Arch Linux "Syu" ve "Syyu" farkı nedir?

292941

Hectopat
Makaleler
6
Syu ve Syyu komutu Arch ve Arch tabanlı dağıtımlar için depo ve sistemde mevcut paletleri güncellemek için yazılmış iki komuttur.

İkisi aynı iki komut gibi dursa da ikisi arasında büyük bir fark bulunuyor.

Şöyle anlatayım, Syu depoları ve paketleri günceller ve bunu yaparken zaten güncel olan depo ve paketleri es geçer.

Syyu ise depo ve paketleri günceller ve bunu yaparken güncel olsa bile paket ve depoların tüm veritabanını yeniden alarak tekrar günceller. Yani girildiğinde uzun bir süre bekletir.

Kısaca Syu Syyu söyle:

Syu: Depolar ve paketler için güncelleme var mı?

Sunucu: Yok.

Syu: Understandable, have a great day.

Syyu: Depolar ve paketler için yeni güncelleme var mı?

Sunucu: Yok.

Syyu: Çok konuşma bana tüm veritabanını yeniden gönder.

Okuduğunuz için teşekkürler, iyi günler.

Önce başlık için teşekkürler.
Arkadaşlar bilgi bilgidir, o sıra lazım değilse dahi kalsın bir kenarda zamanı gelirse eyki de öğrenmişim dersiniz.
Ben piyasadaki bütün dağıtımları denerken bana lazım diye denemedim. Farklı dağıtımlar arasındaki farkı görmek, GNU/Linux'un çalışma prensibini anlamak, nerede ne yapmam konusunda bilgi sahibi olmak için bir kenarda kalsın, lazım olduğunda kullanırım diye yaptım.
Üstelik buna rağmen halen bilgiye doyamıyorum, halen her gün bir şeyler öğreniyorum ve halen her gün en az 2-3 makale okuyorum. Benim yaşlarda çok kişi bunu yapmaz ama işte bilgiye olan doyumsuzluk yapımda var. Dolayısıyla zaman zaman faydasını da görüyorum, siz de böyle yapın, sonuçta bilgi denen şey her zaman gereklidir.

Önce başlık için teşekkürler.
Arkadaşlar bilgi bilgidir, o sıra lazım değilse dahi kalsın bir kenarda zamanı gelirse eyki de öğrenmişim dersiniz.
Ben piyasadaki bütün dağıtımları denerken bana lazım diye denemedim. Farklı dağıtımlar arasındaki farkı görmek, GNU/Linux'un çalışma prensibini anlamak, nerede ne yapmam konusunda bilgi sahibi olmak için bir kenarda kalsın, lazım olduğunda kullanırım diye yaptım.
Üstelik buna rağmen halen bilgiye doyamıyorum, halen her gün bir şeyler öğreniyorum ve halen her gün en az 2-3 makale okuyorum. Benim yaşlarda çok kişi bunu yapmaz ama işte bilgiye olan doyumsuzluk yapımda var. Dolayısıyla zaman zaman faydasını da görüyorum, siz de böyle yapın, sonuçta bilgi denen şey her zaman gereklidir.
Ben de öğrenmeyi seven biriyim, her dağıtımından bir şeyler katmak için arşivimde en sevdiğim dağıtımları bulunduruyor ve değişik şeyler deniyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı