Arctic Freezer 34e-Sports Duo işlemci soğutucu incelemesi

Ürünü Gigabyte B450M S2H anakartlı, Ryzen 5 3600 işlemcili, MSI Ventus 2060 Super'li sistemim için aldım. Sistem hakkında daha fazla detay isteyen arkadaşlar imza kısmına bakabilirler.

Ürünün kendi linki
Ürünün benim bulabildiğim ve satın aldığım en ucuz linki (bunu yazdığım sıralarda 435TL)
Normal şartlarda sıvı soğutma almayı düşünüyordum ancak 700-800 liralara sadece sıvı soğutma almak yerine böyle kaliteli bir kule tipi ve üstüne 3 tane yine kaliteli kasa fanı almayı tercih ettim. Ürünün üzerinde bulunan fanlar tek başına 120 liralık fanlar oldukları için çok pahalı bulmadım.
Ürünün paketlemesi ve içerisinden çıkan metallerle montelemek zor olmadı. Sadece kasamla ilgili küçük bir problem çıktı ancak hallettim. Sharkoon RGB Flow kasama kasama tam sığdı, almadan önce kontrol ettiğimde bir miktar daha boşluk kalacağını sanıyordum ancak iyi ki sığmış, ucu ucuna değmeden kapandı cam kapak.
Kasanın camı açık olarak görünümü şu şekilde.

WhatsApp Image 2020-09-17 at 04.52.58.jpeg

Sistemde 2 tanesi soğutucu üzerinde Arctic'ik kendi bionix P12 PWM fannları, diğer ikisi ise biri Rampage biri Sharkoon olmak üzere 120mm iki adet fan bulunuyor. Kasa içi hava akımını sağlamak için Arctic'in PWM fanlarından alarak kasa içi akışı sağlamak istedim ancak kargoda çok büyük sıkıntılar olduğu için bir türlü gelmedi elime, geldiği zaman ekleme yapacağım. İşlemci testlerine gelelim. Testleirn hepsi kasa kapağı kapalı halde yapıldı, yaklaşık 4-5 dakika sonra sıcaklıklar sabitlendikten sonra ekran görüntüsü alındı. İşlemci soğutucudan önce varsayılan frekans ve voltaj ayarlarında işlemci sıcaklığı şöyleydi.

Screenshot_1.png

Sonrasında oyunlarda DA70'lerin altına inmeyip Battlefield V gibi oyunlarda 80leri görünce bu soğutucuyu almaya karar verdim. İçerisinden MX4 gerçekten kaliteli termal macun çıkıyor, bunu kullanarak sitesinde belirtildiği şekilde monteledim. Arctic fanlarını PWM fan oldukları için önce birbirine ve sonrasında anakartın CPU fan kısmına bağladım. Sistemi açıp, açık olan Logitech, LightShot, Samsung Magician, mikrofon programım vs ne varsa kapattım, sadece sıcaklık değerine baktığım SideBar Diagnostics ve ekran görüntüsü aldığım LightShot programı açıktı. İlk olarak varsayılan işlemci ayarlarında OCCT testi yaptım.
Testte seçilen ayarlar 12 iş birimi, OCCT kendi yöntemi. Tüm testlerde aynı ayarı kullandım. Testi 5 dakikaya kadar, sıcaklığın uzun süre sabitlenip bir miktar da olsa düştüğü zirve noktaları.
Sonuçlar şöyle.

1600308501999.png

Varsayılan ayarlarda işlemciyi 67 dercelerde tutabildi soğutucum. 86 derecelerden geldiğim için memnundum ancak ben bununla yetinmedim çünkü şöyle bir şey fark ettim.

Screenshot_4.png

Görüldüğü üzere arada 1 dakikadan az süre olmasına rağmen ve hiçbir kullanım olmamasına rağmen Ryzen 3600 işlemcisi 38 derecelerden saçma bir şekilde 52 derecelere zıplıyor. Bu iş bana biraz garip geldi ve buna bir stabilite getirmek için arayışa girdim. Ryzen Master programıyla, işlemci tanıtılan Boost frekansı olan 4.2GHz'e sabitleyerek, bunun yanında hangi voltaj değerinde makismum Benchmark puanını alabildiğimi deneme yanılma yöntemiyle buldum.

WhatsApp Image 2020-09-17 at 05.14.07.jpeg

Birkaç test sonrasında aldığım en yüksek değerin 1, 25V olduğunu gördüğüm için testlerimin sonrasında işlemcimi 1.25V ve 4.2GHz'e Ryzen Master programıyla tekrardan çektim.

1600309099924.png

Bu sabitlemeyi yapar yapmaz fark ettiğim ilk şey şu oldu.

1600309147878.png

İşlemcim dakikalarca bu sıcaklıkta, 34 derecede sabit kalıyordu ve asla varsayılan ayarlardaki gibi 52'lere yükselmiyordu.
Sonrasında OCCT testlerine tekrardan döndüm.

1600309432674.png

Aldığım sonuçlar tatmin ediciydi. Ryzen 3600 4.2GHz ve 1.25V sabitlendikten sonraocct stres testinde 62 derecelerde kalıyordu. Unutmayın, fanların hepsi son hızda çalışıtrılarak yapıldı testler.
Bu testlerden sonra BIOS'a girip fan ayarlarını anakart "normal" ayarlarına çektim. OCCT testlerimi 4.2GHz ve 1.25V iken tekrarladım.

1600310340810.png

1600310406498.png

İşlemci fanlarım artık tüm testleri yaptığımdaki gibi 2100 RPM maksimum hızda değil 1950RPM dolaylarında çalışıyordu ve bunu tam yükte yapıyordu. Aldığım sıcaklık değerleri ise 63 derece dolaylarında.

--Sonuç--

Kasam için aldığım Arctic fanlar da gelince hepsi birlikte 4.2GHz 1.25V ayarlarda kasa kapağı kapalı şekilde sonuçları yeniden paylaşırım.
Ben oyunda 80 derecelere çıkan, testlerde kısa sürede 80 dereceyi geçen ve 5 dakikada 86 dereceleri bulan Ryzen 3600 ile Arctic Freezer 34e-Sports Duo kullandığım için şu anda son derece mutluyum. Şu anda saatlerce Battlefield 5 oynadığımda kasa kapağı kapalı olduğu için işlemcim 70'li dereceleri, ekran kartım da yanlış hatırlamıyorsam 75'li dereceleri görmüştü ancak bunun nedeni içerdeki havanın dışarı tahliyesinin yeterli olmamasından kaynaklı. Kasadaki daihli fanlar çok yetersiz, Arctic PWM kasa fanlarım da geldiğinde daha da sessiz ve stabil bir sıcaklık performansı alacağımı düşünüyorum. Sorusu olanlara, özellikle Ryzen 3600 işlemci kullanan ve soğutucuyu almayı düşünenlere yardımcı olabilirim. Umarım faydalı olabilmişimdir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tam da Ryzen 5 3600 işlemcili bir PC toplayıp bu soğutucuyu da ikinci el olarak 300₺'ye almayı planlıyordum ki birden karşıma böyle bir inceleme çıktı, şansa bak. :D Eline sağlık dostum.
Ben de aynı soğutucuyu kullanıyorum hem çok sesli, hem de sıcaklıkta hiçbir şey değişmedi. (Aynı işlemci.)
Kendi termal macununu mu kullanıyorsunuz?

Ben de aynı soğutucuyu kullanıyorum hem çok sesli, hem de sıcaklıkta hiçbir şey değişmedi. (Aynı işlemci.)

Kasa modeli nedir? CPB açık mı? Termal macun MX-4'mü? Termal macunu siz mi sürdünüz yoksa başka biri mi? Termal macunu bazen kalın sürebiliyorlar, ondan soruyorum. Kalın olunca ısı transferi oldukça düşüyor.

Kasa modeli nedir? CPB açık mı? Termal macun MX-4'mü? Termal macunu siz mi sürdünüz yoksa başka biri mi? Termal macunu bazen kalın sürebiliyorlar, ondan soruyorum. Kalın olunca ısı transferi oldukça düşüyor.
Macun kendisinden çıkan sürülü kasa modeli Corsair Carbide Spec CBP ısıda çok fark yaratıyor mu? Birde sıcaklık bios sürümünün eski olmasıyla ilgisi var mıdır?

Tam da Ryzen 5 3600 işlemcili bir PC toplayıp bu soğutucuyu da ikinci el olarak 300₺'ye almayı planlıyordum ki birden karşıma böyle bir inceleme çıktı, şansa bak. :D Eline sağlık dostum.

Kendi termal macununu mu kullanıyorsunuz?
İçerisinden çıkan arctic mx4 macunu kullandım. Ayrıca elimdebirisi cooler master maker pro olmak üzere 2 termal macun daha var ancak ben içerisinden çıkanı kullanmayı tercih ettim. Üstüne sürülü gelmiyor, minik bir saakız paketi benzeri bir yapıda geliyor. Kendiniz sürüyorsunuz.
Montaj sırasında olabilecek hataları ve kasanın içindeki hava akım yetersizliğini gözden geçirmenizi öneririm. Uzay montaj benzeri bir şekilde de denenebilir. Ben daha önce hiç 30 lu 40 lı dereceler görmüyordum, boşta görüdüğü en düşük 48 falan oluyordu genelde 50 ve üstü. Tabii benim önceden kullandığım stok soğutucuydu. Bundan kaynaklı olabilir.

Öncelikle çözüme kavuştuğun için sevindim. Benim işlemci soğutucum ve termal macunum sizinki ile aynı da Discord gibi anlık iletişim kurabileceğim bir yer var mı? Ryzen 5 2600 ile fazla sıcaklık değerleri alıyorum. Voltaj ayarlama bilgim falan olmadığından kurcalamak istemiyorum. Şu an dışarı çıkmam gerektiğinden detaylı da yazamıyorum. Geri dönüşünüze göre sizinle ya buradan ya da dediğim gibi Discord gibi bir uygulamadan iletişime geçsem bana yardımcı olabilir misiniz? Örnek şu an işlemcim boşta iken 43 derece, stres testinde de 10 dakika test etmeme rağmen 76 dereceyi görüyor. BIOS'u 2 sürüm öncesine çektim, sıcaklıklar en güncel sürümde daha fazlaydı.

Öncelikle çözüme kavuştuğun için sevindim. Benim işlemci soğutucum ve termal macunum sizinki ile aynı da Discord gibi anlık iletişim kurabileceğim bir yer var mı? Ryzen 5 2600 ile fazla sıcaklık değerleri alıyorum. Voltaj ayarlama bilgim falan olmadığından kurcalamak istemiyorum. Şu an dışarı çıkmam gerektiğinden detaylı da yazamıyorum. Geri dönüşünüze göre sizinle ya buradan ya da dediğim gibi Discord gibi bir uygulamadan iletişime geçsem bana yardımcı olabilir misiniz? Örnek şu an işlemcim boşta iken 43 derece, stres testinde de 10 dakika test etmeme rağmen 76 dereceyi görüyor. BIOS'u 2 sürüm öncesine çektim, sıcaklıklar en güncel sürümde daha fazlaydı.
İletişime sonuna kadar varım discord olabilir nasıl istersen ancak,
ben de öyle bilgisayar donanımı konusunda aşırı bilgili değilim. Merak ve ön bilgim çok vardı, az çok overclock tarzı şeyler nasıl yapılır biliyordum ancak ilg masaüstü bilgisayarım, yeni aldım. Kendi işlemcime göre internetten birkaç video izleyerek bu sonuca ulaştım. Aynı şekilde extreme OC ile ne kadar yükseğe çıkılabileceğini de Youtube'dan öğrenmek zor değil. Ancak işlemciden işlemciye -slikon yapısı değiştiği için olduğu söyleniyor- O.C. frekansı da değişebiliyor deniyor. Ve aynı şekilde aynı frekansta çalışacağı voltaj değerleri de. Kendi işlemcimde bile tedirgin bir şekilde yaptığım işlemleri başkasına yaptırarak vebal alacak kadar bildiğimi sanmıyorum. Onun için biraz da technopatlardan yardım istemeni öneririm.

İletişime sonuna kadar varım Discord olabilir nasıl istersen ancak,
Ben de öyle bilgisayar donanımı konusunda aşırı bilgili değilim. Merak ve ön bilgim çok vardı, az çok overclock tarzı şeyler nasıl yapılır biliyordum ancak ilg masaüstü bilgisayarım, yeni aldım. Kendi işlemcime göre internetten birkaç video izleyerek bu sonuca ulaştım. Aynı şekilde Extreme OC ile ne kadar yükseğe çıkılabileceğini de YouTube'dan öğrenmek zor değil. Ancak işlemciden işlemciye -slikon yapısı değiştiği için olduğu söyleniyor- O.C. Frekansı da değişebiliyor deniyor. Ve aynı şekilde aynı frekansta çalışacağı voltaj değerleri de. Kendi işlemcimde bile tedirgin bir şekilde yaptığım işlemleri başkasına yaptırarak vebal alacak kadar bildiğimi sanmıyorum. Onun için biraz da Technopat'lardan yardım istemeni öneririm.

Zaten açtığım post var fakat bir sonuç alamadım hala. Elektrikler gitmişti az önce geldi, şu an sıcaklıklarım daha da düşük 38-40 derecelerde boşta iken ama daha düşük olması gerekiyor bence. BIOS ayarından sonra 43 dereceye falan inmişti ama 1-2 saat kapalı durduktan sonra daha da iyileşti sıcaklık. Herhalde BIOS sürümünün etkisi şimdi kendisini gösterdi. Ben yine de Discord id'mi bırakayım oradan bir iki yardım edebilirsen neler yapmak gerek kısaca daha iyi olur çünkü buralarda yaptığını pek anlayamadım :D. 3.4 GHz'de bu değerler bana fazla geliyor. Discord'um ! kewqk#9999

Bende aynı soğutucuyu sipariş verdim. Daha gelmedi. Kasa 160 mm destekliyor ve soğutucu 157 mm. Sığmazsa artık kasanın camını kazıyarak incelteceğim. Gelince bende deneyimlerimi paylaşırım.

Geri
Yukarı