Arctic MX-4 ve termal padleri HP Omen 15'i yaktı

gaptansamil

Hectopat
2 yıl önce HP Omen 15 2020 RTX 2060 ekran kartlı bir laptop aldım. 1.5 yılın sonunda termal padlerini Arctic MX-4 0.5 mm padler ile değiştirdim. Macun ise MX-4. evet arkadaşlar ilah gibi övülen Arctic MX-4 termal padlerinden dolayı GPU patladı. Birkaç VRAM ve direnç değişiminden sonra laptop çalışır hale geldi. Şu an Maxtor CTG-9 kullanıyorum sıcaklıklar 10 derece daha düşük. ( MX-4 macun ve padler Teknobiyotik üzerinden alınmıştır.)

Son düzenleyen: Moderatör:
2 yıl önce HP Omen 15 2020 RTX 2060 ekran kartlı bir laptop aldım. 1.5 yılın sonunda termal padlerini Arctic MX-4 0.5 mm padler ile değiştirdim. Macun ise MX-4. evet arkadaşlar ilah gibi övülen Arctic MX-4 termal padlerinden dolayı GPU patladı. Birkaç VRAM ve direnç değişiminden sonra laptop çalışır hale geldi. Şu an Maxtor CTG-9 kullanıyorum sıcaklıklar 10 derece daha düşük. ( MX-4 macun ve padler Teknobiyotik üzerinden alınmıştır.)

Termal pedlerinden dolayı nasıl patlıyor biraz daha açar mısınız?

Bunun padlerle alakası ne ki? 0.5MM kalınlığın doğru olduğuna emin misin? VRM patladıysa bunun sıcaklıktan olma ihtimali çok düşük çünkü Leptoplardaki işlemciler günümüzde genel olarak 45W limitli. 2020 yılında aldığını varsayarsak işlemcinin ortalama 30-55Watt arası güç tükettiğini varsayıyorum. O da yaklaşık 30-40 amper demek. Anakarttada en az 2 tane VRM olduğunu varsayarsak VRM'lerin ısınıp patlaması neredeyse imkansız. En dandik VRM'den bile koysalar ısınmaz çünkü 40 amper çok küçük bir miktar. Bunca zaman patlamayıp sen değişim yaptıktan sonra patladıysa kesinlikle bir hata yapmışsındır.

Ben henüz kaliteli bir Termal Pad'e rastlamadım. Ateş pahası olanlar dışında. Fabrikada takılanları sökmek büyük hata, geçmiş olsun.

Sorun uygulama kaynaklı olabilir mi? MX-4'ün zaten bir termal Pad'i yok.

Amazon.com.tr

Bunun padlerle alakası ne ki? 0.5mm kalınlığın doğru olduğuna emin misin? VRM patladıysa bunun sıcaklıktan olma ihtimali çok düşük çünkü laptoplardaki işlemciler günümüzde genel olarak 45W limitli. 2020 yılında aldığını varsayarsak işlemcinin ortalama 30-55watt arası güç tükettiğini varsayıyorum. O da yaklaşık 30-40 amper demek. Anakarttada en az 2 tane VRM olduğunu varsayarsak VRM'lerin ısınıp patlaması neredeyse imkansız. En dandik VRM'den bile koysalar ısınmaz çünkü 40 amper çok küçük bir miktar. Bunca zaman patlamayıp sen değişim yaptıktan sonra patladıysa kesinlikle bir hata yapmışsındır.

İlk olarak, Pad'ler teknik dokümanda söylenen boyutlardaydı. İkinci olarak okuduğunu sen de anlamıyosun galiba CPU'dan bahseden yok. VRAM diyorum VRM yazıyorsun ikisi alakasız şeyler. Bir de 3 satır CPU teknik verisi yazmışsın. Zaten yazdıkların da yanlış... Intel i5 10300H işlemci Turbo frekansla 105 W'a kadar çıkabiliyor. Bilimum Turbo tüm Intel işlemciler aynı şekilde. Sadece base frekansta kalmıyor. Bol bol teknik servis videosu izlemeli ve sadece Technopat YouTube kanalını takip etmemelisin.

Bunun padlerle alakası ne ki? 0.5mm kalınlığın doğru olduğuna emin misin? VRM patladıysa bunun sıcaklıktan olma ihtimali çok düşük çünkü laptoplardaki işlemciler günümüzde genel olarak 45W limitli. 2020 yılında aldığını varsayarsak işlemcinin ortalama 30-55watt arası güç tükettiğini varsayıyorum. O da yaklaşık 30-40 amper demek. Anakarttada en az 2 tane VRM olduğunu varsayarsak VRM'lerin ısınıp patlaması neredeyse imkansız. En dandik VRM'den bile koysalar ısınmaz çünkü 40 amper çok küçük bir miktar. Bunca zaman patlamayıp sen değişim yaptıktan sonra patladıysa kesinlikle bir hata yapmışsındır.

40 amper düşük yazmışsın. Kaynak makinesi 6 amperle çalışıyor. Konu sadece gelen voltajla alakalı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum okuduğunu anlayamıyorsun galiba.
Amazon.com.tr

İlk olarak, Pad'ler teknik dokümanda söylenen boyutlardaydı. İkinci olarak okuduğunu sen de anlamıyosun galiba CPU'dan bahseden yok. VRAM diyorum VRM yazıyorsun ikisi alakasız şeyler. Bir de 3 satır CPU teknik verisi yazmışsın garip bir adamsın. Zaten yazdıkların da yanlış... Intel i5 10300H işlemci Turbo frekansla 105 W'a kadar çıkabiliyor. Bilimum Turbo tüm Intel işlemciler aynı şekilde. Sadece base frekansta kalmıyor. Cahilliğini düzetmen adına bol bol teknik servis videosu izlemeli ve sadece Technopat YouTube kanalını takip etmemelisin.
10300H stokta maksimum 45 TDP destekliyor. Neyse GPU'ya dönelim RTX 2060'ta GDDR6 bellekler kullanılıyor ve bunlar çok az güç tüketip daha az ısınıyorlar. Cahilliğimi düzeltmem adına yanlış anladığımı söylüyorum.

Ah neyse sonuç olarak kullanıcı hatası yüzünden patlamıştır diye düşünüyorum. Çünkü VRAM ile blok arasına bal bile koysan o VRAM'leri soğutur :D.

Genelde VRAM patlaması çok ama çok nadir bir olay o yüzden VRM yazmak istemişsindir diye düşündüm bu arada :).

Dostum okuduğunu anlayamıyorsun galiba.
Amazon.com.tr

İlk olarak, Pad'ler teknik dokümanda söylenen boyutlardaydı. İkinci olarak okuduğunu sen de anlamıyosun galiba CPU'dan bahseden yok. VRAM diyorum VRM yazıyorsun ikisi alakasız şeyler. Bir de 3 satır CPU teknik verisi yazmışsın garip bir adamsın. Zaten yazdıkların da yanlış... Intel i5 10300H işlemci Turbo frekansla 105 W'a kadar çıkabiliyor. Bilimum Turbo tüm Intel işlemciler aynı şekilde. Sadece base frekansta kalmıyor. Cahilliğini düzetmen adına bol bol teknik servis videosu izlemeli ve sadece Technopat YouTube kanalını takip etmemelisin.

40 Amper düşük yazmışsın. Kaynak Makinesi 6 Amperle çalışıyor. Konu sadece gelen voltajla alakalı.
Konuyu tam anlamak, sorunun kaynağını tespit etmek için yazan arkadaşlara karşı üslubunuz kabul edilemez. Öncelikle ağzınızı toplayın.

Ayrıca buraya gelip "xx ürünü aldım bilgisayarımı bozdu" diye açıklama yapmadan yazdığınızdan dolayı doğal olarak insanlar da daha fazla detay istiyor. Gerçekten macun ve pedlerden dolayı mı bozuldu yoksa sizin hatanız mı ya da PC'de başka bir sorun mu vardı nereden bilelim biz. Günlük kaç tane bilgisayardan anlamayan insan yazıyor buraya haberiniz var mı?

Konuya dönecek olursak, termal ped ve macundan dolayı VRAM nasıl patlıyor anlamış değilim. En kötü ped ve macun bile sıcaklıkları, yükte bile bir süre yüksek sıcaklıklarda kontrol altında tutabilecektir. Termal macun kötü diye zarar gören bilgisayar, "patlayan" VRAM ilk defa görüyorum. Bilgisayarda veya diğer çevresel etkenlerden kaynaklanmadığını, dediğiniz gibi termal ped ve macundan kaynaklandığını varsaysak bile bunun birden fazla nedeni olabilir. Örneğin bloğunuza uygun kalınlıkta olmayabilir, ya da yanlış uygulamış olabilirsiniz, ya da söküp takma işlemlerini gerçekleştirirken başka bir parçaya zarar vermiş olabilirsiniz.

-

Ayrıca ben MX4'ü ilah gibi öveni görmedim daha. Sıklıkla öneriliyor çünkü uygun fiyatta insanların işini görüyor. Fiyatına göre performansı tatmin edici. Herkes gidip bir macuna 300-500 TL veremiyor malum.

Kaldı ki madem biz cahiliz sen çok biliyorsun. MX4 termal macunun laptoplar için uygun olmadığını, viskozitesinin düşük olmasından kaynaklı pump out yapabileceğini senin bilmen lazımdı bizim değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı