Arctic Freezer 34 Duo takılmasına rağmen işlemci 100 derece oluyor

DjeromB.

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Bir arkadaşım yaşadığı problem hakkında sizlerin de görüşünü almak için bu konuyu oluşturuyorum. Arkadaşım FiveM girince anakartında CPU LED lambasının yandığını iletti. Gerekli kontrolleri yaptığımızda işlemcinin 100 derecelere ulaşıp lambayı yaktığını gördük. Bu durumla ilgili birkaç ay önce bir bilgisayarcıda termal macun yenilediğini söylemişti. Bende işlemci soğutucunun veya termal macunun montajının problemli olabileceğini söyledim. Tekrar kontrolleri yapıldığında termal macunun katılaştığını gördü ve başka bir bilgisayarcıda macunu yeniletti. Fakat hala sıcaklıklar fazla yükselmekte. OCCT ile işlemci yük testi yaptığımızda hala CPU package 100 derecelere ulaşıyor ve CPU LED yanıyor. Fakat artık FiveM de maksimum 88'li derecelere çıkıyor. Masaüstünde herhangi bir uygulama açık değilken ise işlemci 50'li derecelerde. İşlemci modeli i5 11400 ve kullandığımız kule tipi soğutucu Arctic Freezer'e sports 34 Duo modeli ve montajı doğru bir şekilde yapıldı. Kasa ise ASUS GT301 model. Yeni sürülen termal macun kalitesiz bir ürün olsa bile mevcut sıcaklıklar yüksek. Bilgisayarda virüs taraması yapıldı ve temizlendi. Sizce bu duruma ne sebep oluyor? Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• boş.PNG
    boş.PNG
    21,9 KB · Görüntüleme: 31
  • yükte.PNG
    yükte.PNG
    22,7 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleyen: Moderatör:
Intel işlemcilerde bu durumda sıcaklar düşmüyorsa son çare delid yapılıyor. Delid işlemi + sıvı metal ile beraber bayağı farkediyor. Bu konuyu araştırmanızı öneririm.
EyDWtLoVEAYvspC.png

Fotoğraf alıntıdır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İşlemci soğutucusu işlemciyi soğutmaya yetmiyor ve mevcut termal macunun yerine daha kaliteli bir termal macun kullanılmalı ayrıca kasanın üstünde fan yoksa en az 1 tane fan takılması durumu değiştirir.

Jelatini çıkardın mı? Montajı düzgün yapamamış olma ihtimalin %90. montaj öncesi R5 2600 70 dereceyi görürken, montaj sonrası maksimum 45 dereceyi gördü.

Belirttiğim gibi iki kez termal macun değişimi yapıldı montajı ben yapmıyorum arkadaşım farklı bir ilde olduğu için bilgisayarcıda yaptırıyor. Tekrar macun yenilenip soğutucu montajı yapılmasına rağmen sıcaklıkları bana iletti bende yüksek olduğunu söyledim. Sizden sadece bu duruma sebep olabilecek farklı bir etmen var mı diye bilgi almak istediğimden yazıyorum. Yoksa benim de arkadaşıma ilettiğim durum termal macun, yanlış montaj, plastiğin çıkarılmaması vb. idi bunlar çok basit şeyler.
İşlemci soğutucusu işlemciyi soğutmaya yetmiyor ve mevcut termal macunun yerine daha kaliteli bir termal macun kullanılmalı ayrıca kasanın üstünde fan yoksa en az 1 tane fan takılması durumu değiştirir.

Kasada 3'in 1 out fan mevcut airflow olarak gayet yeterli bir kasa. Arctis'e sports 34 Duo Ryzen 5900X gibi bir işlemciyi stabil şekilde riskli sıcaklıklar altında tutabilen bir soğutucu.
Intel işlemcilerde bu durumda sıcaklar düşmüyorsa son çare delid yapılıyor. Delid işlemi + sıvı metal ile beraber bayağı fark ediyor. Bu konuyu araştırmanızı öneririm.Eki Görüntüle 1407734

Fotoğraf alıntıdır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Delid konusunda bilgim var bunun yapımında kullanılan aparata da sahibim fakat arkadaşım farklı bir ilde ve böyle bir durumu uygulayacağımızı sanmıyorum, teşekkür ederim.
Soğutucunun CPU'ya temas edeceği yerdeki jelatini çıkardığınızdan kesin emin misiniz?

Soğutucuyu arkadaşıma ben tavsiye edip aldırdım, ve ilk montajını görüntülü konuşarak yaptırdım. Bu yüzden eminim. Benden sonrada iki farklı bilgisayarcı yukarıda belirttiğim gibi termal macun değişimi yaptı. Benim yaptırdığım montaj sonrası maksimum 70 derece uzun bir süre kullandı sıkıntı yaşamadan.

Kasada 3'in 1 out fan mevcut airflow olarak gayet yeterli bir kasa. Arctis'e sports 34 Duo Ryzen 5900X gibi bir işlemciyi stabil şekilde riskli sıcaklıklar altında tutabilen bir soğutucu.

Sizin durumunuzda hava tünelinden söz etmek mümkün değil. Çünkü tek bir egzoz fanı çalıştığı için yükselen sıcak havayı kasa yeteri kadar senkronize tahliye edemez. Arctic Freezer 34 Duo iyi bir soğutucu fakat arkadaşının PC konfigürasyonunda yük altında soğutamadığı kesin.

Yeni konular

Geri
Yukarı