Arduino Nedir? Ne işe yarar? Ne yapılabilir? Nerelerde kullanılabilir?

Bunları nereden öğrenebilirim? Dersleri falan var mı? Açık konuşayım ürün dışında para ödemek istemiyorum. Zaten ürün seti tam parçalı 400 küsur sanırım.

İşte tam bunu istemediğim için konu açtım.
YouTube'da yüzlerce video var, onun dışında yazılı makaleler de var.

Mühendislik bitirme tezim için Raspberry Pi üzerinde çalışan Blockchain tabanlı bir IoT (Nesnelerin İnterneti) sistemi geliştirmiştim üç yıl evvel. Kısaca, Android bir uygulama üzerinden rengi ve açık/kapalı konumu kontrol edilebilen akıllı bir lamba projesiydi ve lamba tüm bu komutları yerel ağda işlem gören blok zinciri üzerinden alıyordu. Haliyle maksat "hacklenemez" bir akıllı lamba yapmaktı.

Arduino değil fakat benzer aygıtlar olduğundan "Ne yapılabilir?" sorusuna cevap niteliği taşıyor diye bahsetmek istedim. Tek kartlı bilgisayar olarak geçiyorlar ve üzerlerinde GPIO dediğimiz giriş çıkış pinleri mevcut, bu sayede üzerine yazılım destekli elektronik devreler inşa edebiliyorsunuz. Ufak ve modüler olmaları sebebiyle robotikte de bir hayli yaygınlar.

Arkadaşlar, internette ufak bir baktım. Basit bir yazılıma sahip bir araç vs ama ne yapılabilir, ne işe yarar, nedir gibi soruları biraz bilenlerden, bilgi sahibi olanlardan, kullananlardan dinlemek isterim.

Ayrıca -belli ki fikirlerle bir şeyler yapılıyor- güzel fikirleri olan, önerileri olan varsa onları da dinlemek isterim.

Arduino programlanabilir bir mikrodenetleyicidir. C+ ile programlanabilir. Arduino ile aklına gelebilecek çoğu şeyi yapabilirsin. Robotik kodlamaya başlangıç için mükemmel bir seçenektir.
Mikrodenetleyicilerin kondansatörlerin, diyotların, dirençlerin, transistörlerin yapısını, neden ve nasıl kullanıldıklarını kavradığın zaman kendini daha da geliştirebilirsin. Böylece Arduino'ya ihtiyacın kalmaz kısacası elektroniğe başlangıç için tasarlanmış bir mikrodenetleyecidir Arduino.

@Ahmet52707 @Nikolai II @devgokhan @Webcam kullanan insan Peki siz ne önerirsiniz? Böyle basit şeyler yapmak istemiyorum. Yani örneğin bir pervanenin nasıl döndürüldüğünü öğrenmek isterim ama şart değilse pratiğe dökmeye gerek yok bence. Pervane olmadan da şu komutla pervane şöyle oluyor diye öğrensem bana yeter gibi. Çünkü böyle basit şeylere para vermek istemiyorum.
Elimde Yalnızca Arduino olsun da istemiyorum. Yani asıl lazım olan parçalara para vereyim, yukarıda bahsettiklerime gerek yok. Lazım olanlar, şart gibi olanlar yeter.

@Ahmet52707 @Nikolai II @devgokhan @Webcam kullanan insan peki siz ne önerirsiniz? Böyle basit şeyler yapmak istemiyorum. Yani örneğin bir pervanenin nasıl döndürüldüğünü öğrenmek isterim ama şart değilse pratiğe dökmeye gerek yok bence. Pervane olmadan da şu komutla pervane şöyle oluyor diye öğrensem bana yeter gibi. Çünkü böyle basit şeylere para vermek istemiyorum.
Elimde yalnızca Arduino olsun da istemiyorum. Yani asıl lazım olan parçalara para vereyim, yukarıda bahsettiklerime gerek yok. Lazım olanlar, şart gibi olanlar yeter.

Arduino setleri var işine yarayabilecek çoğu parçanın olduğu setlerden alabilrisin.

@Ahmet52707 Demek istediğim buydu. Fazla parçanın olmasını istemiyorum. Lazım olanlar olsun. Oyuncak olmasın, incik boncuk çok olmasın. Robot kollarına, ayaklarına falan gerek yok mesela.

Ben 13 yaşındayım bende arduino uno var ama klon ben daha önce arduino unodan oyun yaptım ısı ölçer yaptım ve eğer bilmek istersen raspery pi ile entegre çalışabiliyor.Benim daha önce arduino unodan otomat yapan arkadaşım oldu

Bende robotistan var set olarak çok aşırı bir şey de yok içerisinde

Benim elimde olan bunlar birde kabloları var (sanmıyorum satmak da istemiyorum)

Benim elimde olan bunlar birde kabloları var (sanmıyorum satmak da istemiyorum)

Dosya Ekleri

• 20220622_104335.jpg
    20220622_104335.jpg
    206,2 KB · Görüntüleme: 48
  • 20220622_104136.jpg
    20220622_104136.jpg
    61,7 KB · Görüntüleme: 49
Son düzenleme:

Geri
Yukarı