Arduino direksiyon seti

Teşekkürler hocam.
Tam elime encoderli yazıcı geçmişti ama içinden bir türlü çıkaramadım.
Ben de bu yüzden potansiyometreyle yapmayı düşünüyorum. Çünkü çok pahalı encoder zaten.
Ama kat kat daha iyi olduğunu biliyorum.
Direksiyonun kendi potansiyometresi olarak hangisini tercih etmeliyim. (900 derece için.)
Hocam aliexpress gibi sitelerde 50-60₺ gibi fiyatlara encoder bulunabiliyor oralara bir göz atın isterseniz.

Hmm, yani direksiyondaki stok parça 180 dereceden fazlasını algılayamaz, buna göre mi ayarlı? Bu işlerden anlamıyorum da bakalım denemek istiyorum yine de.
Yani direksiyonun kendi çipiyle yapmak için dişli yapcaksınız. Siz çok döndürünce o az dönecek.
Yaklaşık 5:1 oranına yakın. Yani sen 5 tur döndürünce o bir tur dönecek. Mesela 900 derece döndürünce o 180 dönecek. Böylece potuda iptal etmemiş oluyoruz.
Hmm, yani direksiyondaki stok parça 180 dereceden fazlasını algılayamaz, buna göre mi ayarlı? Bu işlerden anlamıyorum da bakalım denemek istiyorum yine de.
Ama Belki yeni potu kabul eder onu bilmiyorum.

Yani direksiyonun kendi çipiyle yapmak için dişli yapcaksınız. Siz çok döndürünce o az dönecek.
Yaklaşık 5:1 oranına yakın. Yani sen 5 tur döndürünce o bir tur dönecek. Mesela 900 derece döndürünce o 180 dönecek. Böylece potuda iptal etmemiş oluyoruz.

Ama Belki yeni potu kabul eder onu bilmiyorum.

Anladım ama o şekilde de hassasiyeti 900 derece gibi olmayacaktır tabi. Yani 5 derecede bir algılayacak ve 5 derece araları ölü nokta olacak. 900 değil de 540 falan bu şekilde yapsam pek sırıtmaz aslında ama 900 derece hoş olmaz bence.

Anladım ama o şekilde de hassasiyeti 900 derece gibi olmayacaktır tabi. Yani 5 derecede bir algılayacak ve 5 derece araları ölü nokta olacak. 900 değil de 540 falan bu şekilde yapsam pek sırıtmaz aslında ama 900 derece hoş olmaz bence.
Hassasiyeti iyi potun. Parmağımla az kıpırdatsam onu bile görüyor. Öyle de olur hocam.
fakat 540 daha iyidir. O tamamen size bağlı.

Hassasiyeti iyi potun. Parmağımla az kıpırdatsam onu bile görüyor. Öyle de olur hocam.
fakat 540 daha iyidir. O tamamen size bağlı.
İçini açtım direksiyonun, çark yok, bu şekilde bağlı potansiyometreye. Pot da 180 derece dönüyor en fazla zaten. Şimdi buraya daha fazla dönme açısı olan pot taksam çalışır mı? Çünkü buraya ben nasıl çarkla sistem kurayım :d

Dosya Ekleri

• IMG_20201126_164508.jpg
    IMG_20201126_164508.jpg
    222,7 KB · Görüntüleme: 63
Hocam aliexpress gibi sitelerde 50-60₺ gibi fiyatlara encoder bulunabiliyor oralara bir göz atın isterseniz.
Hocam kargo ücretleri ve vergiler çok fazla.

Bende de 180 derecelik bir direksiyon var, bunun sadece potansiyometresini değiştirerek ve dönme kilidini keserek daha fazla dönmesini sağlayabilir miyiz? Yoksa bu daha zor bir işlem mi?
Hocam direksiyondan direksiyona değişir ama genel olarak yapımı kolay. Fotoğraf atarsınız daha iyi yardımcı olabilirim.

Hocam böyle direksiyonlarda potansiyometre denen bir parça vardır. Bu parça aslında pek çok elektronik eşyada vardır (ses seviyesi ayarlama vs.) . İçinde yuvarlak bir direnç vardır ve en fazla 300 derece hareket edebilir(çok turlu hariç.). 900 ve 1080 derece olan sistemlerde encoder denen bir parça kullanılır. Aslında encoder denen parça ikiye ayrılır. Disk ve optokuplör sensörü. Optokuplör sensörü fotorezistör ve kızılötesi ledden oluşan bir parçadır. Kızılötesi led sürekli yanar ve fotorezistöre ışın gönderir. Ama bizim dönüşlerimizi ayarlamaya 2. parça yani encoder diski denen bir parça yardım eder. Genelde kağıt gibi bir parça kullanılır. Ama Logitech gibi firmalar 30-60 delikli olan plastik veya metal parçalar kullanır. Deliklerden ışın geçtikçe encoder bunu algılar. Sonuç olarak ikisi birbirinden çok farklı komponentler. İsterseniz size buradan yardım edebilirim.

İçini açtım direksiyonun, çark yok, bu şekilde bağlı potansiyometreye. Pot da 180 derece dönüyor en fazla zaten. Şimdi buraya daha fazla dönme açısı olan pot taksam çalışır mı? Çünkü buraya ben nasıl çarkla sistem kurayım :d
Hocam çok turlu potansiyometrenin kaç derece olduğunu bilmiyorum. Önünüzde iki seçenek var. Modifiye edip içeriye encoderli bir sistem(FFB için şart.) ya da çok turlu potansiyometre ile(FFB yapılamaz.) Kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca bu iş için bir Arduino Leonardo gerekli. Arduino Uno ile denedim fakat pek stabil değil. Uno'nun 16u2 çipine sahip olması gerek. Uno ile Button Box ya da shifter yapın.

Bu arada arkadaşlar geç döndüğüm için çok özür dilerim. Foruma giremiyorum çünkü derslerim çok yoğun.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı