Arduino ile LED yakma

Rowngx

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, Arduino Uno için bir kod yazmam lazım ama yarın bitmeli ve 5 arkadaş da bana güvendi verdi ama bilgisayarda sıkıntı çıktı. En azından kodu yazmama yardım ederseniz veya rehber olursanız sevinirim. Yapmak istediğimiz şu şekilde: Arduino ile elektrik kesintilerini telefon ekranında elektrik gitti diye yazı çıkmasını sağlayıp pille birlikte elektrik yokken yeşil LED yerine kırmızı LED yakacağız ama bir türlü nasıl yapacağımızı akledemiyoruz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, Arduino Uno için bir kod yazmam lazım ama yarın bitmeli ve 5 arkadaş da bana güvendi verdi ama bilgisayarda sıkıntı çıktı. En azından kodu yazmama yardım ederseniz veya rehber olursanız sevinirim. Yapmak istediğimiz şu şekilde: Arduino ile elektrik kesintilerini telefon ekranında elektrik gitti diye yazı çıkmasını sağlayıp pille birlikte elektrik yokken yeşil LED yerine kırmızı LED yakacağız ama bir türlü nasıl yapacağımızı akledemiyoruz.

Önce telefona nasıl mesaj gönderilir onu bulun sonra elektrik gittiğini anlamak için bir sistem hazırlarız prize bağlarız en sonda elektrik gidince LED'i yakıp telefona mesaj göndeririz

1. Elektrik Kesintisi Algılama Devresi:
    • Arduino ile elektrik kesintisini algılamak için bir LDR (Light Dependent Resistor) kullanabiliriz. LDR, ışığa bağlı olarak direncini değiştiren bir sensördür.
    • LDR’yi devre elemanları arasında bağlayarak, ışık seviyesini ölçebiliriz. Elektrik kesildiğinde LDR’nin direnci değişecektir.
    • LDR’nin direncini okuyarak elektrik kesintisi durumunu tespit edebiliriz.
  2. Buzzer ile Bildirim Oluşturma:
    • Arduino’da bir buzzer kullanarak sesli bildirim oluşturabiliriz. Buzzer, elektrik kesintisi durumunda çalışacak ve kullanıcıyı uyaracaktır.
    • Buzzer’ı Arduino’ya bağlayarak, elektrik kesintisi algılandığında bip sesi çıkarabiliriz.
  3. LED Kontrolü:
    • Elektrik kesintisi durumunda yeşil LED’i kapatıp kırmızı LED’i yakmak için bir transistör kullanabiliriz.
    • Transistör, Arduino’nun düşük güç çıkışını yüksek güç çıkışına dönüştürmek için kullanılır. Kırmızı LED’i transistör aracılığıyla kontrol edebiliriz.
  4. Pil Gücü ile Çalışma:
    • Arduino’yu pil gücüyle çalıştırmak için bir pil veya pil paketi kullanabiliriz.
    • Arduino’nun güç kaynağını pil ile sağlayarak, elektrik kesintisi durumunda da devrenin çalışmasını sağlayabiliriz
    • Kod ise:
      #define LDR_PIN A0
      #define RED_LED_PIN 9

void setup() {
      pinMode(LDR_PIN, INPUT);
      pinMode(RED_LED_PIN, OUTPUT);
      Serial.begin(9600);
      }

void loop() {
      int lightLevel = analogRead(LDR_PIN);
      Serial.println("Light Level: " + String(lightLevel));

if (lightLevel < 100) { // Eşik değeri ayarlayın