Arch Linux üzerinde AMDGPU-Pro üst katman sürücüsü kullanmak

Arch Linux tabanlı dağıtımlar ve GCN 3 ve üstü ekran kartları için geçerlidir.

Graphics Core Next - Wikipedia
Başlıktaki sürücüden kasıt; AMDGPU-Pro Paketinin içindeki OpenGL, Vulkan, OpenCL veya AMF üst katman sürücülerini kullanmak. Kernel ile gelen sürücü farklı, konumuz o değil.

Normal kullanım, oyunlar ve destekleyen programlar için açık kaynak sürücüsü fazlası ile yeterli. Sistem kurulumunda zaten XF86-video-amdgpu kurmuş olduğumuz için doğrudan Pro versiyonu kuracağız, böylece sistem açık kaynak sürücüler ile çalışırken bazı kapalı kaynak sürücü özelliklerini kullanabileceğiz.

Bazı durumlarda bu üst katman sürücülere ihtiyaç duyulabiliyor örnek vermek gerekir ise;
İstisnai bazı oyunlar açık kaynak OpenGL veya Vulkan ile hata verebiliyor, şimdiye kadar sadece bir oyunda başıma geldi.
DaVinci Resolve gibi bazı programlar için OpenCL AMDGPU-Pro versiyonu gerekli.
DaVinci Resolve - ArchWiki
Ekran kartı ile video encode işleminde AMDGPU-Pro AMF daha başarılı, kişisel görüşümdür. Şimdilik sadece açık ve kapalı kaynak versiyonları ile sadece H264 kodek kullanılabiliyor.

Kullandığınız AUR helper programı ile (yay, pikaur vb) kurabilirsiniz.
AUR (en) - amdgpu-pro-libgl AUR (en) - opencl-amd
Amdgpu-Pro paketini hazırlayan kişi içine progl adında bir kabuk betiği eklemiş, bir oyunu veya programı AMDGPU-Pro OpenGL ile açmak için basit bir komut yeterli.

Kod:
progl program-adı

Betiğin içeriğine aynı sayfadan bakabilirsiniz.

Kapalı kaynak OpenCL sürücü kullanmak için Mesa versiyonu kurulu ise kaldırmanız yeterli.
20.50 sürümü ile Polaris GPU kullanan kartlar çalışmıyordu eski sürümü kurulması tavsiye ediliyordu, son sürüm ile durum düzeldi mi test etmedim, bu bağlantıdaki PKGBUILD dosyası ile 20.45 sürümü kurulabilir. https://aur.archlinux.org/cgit/aur....d&id=99929da87153c0f36a2a9497c38221c12307ecfc

Video encode işlemi için AMF katmanını destekleyen FFmpeg, Handbrake-Full, FFmulticonverter veya Curlew kullanabiliriz. FFmulticonverter ve Curlew kullanırken kodek kısmını bizim değiştirmemiz gerekiyor.

Örnek FFmpeg komutları: FFmpeg - ArchWiki

Son düzenleyen: Moderatör:
Eline sağlık. Bir alternatif olarak ROCm da kullanılabilir. Şu anda Arch için official bir desteği yok ama yüklenebiliyor.

Eğer yüklersen performans farkını çok merak ediyorum. Benim de deneme fırsatım olmadı.

@deleted
ROCm hiç kurmadım, açıkçası ihtiyaç da duymadım, GPGPU destekleyen programlar ile çok işim olmuyor. GPGPU - ArchWiki

Bu arada bir düzeltme ekleyeyim: mesa VAAPI, H264 dışında VP8, VP9 ve H265 kodek destekliyormuş.

Bu aralar baya oyunlara sardım, performans da çok iyi eskiye göre.

AMD driverları hakkında bilgiliyseniz size bir soru sorabilir miyim? Arch tabanlı Manjaro kullanıyorum ve ne zaman dGPU'm (AMD Radeon R5 M330) ile bir program açsam ya donup ya çöküyor. Tüm kernelleri denedim fakat hepsinde sonuç aynı. Radeon ve amdgpu driverlarını da denedim ikisi de hata veriyor veya sistemi çökertiyor.

Geri
Yukarı