Çözüm Arduino IDE avrdude: "Permission denied" hatası

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Linux sisteminize ilk kez Arduino IDE'sini kurduysanız, bazı izinleri sağlamanız gereklidir. Bunlardan biri de, USB portlarına okuma ve yazma iznidir. Windows'tan farklı olarak Linux'ta, bu izni elle vermemiz gereklidir. Ancak oldukça basittir.

arduino_1.png

Arduino IDE'de Tools -> Port kısmına gelin ve kartınızın takılı olduğu portu bulun. Örnek: /dev/ttyUSB0

Sonrasında yeni bir komut penceresi açın ve şu komutu girin:

Bash:
sudo chmod a+rw <Kartınızın takılı olduğu port>

Örnek olarak:

Bash:
sudo chmod a+rw /dev/ttyUSB0

arduino_2.png

Bu kadar! Artık Arduino kartınızı kullanabilirsiniz.

Unutmadan, Arduino portları bazen değişebilir. Özellikle laptoplarda veya dönüştürücü kullanırken. Bu nedenle kullandığınız port değiştiğinde, aynı adımları yeni port için uygulamanız gerekebilir. :)

@Kerem00 bende olmadı nedense. Baktığım zaman olmayan birçok kişi daha vardı. Ben de paylaşmak istedim zira çok fazla yanlış çözüm var. :)
Arduino ilk açıldığında böyle bir mesaj çıkarıyor.

1600112090378.png

"Add" butonuna tıklayıp, kullanıcıdan çıkıp, tekrar giriş yaptığınızda kodu yüklerken sorun yaşamamanız gerek.

Şu an ne yazık ki test edemiyorum çünkü elimde tek bir Arduino var ve onun içindeki kodun bir kopyası yok. Üstüne yazamam yani.

Siz bu adımı doğru yapmanıza rağmen hata aldıysanız aynı hatayı alanlar için güzel bir kaynak olmuş yazdığınız bu konu. Elinize sağlık.

Geri
Yukarı