Rehber Arch Linux kurulum sonrasında yapılacaklar

Merhaba sevgili Technopat Sosyal üyeleri. <3

Sistemin zarar görmesi gibi bir durumda format atıp Arch Linux kurduktan sonra yapmam gereken şeyleri otomatikleştirmek için basit bir script hazırladım.
GitHub'a ekledim. Bu linkten ulaşabilirsiniz:

Sh dosyası tamamen Türkçe olarak Technopat Sosyal kullanıcılarının ve benim kullanmam için yazıldı. Eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz şeyleri yazarsanız sevinirim.
Script ile yay, chaotic-AUR, pamac, zram, gerekli Media codecleri, multilib deposu, nano ve fish gibi temel olan ve herkese gerekecek işlemler otomatik olarak sisteme kuruluyor.
Linux'a yeni başlayan arkadaşlar için Arch Linux kurulum sonrası yapılması gerekenlerden de burada bahsedeceğim.

1-AUR yardımcısı kurmak:
AUR, Arch Linux'ta bulunan topluluk deposudur. Aradığınız hemen hemen her uygulamayı bu depoda bulabilirsiniz. Bu depoya herkes ekleme yapabileceğinden dolayı her pakete güvenilmez bu nedenle AUR'dan indirme yaparken dikkatli olmanızı öneririm.
Ben AUR yardımcısı olarak Yay'ı seviyorum. Yay'ı kurmak için:

Kod:
sudo pacman -Sy git --noconfirm
git clone https://aur.archlinux.org/yay-git.git
cd yay-git
makepkg -si

Komutlarını kullanmalıyız. Ardından tıpkı pacman ile dosya indirir gibi yay -S paket_adi şeklinde AUR deposundan paket kurabiliriz.

2-Chaotic-AUR deposunu eklemek:
Chaotic-AUR deposunda, AUR deposundan kurulum yaparken derleme sırasında uzun süre bizi bekletebilecek birçok paket derlenmiş şekilde bize sunuluyor. AUR'a ihtiyaç duyduğunuzda önce aradığınız paket chaotic-AUR'da var mı diye kontrol etmeniz güzel olur.

Kod:
sudo pacman-key --recv-key FBA220DFC880C036 --keyserver keyserver.ubuntu.com
sudo pacman-key --lsign-key FBA220DFC880C036.
sudo pacman -U 'https://cdn-mirror.chaotic.cx/chaotic-aur/chaotic-keyring.pkg.tar.zst' 'https://cdn-mirror.chaotic.cx/chaotic-aur/chaotic-mirrorlist.pkg.tar.zst'

Ardından pacman. Conf dosyasına chaotic-AUR'u eklememiz gerekiyor:
sudo nano /etc/pacman.conf
En alta şu satırları yapıştıralım:

Kod:
[chaotic-aur]
Include = /etc/pacman.d/chaotic-mirrorlist

3-Media codecleri:
Çeşitli medya dosyalarını çalıştırırken hata almamak için bu paketleri kurmalıyız:

gstreamer gst-plugins-good gst-plugins-bad gst-plugins-ugly ffmpeg

4-zram'i etkinleştirme:
Zram, RAM'in performansını artırmak için kullanılan bir çözümdür.
Şu şekilde etkinleştirebilirsiniz:

Kod:
sudo pacman -S zramswap
sudo systemctl enable zramswap.service

5-kullanıcı dizinlerini ayarlamak:
İndirilenler, resimler, belgeler gibi klasörleri oluşturmak için:

Kod:
sudo pacman -S xdg-user-dirs
xdg-user-dirs-update

Script içerisinde birkaç ek özellik daha var. Ekleyebileceğim diğer şeyleri yazarsanız sevinirim. Script içerisinde herhangi bir masaüstü ortamı kurma işlemi bulunmuyor. İşlemler bittikten sonra zevkinize göre masaüstü ortamı kurabilirsiniz.

Umarım işinize yarar. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu kadar insan aptal olamaz :) Adamlar Vim benzeri tarayıcı yapıyor. (bkz Qutebrowser)
Asıl gaza getiren bu oldu. :D Vim kullanımı için önerdiğiniz bir rehber veya video var mı hocam?

GTK ve QT tema kurulumu eklendi.

Flatpak eklendi.

Wayland ve xwayland eklendi.

Gnome ve Kde masaüstü ortamları eklendi.

Firefox eklendi ve temalandırıldı.

Asıl gaza getiren bu oldu. :D Vim kullanımı için önerdiğiniz bir rehber veya video var mı hocam?

GTK ve QT tema kurulumu eklendi.

Flatpak eklendi.

Wayland ve xwayland eklendi.

Gnome ve Kde masaüstü ortamları eklendi.

Firefox eklendi ve temalandırıldı.
Firefox teması sıkıntılı çalıştığı için kaldırıldı. Farklı bir tema seçip ekleyebilirim ama fazla uykum var. :D

Son düzenleme:
Nano daha rahat geliyor ama Vim'e alışabilirsem Nano yerine Vim eklerim hocam :)

Waydroid de eklesem mi diye düşünüyorum..
Waydroid keşke x11 de çalışşsa. Hatta keşke amd bir ekran kartım olsada wayland kullanabilsem :)

Hocam vimi kurup vimtutor tr yazın türkçe rehberi var. Veya daha kolayı neovim kurun. Ok tuşlarıyla falan geziliyor normal vimden daha iyi.

Hocam vimi kurup vimtutor tr yazın türkçe rehberi var. Veya daha kolayı neovim kurun. Ok tuşlarıyla falan geziliyor normal vimden daha iyi.
Alıştım bile hocam temel kısayollara.

Waydroid keşke x11 de çalışşsa. Hatta keşke amd bir ekran kartım olsada wayland kullanabilsem :)
Şu an AMD ekran kartım var ve ileride yeni bir sistem aldığımda Nvidia hariç bir ekran kartı alacağım yine sırf Waydroid için. Cidden çok işe yarıyor.

Geri
Yukarı