Çözüldü Arch Linux'ta şifre kullanmadan giriş yapmak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

393060

Kilopat
Makaleler
3
İyi Sosyaller. Arch Linux kurulumunu yaptım ve bilgisayarı açtığımda şifre yazmak istemiyorum. Böyle bir şey mümkün mü?

Çözüm
20230218_02h15m10s_grim.png

/etc/shadow dosyasını root yetkilerle açıp işaretlediğim kısmı silip kaydederseniz hesap şifresi kalkmış olur.
@393060 hocam, tam olarak nerede şifre sormasın istiyorsunuz? TTY'da mı, DM'de mi, "sudo" gibi komutlarda mı? Şifreyi kaldırmak saçma ve gereksiz.
Hocam aslında hiçbir yerde şifre sormasını istemiyorum ama sanırım şimdilik vazgeçtim. Ama yine de nasıl kaldırılacağı da kalsın bir yerde lazım olur zaten ilk önce sanal makinede yapacağım sonra arch kurduğum bilgisayarda da kaldırım. Kaldırmak istememin sebebi evdekiler kullanıyor arada bilgisayarı açtıklarında nasıl şifre yazmasını anlamazlar filan vb o yüzden.

Hocam aslında hiçbir yerde şifre sormasını istemiyorum ama sanırım şimdilik vazgeçtim. Ama yine de nasıl kaldırılacağı da kalsın bir yerde lazım olur zaten ilk önce sanal makinede yapacağım sonra Arch kurduğum bilgisayarda da kaldırım. Kaldırmak istememin sebebi evdekiler kullanıyor arada bilgisayarı açtıklarında nasıl şifre yazmasını anlamazlar filan vb o yüzden.

Ben yapmayı biliyorum terminale
Kod:
sudo passwd -d kullanıcıismi
Yazarsan şifren tamamen silinir ve bidaha şifre istemez.
ama unutma kullanıcıismi kısmına kullanıcı ismini yazmalısın kullancı adını öğrenmek için terminale whoami yazman yeterli.
eğer root kullanıcısının şifresi olmasın istiyorsan
Kod:
sudo passwd -d root
yazman yeterli.

Geri
Yukarı