tasarım MacOS'e özeldir diye bir şey yoktur. Şahsen sizin deyiminizle MacOS'e benzeyen bilgisayarımı gayet akıcı bir şekilde kullanırken, elime MacOS çalıştıran bilgisayar verildiğinde nasıl kullanacağımı, klavye kısayollarının neler olduğunu bilmiyorum.

Bu gönderiyi oluşturan arkadaş KDE masaüstü ortamını kullanmış. KDE masaüstü ortamında isterseniz sıfırdan kendi fikirlerinizle bir masaüstü oluşturursunuz, isterseniz MacOS veya Windows tarzı bir masaüstü ortamı oluşturursunuz.

Masaüstü ortamınızın Arch gibi bir dağıtımla hiçbir ilgisi de yoktur çünkü zaten işletim sistemi herhangi bir masaüstü ortamı ile gelmiyor, siz istediğinizi yüklüyorsunuz. "İstediğinizi yapma hakkına sahipsiniz" işte aynen bu noktada MacOS veya Windows'tan tamamen ayrılıyorsunuz. Size belirli bir "distro kimliği" yerine sınırsız özgürlük tanınıyor.

Linux'ta aynı zamanda bir masaüstü ortamıkullanmak zorunda değilsiniz. "Window Manager" dediğimiz programlarla kendinize has bir masaüstü oluşturabilirsiniz. Evet çok fazla konfigürasyon var fakat son ürün tamamiyle size ait olacaktır.

Zaten gönderinize "Linuxcu'lar" diye başlayarak bu konuda ne kadar bilgisiz olduğunuzu ortaya koymuşsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı