Arduino Leonardo 17HS4401 step motor bağlantısı nasıl yapılır?

Jaewyn

Hectopat
Daha fazla  
Arduino Leonardo ile direksiyon seti yapıyorum. Encoderler pahalı olduğu için step motorla yapmak istiyorum. Aklımdaki sorular şunlar;

• 17HS4401 step motorunu leonardoya nasıl bağlarım?
  • Wheel Config'e bu motoru nasıl encoder gibi tanıtabilirim?
  • Bu motor FFB için yeterli olur mu?

Aklımdaki sorular bunlar. Cevaplarınızı bekliyorum. İyi sosyaller.

Arduino Leonardo ile direksiyon seti yapıyorum. Encoderler pahalı olduğu için step motorla yapmak istiyorum. Aklımdaki sorular şunlar;

Aklımdaki sorular bunlar. Cevaplarınızı bekliyorum. İyi Sosyaller.

Step motor sürücü kullanmak gerek DRV8825 veya A4988 kullanabilirsin.

Aklımdaki sorular bunlar. Cevaplarınızı bekliyorum. İyi sosyaller.
Hocam merhaba,beni tanımışsınızdır step motor ile direksiyon seti konusundan.Bunu denediniz mi,denediyseniz nasıl bir performans sergiledi?

Hocam merhaba, beni tanımışsınızdır step motor ile direksiyon seti konusundan. Bunu denediniz mi, denediyseniz nasıl bir performans sergiledi?

Hocam geri bildirimi kötü. Motor zaten bu isler icin uygun degil torku cok düşük. Tek elimle rahat tutabiliyorum direksiyona bağladığımda. Ben alıp test edip iade ettim. Testi ornek kodlar ile yaotım wheel Config'e tanıtmayı beceremedim. Encoder şart ama step motorla yapacaksanız da yanında mevbur sürücü devresi gerekli. Onlarda encoderden daha maliyetli hale geliyor.

TB6600 var hocam sürücü olarak,ben ille de encoder kullanmamaya niyet ettim artık 🙂.TB6600 240TL gibi cüzi bir rakamda ve elimdeki step motor da sizin dediğinizden iyi,ek bir gereksinim olmadan hem FFB'si olacak hem de veri okuyabildiği için encoderin işlevini de görüyor olacak.Biraz voltaj vermek lazım step motorlara tork için.

Hocam geri bildirimi kötü. Motor zaten bu isler icin uygun degil torku cok düşük. Tek elimle rahat tutabiliyorum direksiyona bağladığımda. Ben alıp test edip iade ettim. Testi ornek kodlar ile yaotım wheel Config'e tanıtmayı beceremedim. Encoder şart ama step motorla yapacaksanız da yanında mevbur sürücü devresi gerekli. Onlarda encoderden daha maliyetli hale geliyor.
Sayın hocam,bir kez daha rahatsız ediyorum sizi kusura bakmayın 🙂.Örnek kodları nereden buldunuz,ben pek kaynak bulamadım.

@Jaewyn

Son düzenleme:
TB6600 var hocam sürücü olarak, ben ille de encoder kullanmamaya niyet ettim artık 🙂.TB6600 240TL gibi cüzi bir rakamda ve elimdeki step motor da sizin dediğinizden iyi, ek bir gereksinim olmadan hem FFB'si olacak hem de veri okuyabildiği için encoderin işlevini de görüyor olacak. Biraz voltaj vermek lazım step motorlara tork için.

Sayın hocam, bir kez daha rahatsız ediyorum sizi kusura bakmayın 🙂.örnek kodları nereden buldunuz, ben pek kaynak bulamadım.

@Jaewyn

Estağfurullah hocam yardımcı olmak isterim tabii ki. Yanlış hatırlamıyorsam kodların bir kısmını kendim yazıp bir kısmını YouTube'dan almıştım. Arduino ile step motor kontrolu yapan hint bir adamın videosundan görüp bazı kodlarda eklemiştim. Adamın kodlarının mantığı basitti aslında potansiyometre ile motoru sağa sola çeviriyordu. Uzun zaman geçti üzerinden hatırlayabildiğim kadarıyla. Aynı kodlar bende de çalıştı ama elimle direnç gösterdiğimde motor torkunu kaybediyordu. Elinizde nema 17 ve 34'ten daha iyi bir motor varsa yapılabilir. Yapacaksanız kesinlikle SM32 kullanın. Arduino'nun belleği bir yerden sonra sorun çıkarmaya başlıyor. Stm 32 hem daha hızlı hem daha gelişmiş bir kart. Arduino'da yapmanız kısıtlı olan şeyleri bile yapabilirsiniz stm 32 ile. Ben şu anki baseyi Arduino'dan stm32'ye yükselttim. Gerek tepkime gerek hassaslık fark etti. Bu bilgiyi de araya eklemek isterim 😄

Estağfurullah hocam yardımcı olmak isterim tabii ki. Yanlış hatırlamıyorsam kodların bir kısmını kendim yazıp bir kısmını YouTube'dan almıştım. Arduino ile step motor kontrolu yapan hint bir adamın videosundan görüp bazı kodlarda eklemiştim. Adamın kodlarının mantığı basitti aslında potansiyometre ile motoru sağa sola çeviriyordu. Uzun zaman geçti üzerinden hatırlayabildiğim kadarıyla. Aynı kodlar bende de çalıştı ama elimle direnç gösterdiğimde motor torkunu kaybediyordu. Elinizde nema 17 ve 34'ten daha iyi bir motor varsa yapılabilir. Yapacaksanız kesinlikle SM32 kullanın. Arduino'nun belleği bir yerden sonra sorun çıkarmaya başlıyor. Stm 32 hem daha hızlı hem daha gelişmiş bir kart. Arduino'da yapmanız kısıtlı olan şeyleri bile yapabilirsiniz stm 32 ile. Ben şu anki baseyi Arduino'dan stm32'ye yükselttim. Gerek tepkime gerek hassaslık fark etti. Bu bilgiyi de araya eklemek isterim 😄
Ben de aliexpressten STM32 almayı düşünüyordum,ama Türkiye'de de fiyatları normal seviyedeymiş.Yanlız potansiyometre ile dediğiniz olay dediğimden biraz farklı gibi.Siz FFB için step kullanmışsınız galiba,veya ben yanlış anladım.Ben direk encoder gibi kullanmak istiyorum onu,şu videodaki gibi.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yanlış anladıysam söyleyin hocam 🙂.

Ben de AliExpress'ten stm32 almayı düşünüyordum, ama Türkiye'de de fiyatları normal seviyedeymiş. Yalnız potansiyometre ile dediğiniz olay dediğimden biraz farklı gibi. Siz FFB için step kullanmışsınız galiba, veya ben yanlış anladım. Ben direk encoder gibi kullanmak istiyorum onu, şu videodaki gibi.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yanlış anladıysam söyleyin hocam 🙂.

Potansiyometre ile yaptığım olay aslında motor direncini görmek için yaptığım bir şey. Elimle durduramasaydım bu videodaki gibi gerekli kartı ve devreyi tasarlatıp servo sistem yapmayı planlıyordum. Ancak bu motorların adım adım dönme sorunu var. Yüksek adımlı motorlarda şu anda hem ülkemizde yok. Yurt dışından getirmek te çok pahalı. Sadece attığınız videodaki servo motorun kontrol kartı 2500TL civarında geziyor. Kormas adında bir marka var. Bu markanın kapı motorları veya fan motorları çok torklu. 24v güç ile güzel torklar elde ediliyor. Step motorlar ile yapmak bana kalırsa gereksiz maliyet. Şu anda yapmaya kalksanız G29'un iki katı masraf açar başınıza. Zaten bu videodaki arkadaşı kendisinin Discord sunucusu üzerinden yakından takip ediyorum. Videodaki yazılımı çalıştırabilmeniz için 50 ila 100 euro arasında bir elektronik kart gerekiyor. Bana kalırsa step motorla uğraşmak yerine kormas motor ile kayışlı, düzgün bir base tasarlayıp onunla uğraşmanız. Servo motorların kuvvetli olanları bu iş için uygun ama onlarda çok uçuk fiyatlarda satılmakta. Umarım anlatabilmişimdir. Aklınıza bir şey takılırsa sormaktan çekinmeyin :)

Yeni konular

Geri
Yukarı