Arch Linux için proaktif antivirüs programı gerekli mi?

SunnyDust

Picopat
Daha fazla  
Öncelikle selam. Birçok foruma (.onion uzantılılar da dahil), film/dizi sitelerine giriş yapan dikkatli bir bireyim fakat sürekli dikkat ettiğim halde zararlı bir yazılım yükleme endişem var ve bu endişemi hafifletmek için web güvenliğiyle alakalı program yüklemek istiyorum. Bu konuyla alakalı bir tavsiyeniz var mıdır? Başlığa proaktif yazdım ama demek istediğimi tam anlatabildiğimden emin değilim.

Ek olarak işletim sistemim Arch Linux. Genellikle AUR paketleri kuruyorum, (gerekmedikçe) yabancı kaynaklardan bir şey indiren biri değilim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mesela internetten bir yazılım indirdiğimde o yazılımın sistemde yaptığı değişikliği görebilmem mümkün mü? Misal şu dosya yolunda şu dosya oluşturdu, internete erişmek için şu porta şu IP adresine istek attı vs.
Evet Linux'ta bunları normalde öğrenebilirsiniz ancak hangi programı kullanmanız gerektiğini maalesef bilemem. Böyle bir ihtiyacım olmadı.

Ancak şunu söylerim ki Root dizinine erişmek için şifrenize ihtiyacı olduğundan sizden habersiz Root'a bir dosya atmaları mümkün değil.

Özetle güvenliği kasmayın ve düzgünce kullanın.

Evet Linux'ta bunları normalde öğrenebilirsiniz ancak hangi programı kullanmanız gerektiğini maalesef bilemem. Böyle bir ihtiyacım olmadı.

Ancak şunu söylerim ki root dizinine erişmek için şifrenize ihtiyacı olduğundan sizden habersiz Root'a bir dosya atmaları mümkün değil.

Özetle güvenliği kasmayın ve düzgünce kullanın.

Cevabınız için teşekkürler.

@erengore fan kontrolü için önerdiğiniz bir araç var mıdır? Normalde nbfc kullanıyordum fakat yeni format attıktan sonra çalışmamaya başladı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı