Arduino ile direksiyon seti için hangi yöntemleri kullanabilirim?

@Affansen @Akif9748 Leonardo bugün geldi elime. Hemen takıp test ettim. Yazılımı felan attım sıkıntı olmadı oralar da ama WheelConfig programı sıkıntı yarattı. Analog girişler de herhangi bir şey seçemiyorum. Nedeni ne olabilir?

WheelConfig_u2fVXDwAez.png

Bu sorunu hallettim fakat üçgen dönmüyor şu anda. Ya kablolamayı yanlış yaptık, yada encoder bozuk. Yüzümüz bir gülmedi. 😒

Bu arada bu encoder çalıştığında iç kısmında lazer yanması gerekiyor mu?

Sonunda doğru kablo bağlantısı buldum ama artık işime yaramayacak. 5V'a bağladığımda küçük bir ışık çıktı, ben çalıştı sandığım için karışmadım. Sonra çıkan duman her şeyi belli etti zaten.😔 Artık HP'nin içindekine bakacağız, o da olmazsa yapacak bir şey yok. En fazla gider encoder alırım ama bu sefer de FFB hayal olur.

Son düzenleme:
@157134 üçgenin dönmemesinin nedeni %100 6. pin ile GND arasına kablo çekilmemesinden dolayı. Araya buton lehimlemenizi tavsiye ederim kalibrasyon için gerekiyor. Bu arada içinden küçük bir ışık çıkıyor evet. :)

FFB hayal olacak bir durum yok. Gidip internette satılan encoderli motor yazanlardan almadığınız sürece yine sorun olmaz. Hadi oldu da onlardan alsanız bile gidip başka motor alırsanız da FFB olarak kullanabilirsiniz. HP yazıcılarda encoder biraz sorun olabiliyor geçen bir arkadaşa denedik çıkışlarını bulamadık. Modeline göre çıkışlar bulunabilir ama imkanınız varsa Canon yazıcı bakın onlardan güzel encoder çıkıyor. 😄

@157134 üçgenin dönmemesinin nedeni %100 6. pin ile GND arasına kablo çekilmemesinden dolayı. Araya buton lehimlemenizi tavsiye ederim kalibrasyon için gerekiyor. Bu arada içinden küçük bir ışık çıkıyor evet. :)

FFB hayal olacak bir durum yok. Gidip internette satılan encoderli motor yazanlardan almadığınız sürece yine sorun olmaz. Hadi oldu da onlardan alsanız bile gidip başka motor alırsanız da FFB olarak kullanabilirsiniz. HP yazıcılarda encoder biraz sorun olabiliyor geçen bir arkadaşa denedik çıkışlarını bulamadık. Modeline göre çıkışlar bulunabilir ama imkanınız varsa Canon yazıcı bakın onlardan güzel encoder çıkıyor. 😄

Üçgenin dönmemesinin sebebi encoderin çalışmamasıymış. Benimkinin bağlantı şeması farklı çıktı. Denerken 5V verince yandı gitti. Tekrar yazıcı almak istemiyorum açıkcası. Elimdeki HP olursa oldu olmazsa bakacağız artık.

FFB hayal olacaktan kastım maliyetten dolayı. Encoder fiyatlarına baktım 180 TL civarına ancak alınabiliyor.

Üçgenin dönmemesinin sebebi encoderin çalışmamasıymış. Benimkinin bağlantı şeması farklı çıktı. Denerken 5V verince yandı gitti. Tekrar yazıcı almak istemiyorum açıkcası. Elimdeki HP olursa oldu olmazsa bakacağız artık.

FFB hayal olacaktan kastım maliyetten dolayı. Encoder fiyatlarına baktım 180 TL civarına ancak alınabiliyor.
O fiyatlara kaç tane yazıcı alınır. :D

Neyse olmazsa bir yerden illaki çıkar canınızı sıkmayın. :)

Yazıcı işi garanti olsa yine o şekilde yaparım ama hem garanti değil hem de ucuza yazıcı bulabileceğimi sanmıyorum. En ucuzu buydu, bunu bile zar zor buldum.
Yazıcı işi şu ana kadar 4 tane yazıcı söktüm iki HP iki Canon söktüm. Hepsinin içinden işime yarayan encoder çıktı hatta yapmıştım ama 6. pin olayından dolayı olmamıştı. Canon yazıcılarda yüksek ihtimalle çıkar çünkü internette yapan kişiler de Canon söküyordu. @Akif9748 de Canon söktü. Ben de Canon ile yaptım. Hatta benim en son söktüğüm model çok eski bir modeldi. Diğeri ise biraz daha özellikliydi. :)

Geri
Yukarı