Arch Linux performansı düşük

Panconn

Nanopat
Daha fazla  
Normalde uğraşmamak için EndeavourOS kurmuştum, sonra bugün tekrardan saf Arch kurdum. Fakat Arch Linux performansı ile EndeavourOS performansı arasında gözle görülür bir fark var. EndeavourOS da sistem daha akıcıydı, ilk açıldığında kendini daha çabuk toparlıyordu. Bu sorunun kaynağı nedir?

Not: Her iki dağıtımı da kullanırken zen kernel, masaüstü ortamı olarak bspwm ve cutefish kullandım. (cutefish'de her iki dağıtımda da performans modu açıktı.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Arch ı fazlasıyla optimize etmen gerekiyor diye biliyorum ama EndeavorOS Arch a yeni geçen birisi için ciddin çok rahat ve akıcı bir deneiym veriyor şuan CachyOS kullanıyorum ve EndeavorOS ve Fedoraya göre gözle görülebilecek kadar açılışı daha hızlı her konuda daha hızlı tepki veriyor (KDE ve Wayland Kullanıyorum)

Saf Archta herşeyi senin yapman gerekiyor buda o kadar kolay değil bence

Arch ı fazlasıyla optimize etmen gerekiyor diye biliyorum ama EndeavorOS Arch a yeni geçen birisi için ciddin çok rahat ve akıcı bir deneiym veriyor şuan CachyOS kullanıyorum ve EndeavorOS ve Fedoraya göre gözle görülebilecek kadar açılışı daha hızlı her konuda daha hızlı tepki veriyor (KDE ve Wayland Kullanıyorum)

CachyOS artık stabil mi ya o kadar? CachyOS kernelini ben en son beğenmemiştim.

Saf Arch üzerinde birçok şeyi kendiniz yapmanız gerekiyor. EOS için de aynısı geçerli. @LittleWarlocc ile performans rekorlarını biz Arch Linux üzerinde kırdık.

Bu arada Fedora çok hızlı bir dağıtım değil zaten.

Çözeli çok oldu zaten, micro code paketi halletmişti.

CachyOS yükleyicisi bile sıkıntılı çalışıyor, Arch Linux'a ayar çekerseniz en iyi performansı alırsınız.

Hocam zen kernel yerine lts ile deneyin. Zen sürümü bazı donanımlarda sıkıntılı bilginiz olsun. Ayrıca kemikten Arch kurulumu sonrası bspwm kurduysanız, desktop x11 sürümü eski donanımlarda sıkıntılı gelebiliyor. Gayet iyi biliyorum, en az 4 adet github pool request'im var o konuda😚 Tavsiyem; ArcoLinux. İstediğiniz gibi oynayın, istediğiniz masaüstünü kurun, istediğiniz gibi optimize edin. Ayrıca YouTube'da 600 serilik video yardımı var. Başka birşey demiyorum.

CachyOS artık stabil mi ya o kadar? CachyOS kernelini ben en son beğenmemiştim.
Bendeki x86-64-v3 olarak algıladı ve şuana kadar sıkıntı çıkarmadı KDE nin bazı ufak tefek takılmaları oluyor ama cachyos ta beni soğutacak her hangi bir sıkıntı daha çekmedim EOS tan geçtim çoğu uygulamada cidden hissetiriyor farkı belki bende böyle anlayamadım ve microcode güncellemesini yaptığı için açılışta eskiden yaşadığım minik sıkıntıyı da giderdi (eos ta kendim kurmayı denemiştm ama işe yaramamıştı microcode ile ilgili güncellemeyi) yinede CachyOS Gnome daha stabil galiba. Mesela ilk başta KDE araçları indirirken yavaşlama oluyordu o düzendi. oyun performansı daha denemedim FPS fazla takan birisi değilim ama merak ediyorum. EOS ta benim laptopun sensörü çalışırken Cachyos ta benim sensörü bulamamış ona da bugün göz atıcam.

CachyOS yükleyicisi bile sıkıntılı çalışıyor, Arch Linux'a ayar çekerseniz en iyi performansı alırsınız.
Tuhaf 2 defa CachyOS kurdum şans işi galiba yada şuan daha iyi çalışıyor olabilir sürekli güncellenen bir sistem sonuçta

CachyOS kullanma sebebim Optmizesiydi ve daha bu konuda beni üzmedi tek sıkıntı EOS tan sanki daha fazla kaynak tüketiyor.

Bende CachyOS kullanıyorum. Şu pili ve en son ki ekran kartı algılamama sorunu dışında güzel aslında. Bunları kendim elle e hallederim ama otomatik algılaması iyi olurdu. Bu arada kapalı kaynak sürücülerini kullanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı