Arduino 220 OHM direç ile led yakılır mı?

Hepsi için geçerli. Sana küçük bir taktik vereyim.

Kalem pil al 1.5 Volt onu LED ayaklarına denk gele deydir çek uzun süreli değil ama. ( Bir ayağını pilin + ucuna diğer ayağı - ucuna).

Hangi konum da yanarsa ayak bağlantısını buldun demektir.
5 Sn 1.5 v LED'i hemen bozmaz ama Max 5 sn ye.
Deniyorum. Sıkıntı çıkmaz inşallah.
Hepsi için geçerli. Sana küçük bir taktik vereyim.

Kalem pil al 1.5 Volt onu LED ayaklarına denk gele deydir çek uzun süreli değil ama. ( Bir ayağını pilin + ucuna diğer ayağı - ucuna).

Hangi konum da yanarsa ayak bağlantısını buldun demektir.
5 Sn 1.5 v LED'i hemen bozmaz ama Max 5 sn ye.
Tam olarak anlamadım ama.

Karmaşık bir devre kurmadıkça ya da sensör gibi akımdan etkilenen bir devre elemanı kullanmadıkça, 200 ve 300 ohm bandındaki dirençler, 5V ile LED yakmaya yetecektir.

Farz edelim LED çalıştığı anda LED'in hangi ayağı pilin + kutbuna dokundurmuşsan o ayak LED'in + girişi diğeride - girişi olur.

Yanlış. LED de bir diyottur, bu nedenle LED'ler tek taraflı akım geçirir. Uzun bacağı + kutbu, kısa bacapı - kutbu işaret eder.

Neye göre yanlış elinde ölçü aleti yok LED uzun bacağı kısa bacağı olduğu nereden belli belki söküp takarken LED uzun ayağı koptu kısa oldu o zaman ne yapacağız.
1.5 VDC pil ile LED'e enerji verdik. LED ışığı yandığı anda LED'in hangi ayağı pilin hangi ayağına denk geldiğine bakarsın üzerine marker kalem ile işaret koyarsın + ve - ucu bulursun.
Zaten ters bağladığında LED yanmayacak kısa süre LED'e 1.5v pil ile enerji vermek LED'e zarar vermez.

Karmaşık bir devre kurmadıkça ya da sensör gibi akımdan etkilenen bir devre elemanı kullanmadıkça, 200 ve 300 ohm bandındaki dirençler, 5V ile LED yakmaya yetecektir.

Yanlış. LED'de bir diyottur, bu nedenle LED'ler tek taraflı akım geçirir. Uzun bacağı + kutbu, kısa bacapı - kutbu işaret eder.

Elimde 5 Volt 30A güç kaynağı var kırmızı LED 200 ohm direnci bağla bakalım yarım saat sonra kırmızı LED ne olacak görelim.

Son düzenleme:
Elimde 5 Volt 30A güç kaynağı var. Kırmızı LED'i 200 ohm direnci bağla bakalım yarım saat sonra kırmızı LED ne olacak görelim.

Senin için üşenmedim test ettim. :)

220 Ohm'luk bir direnç kullandım. Sarı LED ve güç kaynağıyla beraber:

20201024_002352.jpg

20201024_002402.jpg

20201024_002425.jpg

LED uzun bir süre sıkıntısız çalıştı. Görüldüğü üzre 5V, 2V civarına düşürülüyor ve LED yanıyor:

20201024_002847.jpg

20201024_003115.jpg

1.5 VDC pil ile LED'e enerji verdik. LED ışığı yandığı anda LED'in hangi ayağı pilin hangi ayağına denk geldiğine bakarsın üzerine marker kalem ile işaret koyarsın + ve - ucu bulursun.

Ayrıca, LED'i denemesi için pil önerisi de yanlış, zira 1.5 V'da çalışmıyor:

20201024_003042.jpg

Mesajımda demişim zaten. Arduino kullanırken, hassas bir sensör kullanmadıkça, basit bir LED için 200 - 300 Ohm arası direnç yeterlidir, setler de böyle gelir zaten.

Neye göre yanlış elinde ölçü aleti yok LED uzun bacağı kısa bacağı olduğu nereden belli belki söküp takarken LED uzun ayağı koptu kısa oldu o zaman ne yapacağız.
Zaten ters bağladığında LED yanmayacak kısa süre LED'e 1.5v pil ile enerji vermek LED'e zarar vermez.

Elimde 5 Volt 30A güç kaynağı var kırmızı LED 200 ohm direnci bağla bakalım yarım saat sonra kırmızı LED ne olacak görelim.
Dostum yardımın için teşekkürler ama sen sanırım çok bir şey bilmiyorsun. Ledlerde uzun ve kısa bacak varmış. Uzun artıyı, kısa eksiyi gösteriyormuş. Bunu bile dememen ayrı bir saçmalık.

Her renk LED diyotun çalışma gerilimi farklıdır. Bende müsait zamanda buraya bir video ya da resim eklerim

Benim yazdıklarım arkadaş kırmızı renk LED diot olduğu için kırmızı renk diot üzerinden yazdım.

Yakın zamanda görüşmek üzere.

Geri
Yukarı