Arduino kullanarak "su dökerek" uyandıran çalar saat yapabilir miyim?

228522

Kilopat
Makaleler
4
Arkadaşlar hiç uyanamıyorum :(. Resmen alarma karşı bağışıklığım var. En son alarmı sürekli çalacak şekilde 8.30 saatine kurmuştum, sabah annem 9.20 saatinde kaldırdı beni çünkü 1 saattir çalan alarma uyanmadım ve yan odadan annem uyanıp beni uyandırdı. Bu yüzden "fiziksel eylem" ile uyandıran bir saat yapmak istiyorum :D. Oldukça basit olacak, malzemelerim:
  • Arduino
  • Saat modülü(satın alacağım)
  • DC motor.
Ayrıca kablo gibi malzemelerim zaten var. Tasarımım ise oldukça basit, anlatıyorum:
Yüzümün üstüne gelecek şekilde 2 adet su dolu bardağı(1 adet bardak da olabilir) dönebilen bir çubuğa bağlayıp yatağımda, yüzümün üstüne gelecek şekilde takacağım. Ardından dönebilen parçayı motora bağlayacağım ve saat modülü ile gerekli devreyi kuracağım. Her gün saat 7.30 olduğunda motor çalışıp, çubuğu döndürüp, suyu yüzüme dökecek :D. Biliyorum... Ancak her gün ıslanmak kötü olsa da yapacak bir şey yok! sorularım:
  • Yapabilir miyim?
  • Bahsettiğim malzemeler ile mümkün mü?

Yapılabilir görünüyor hocam. Ama motoru redüktörlü DC motor diye satılanlardan almanızı tavsiye ederim. Onların torku daha yüksek oluyor. Bardak ağır olduğu için bildiğimiz setlerden çıkan motorlar onu döndürmeyebilir.

Şahsen ben yatakta dört dönüyorum. Bardağı döktükten boşa yastığı ıslatmış olmayasın. Sprey gibi bir şey ile havaya sıktırabilsen daha iyi olur sanki.
O uyandırmaz ki
Arkadaşlar hiç uyanamıyorum :(. Resmen alarma karşı bağışıklığım var. En son alarmı sürekli çalacak şekilde 8.30 saatine kurmuştum, sabah annem 9.20 saatinde kaldırdı beni çünkü 1 saattir çalan alarma uyanmadım ve yan odadan annem uyanıp beni uyandırdı. Bu yüzden "fiziksel eylem" ile uyandıran bir saat yapmak istiyorum :D. Oldukça basit olacak, malzemelerim:
  • Arduino
  • Saat modülü(satın alacağım)
  • DC motor.
Ayrıca kablo gibi malzemelerim zaten var. Tasarımım ise oldukça basit, anlatıyorum:
yüzümün üstüne gelecek şekilde 2 adet su dolu bardağı(1 adet bardak da olabilir) dönebilen bir çubuğa bağlayıp yatağımda, yüzümün üstüne gelecek şekilde takacağım. Ardından dönebilen parçayı motora bağlayacağım ve saat modülü ile gerekli devreyi kuracağım. Her gün saat 7.30 olduğunda motor çalışıp, çubuğu döndürüp, suyu yüzüme dökecek :D. Biliyorum... Ancak her gün ıslanmak kötü olsa da yapacak bir şey yok! sorularım:
  • Yapabilir miyim?
  • Bahsettiğim malzemeler ile mümkün mü?
Dostum tokat atan birşey yap o zaman kesin uyanırsın. Hem daha kolay.

Arduinoyu şu hani parfüm fısfıs otomatları oluyor ya ona bağlayarak yapabilirsin bence. Daha kolay olabilir. Yaparsan lütfen videosunu çek ben de yapmak isterim.
Yaptığım şeylerin videosunu paylaşıyorum. 1 hafta içinde yapmayı planlıyorum. Yaparsam nasıl yapıldığı ve programlamasını içeren bir "rehber" hazırlayacağım. Video linki bırakırım aşağıya.
Yapılabilir görünüyor hocam. Ama motoru redüktörlü DC motor diye satılanlardan almanızı tavsiye ederim. Onların torku daha yüksek oluyor. Bardak ağır olduğu için bildiğimiz setlerden çıkan motorlar onu döndürmeyebilir.
"Başlangıç seti" olarak satılan setlerde gelen motorlar mı? Hani şu uzun ve sarı olanlar.

Yaptığım şeylerin videosunu paylaşıyorum. 1 hafta içinde yapmayı planlıyorum. Yaparsam nasıl yapıldığı ve programlamasını içeren bir "rehber" hazırlayacağım. Video linki bırakırım aşağıya.

"Başlangıç seti" olarak satılan setlerde gelen motorlar mı? Hani şu uzun ve sarı olanlar.
130DC_motor.jpg Bunlar redüktörsüz, torkları pek yüksek değil.

Bunlarsa daha iyi olanlar:resim_2021-01-26_003222.png Çok daha küçük olmasına rağmen 10-20 kat daha iyi çeviriyorlar içlerindeki çark sisteminden dolayı.

Yeni konular

Geri
Yukarı