Rehber Arduino ile kolayca ARGB LED kontrolü!

Hocam bence o karta o para verilmesi pek mantıklı değil gibi. Onun yerine Nano tercih edilebilir.

Nano'dan bayağı güçlü bir kart, bunun yanında iç bileşenleri ve regülatörü de daha kalite. BEn sırf bu proje için alamdım ama klon Nano yerine bunu almak mantıklı bence.

Tabii gönül ister ki daha ucuz olsun ama, Dolar işte.

Raspery Pi Pico'ya baktınız mı hocam?

Elinize sağlık. Her ne kadar ARGB LED'lerin görünüşüne hasta olsam da, cüzdanım da fiyatına hasta

Elinize sağlık hocam. Ben Deneyap kart ile yaparsınız diye tahmin ediyordum. : D

Geçen gün açtığım konuya sizi etiketledim ama görmediniz sanırım. @Steve Rogers yardımcı oldu sağ olsun ama sizden de devre hakkında birkaç bir şey duymak isterim, müsaitseniz tabii.

Deneyap Kart ile, yazının sonunda bahsettiğim kısmı yaparım belki. Ama Deneyap Kart için inceleme konusu açacağım önce.

S.A. @SideWinder kardeşim sen bu elektronik işinden anlıyorsun gördüğüm kadarı ile, sana sormak istediğim 2 soru var;
1- bende metresinde 60 led bulunan 3m WS2812B şerit led var ben buna Arduino Nano ile TV Ambians aydınlatması yaptım.

Video 1
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Video 2
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Yalnız sorun şu ekranı tam beyaz yapıyorum ancak resimlerde göründüğü gibi belli bir mesafeden sonra sararıyor ve renk şiddeti düşüyor,
Şerit Led dizilimi
Kasa içi bağlantı
Kasa arkası bağlantı
Sonuç

internette araştırınca güç yetmediğinden bu şekilde olduğu belli bir mesafeden sonra şerit lede ekstra güç bağlanması gerektiği yazıyor ancak bunu nasıl ve ne şekilde yapacağımı bilmiyorum mümkünse ayrıntılı ve resimli olarak açıklarsanız sevinirim.

2-

Video da adamın biri Arduino Leonardo yu Corsairin Lighting Node Pro ya çeviriyor ve PC ye iCUE programını yükleyerek kontrol ediyor bunu Arduino Nano ile yapabilirmiyiz, amacım kasam da bulunun 7 adet A-RGB fan ve 2 adet A-RGB şerit ledi anlık olarak PC programından kontrol etmek.
Normalde RGB Fusion 2.0 ile oluyor ancak efektler sabit hep aynıları ama YouTube den iCUE efektlerini izlediğimde çok daha güzel geliyor ve ledleri tek tek bile istediğimiz gibi ayarlayabiliyoruz.

İlgilenirseniz sevinirim saygılarımla, kolay gelsin

@azrailkenan merhaba, ilgin için teşekkürler öncelikle.

Renk sorunu yazılım mı donanım mı kaynaklı anlamak için, LED'leri ambiyans aydınlatmasından farklı olarak, statik bir biçimde tam beyaz renkte çalıştır. Elle beyaza al yani. Biraz bekle, sorun devam ederse PSU yerine adaptöre geçebilirsin, belki çözülür.

iCUE tarafına gelince, açıkçası benim de böyle bir fikrim vardı ama ilk kez senin attığın video ile gördüm. Yüksek ihtimal LED'ler gelince ben de denerim. Arduino Nano ile olabileceğini sanmam, Leonardo Nano'ya göre çok güçlü.

Eğer olursa, Nano yerine Pi Pico da kullanılabilir belki. Pi Pico hem daha da güçlü, hem görece uygun.

LED'ler elime geçince denemeye çalışırım. Bende hem Nano, Hem Leonardo hem de Pi Pico mevcut.

1- Yazılım dan bağımsız olarak zaten beyaza aldım o şekilde resim attım videolarda da alt taraf renkler daha canlı gerisi biraz bulanık gibi adaptör kaç amper olması lazım ben o kadar ince işleri bilmiyorum da ve şerit led e nasıl bağlamam gerekiyor.

2- ben sırf bu icue işini yapmak için Arduino Nano aldım bi daha başka bi Leonardo - Pico falan alamam mümkünse Nano

WS2812B'de her çip 60 mA akım çekiyor. Metrede 30 adet var. Yani metre başı kabaca 2A çekiyor. 5 Volt 10 Amper ve üstü bir adaptör almak gerekebilir.

Ancak şu da var, LED'lerde de sıkıntı olabilir belki. Zira gördüğüm kadarıyla monitörün alt tarafında bulunan grup tam beyaz yanıyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…