Rehber Arch Linux Kurulumu

Gentoo'nun kullanıcıya sağladığı kolaylıkları sağlayan başka bir dağıtım yok. Kurmam da 2 saati geçmiyor. İddia ettiğiniz şeyler sağdan soldan okunmuş gerçekleri yansıtmayan iddialar.
Bilmeden konusan bol be abi. Ayrıca kimseye gentoo kullandığı için "hawli" gözü ile bakıldığını sanmıyorum.

Gentoo'nun kullanıcıya sağladığı kolaylıkları sağlayan başka bir dağıtım yok. Kurmam da 2 saati geçmiyor. İddia ettiğiniz şeyler sağdan soldan okunmuş gerçekleri yansıtmayan iddialar.
Kurulumu dahi 2 saat (?) süren bir dağıtım ne kolaylıklar sağlıyordur kullanıcıya ama be

Şöyle diyelim mesela. Bir yazılımın yeni bir salımı oldu ve sorunlu. Bir kullanıcı kaynak kodunu açıp sorun yaratan kısmı buldu ve bunun için bir yama yaptı genelde çözümler ilk yama olarak çıkar. Siz bu yamayı /etc/portage/patches klasörüne atıp kur dediğinizde kaynak kodu bu yama ile yapamalanıp kurulacak ve sorun çözülecek. Sizin saatler içinde ulaştığınız çözüme insanların ulaşması günler alacak. Ayrıca Gentoo'da kaynaktan kullanım teşvik edildiği için işlemci teknolojiniz sınırlarına kadar kullanılır bu da özellikle CPU bound senaryolarda yüksek oranda fark yaratır. Kernel: Repoda bir prebuilt Kernel bulunmasına rağmen kaynak kodundan derlenmesi teşvik edilir bu sayede kernel üzerinde istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz, daha küçük boyutta olmasını sağlayabilirsiniz, daha hızlı olması için optimize edilebilir. Daha güvenli olmak için konfigüre edilebilir. Bunun için yardımcı programlar bulunmaktadır ve kaynak kodundan paket derlemeyi kolaylaştırma amaçlıdır. Mesela bir paketin en yeni versiyonuna ihtiyacınız oldu. Diğer dağıtımlarda bunun için unstable repolarını ekleyip sisteminizi tamamıyla unstable versiyona Update etmeniz gerekirken. Gentoo iç içe çalışan stable ve unstable repolarıyla bu işi çocuk oyuncağına çevirir. Görece güncel deposu sayesinde, sisteminizdeki bütün paketleri Update etmeye gerek duymadan istediğiniz yazılımın son releaseini veya Live versiyonunu tek komut ile kurmanızı sağlar. Ayrıca konservatif seçenekler ile kurarsanız, yani standart profil ve WM konfigürasyonu gibi kurulumu 2 saatin altında bir sürede tamamlayabilirsiniz. Ubuntu gibi son kullanıcı odaklı bir sistem olmadığı için, kurulumu Arch Linux gibi komut satırından yapılır bu da el kitabını kullandığınız takdirde kurulumu başarılı tamamlayacağınızın garantisidir. Kurulum stabildir. Ubuntu gibi insanı bozuk bir grub ile ortada bırakmaz. Daha sayabileceğim çok şey var ama gerek olduğunu sanmıyorum. Bir insan eğer Gentoo insanın hayatını zorlaştırır diyorsa. Ya hayatında hiç Gentoo kullanmamıştır ya da araştırma yaparken çok yanlış kaynakları örnek almaktadır.
Kurulumu dahi 2 saat (?) süren bir dağıtım ne kolaylıklar sağlıyordur kullanıcıya ama be
Cevabın hemen altta. Keşke bir insan hiçbir fikri olmadığı konularda ileri geri konuşup kendini rezil etmektense susmayı seçse de, forumlar bu kadar kirlenmese.

Kendimi rezil ettiğimi düşünmüyorum. Gentoo Linux hiçbir zaman kullanmadım zaten, kullanmayı da düşünmüyorum. Saydığın özelliklerin hepsi gereksiz benim için çünkü, anlattığın özelliklere ihtiyaç duyabileceğim tek bir anım bile olmayacaktır. Aynı şekilde Linux kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu da ihtiyaç duymuyor Hayatımda ihtiyaç dahi duymayacağım 2-3 özellik için uğraşacak değilim.

Ki zaten anlattığın özelliklerin biraz olsun önemi olsaydı herkes Gentoo peşinde koşardı ya da diğer dağıtım veya tabanlara da bahsettiğin özellikler eklenirdi. Yani o senin fikrin, bu da benim; Gentoo benim için hala gereksiz bir dağıtım.

Ek olarak komut satırıyla kurulan dağıtımlarla da aram yok değil, normalde Arch Linux kullanıcısıyımdır hatta

Son düzenleme:

O zaman kendin için konuşursun olur biter. İşte senin enayi sandığın o insanlar Gentoo'yu bu yüzden kullanıyor. Hawli görünmek için değil. Zaten kişi kendinden bilir işi. Herkesi aynı sanmasan iyi edersin. Gentoo Linux'un da senin gibi düşünen insanları tatmin etme gibi bir çabası yok zaten. Birbirinizi fazla özlemeyeceksiniz. Hayatında hiç ihtiyaç duymayacağın özellikleri için Gentoo'yu kullanan yüzbinler var dünyada. Gentoo benim işime yaramaz diyeceksin. Zaten kullanabileceğinden de şüpheliyim. Sen değil miydin Linux'ta oyun oynanamaz diyen. Oyunları da çalıştıramadığından öyle dediğini farkedebiliyorum. Gentoo kullanmak için biraz beceri lazım. Bence o yüzden kullan(a)mıyor insanlar. Ubuntu kafalı insanlarla Linux tartışmak pek tarzım değildir ama bazıları bilgisizlikleriyle doğru orantılı dil uzunluklarıyla insanı bezdirebiliyorlar yani.

Arch Linux kurabiliyor ve kullanabiliyorum, bu bana yetiyor. Sana zamanında çok "hawli" dedikleri için olsa gerek egon baya şişmiş. Kendini benden üstün görüyorsun Gentoo kurulumunu ezberlemem 1 günümü almaz emin ol, tıpkı Arch Linux kurulumunu ezberlememin vakit almadığı gibi. Ubuntu tarzı dağıtımları da yaklaşık bir 6 senedir kullanmıyorum, sadece Gentoo gereksiz vakit harcıyor dedim diye böyle atıp tutamazsın bana.

Gentoo Linux, Linux kullanıcılarının yalnızca %2'lik bir kısmını kapsıyor bunu da bilmeni isterim

Gereksiz değil işte onu anlatmaya çalışıyoruz. Yukarıya o kadar yazı yazdım okuyup anlayamamışsın demek ki. Tek derdin ego tatmin etmek olunca yaşamak da gereksiz zaten.

Gereksiz değil işte onu anlatmaya çalışıyoruz. Yukarıya o kadar yazı yazdım okuyup anlayamamışsın demek ki. Tek derdin ego tatmin etmek olunca yaşamak da gereksiz zaten.
Sakin ol dostum, Gentoo'yu anan baban geliştirmedi. Elin adamının yaptığı dağıtımı bu kadar savunman neden? Ben kendi fikrimi belirttim karışma lüksün bile yokken ne bu artistlik?

Ha egon tatmin olacaksa tamam, dünyanın en iyi dağıtımı Gentoo'dur daha iyisi mezardadır. Oldu mu?

Hala sanıyorsun ki insanlar kurulumu zor olan bir şey kullandığında bir şey sanılıyor. Sanıyorsun ki insanlar Arch Linux'u kurulumu zor olduğu için kullanıyor. Bence ortada gereksiz bir şey varsa o da senin konu hakkındaki fikirlerin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…