Arduino için havya tavsiyesi

Projeye bağlı ancak sadece Arduino ve kendi sensörlerini ve jumper kabloları kullanırsanız gerek olmaz. Kendiniz bir şeyler tasarladığınız zaman gerekli olur havya. Size bağlı yani.
İlk olarak sadece öğreneceğim zaten. Sonrasında kendimi geliştirirsem ihtiyaç olacağını düşünüyorum. Öneri yapsanız güzel olur.

İstediğin özelliklerde havyayı ve malzemeleri o bütçeyle satın alman imkansız. Ya bütçeyi artırıp kaliteli ürünler almalısın ya da 30-40 liraya satılan tak çalıştır havyalar kullanmalısın. Anladığım kadarıyla daha önce lehim yapmamışsın. İlgin varsa ve öğrenmek istiyorsan bozuk bir devre kartı bul ve üzerindeki bileşenleri söküp takarak pratik yap. Tecrübe edinmeden ufak elektronik parçalarda çalışmayı denemeni tavsiye etmem. Cihazları bozabilirsin.

Sadece arduino kullanacaksan lehime çok da ihtiyacın yok gibi duruyor. Arkadaşların tavsiye ettiği gibi jumper kablolar ile işini görmeye çalış bence.

İstediğin özelliklerde havyayı ve malzemeleri o bütçeyle satın alman imkansız. Ya bütçeyi artırıp kaliteli ürünler almalısın ya da 30-40 liraya satılan tak çalıştır havyalar kullanmalısın. Anladığım kadarıyla daha önce lehim yapmamışsın. İlgin varsa ve öğrenmek istiyorsan bozuk bir devre kartı bul ve üzerindeki bileşenleri söküp takarak pratik yap. Tecrübe edinmeden ufak elektronik parçalarda çalışmayı denemeni tavsiye etmem. Cihazları bozabilirsin.

Sadece arduino kullanacaksan lehime çok da ihtiyacın yok gibi duruyor. Arkadaşların tavsiye ettiği gibi jumper kablolar ile işini görmeye çalış bence.
Tamam hocam. Sağ olun. Aynen daha önce lehim yapmadım. Almama gerek yok o halde?

Aşağıdaki projeyi örnek olarak düşünelim. Bu çalışmada Arduino Joystick Shield kullanılmış. Sen bu projeyi yapmak istersen iki seçeneğin var: Bu Shild'i satın almak, Shild'i yapmak. İlk seçeneği seçip hazır alırsan havya ihtiyacın olmayacaktır. Ancak ikinci seçeneği seçip kendin yapmak istersen havya ihtiyacın olacaktır. Buradaki gibi proje bazlı düşünüp kendin karar vermelisin ihtiyaca. Sonuç olarak da almak istersen en ucuz havya senin işini görecektir başlangıçta.

ZD99 tarzı bir şey alabilirsin, ben de buna benzer bir şeyle başlamıştım. Özellikle eski devreler bulursan antrenman yapmak için çok iyi. SMD'ye en başta girmek mantıksız, THT elemanları söküp tak mümkünse.
Arduino bile olsa lehim öğrenmek iyi bir şey.

Tamam hocam. Sağ olun. Aynen daha önce lehim yapmadım. Almama gerek yok o halde?
Ben kendim evde linkteki ürünü kullanıyorum. Bu havya ile kendime ETS 2 için button box yaptım.
Eğer ilgin varsa, öğrenmek istiyorsan başlangıç için tavsiye edebilirim.
Bu işle sürekli uğraşmadığım için lehim teli markalarına çok hakim değilim. Tecrübeli arkadaşlar lehim teli tavsiyesinde de bulunacaklardır.

Ben kendim evde linkteki ürünü kullanıyorum. Bu havya ile kendime ETS 2 için button box yaptım.
Eğer ilgin varsa, öğrenmek istiyorsan başlangıç için tavsiye edebilirim.
Bu işle sürekli uğraşmadığım için lehim teli markalarına çok hakim değilim. Tecrübeli arkadaşlar lehim teli tavsiyesinde de bulunacaklardır.
Tamamdır hocam uzun süre havya olmadan idare ederim diye düşünüyorum, sağ olun. Konu kilitlenebilir.

Geri
Yukarı