Rehber Arduino NFFB direksiyon seti yapmak #2 Butonsuz 6+1 H-Vites

1. konu, direksiyon ve yazılım:

Rehber: Arduino NFFB direksiyon seti yapmak #1 Direksiyon ve Yazılım

SS:
Sürprizbozanı nasıl açacağım?
Üstüne bas:D

SS:
Bende G29 var, veya vitessiz direksiyon. Sadece vites yapsam?
Olur, ama ilk rehberdeki ilk 3 adım yapılmalı 😉.

Merhabalar arkadaşlar, direksiyon seti rehberimize devam ediyoruz. Bugün h vites yapacağız.
Haydi başlayalım.

1-yazılım:
Buradan buton gibi, vites atıyoruz. Digital input kısmını böyle yapıyoruz.
Button 7'yi 6+1 vites ise aktifleştiriyoruz. Button 8 ve sonrası boş. Fakat buton ekleyecekseniz diğerlerini de seçebilirsiniz.
1612344678959.png

2-pin şeması ve donanım kısmı:
İşte en
özel kısmı burası. 3 seçeneğiniz var:
  1. @Akif9748 ve @Alpaslan64 yöntemi (benim yöntemim). Bu yöntemde orta çubuk gnd, viteslere temas edince vites geçmiş gibi oluyor.
  2. @Affansen (?) yöntemi. Bu yöntemde, vitesin gireceği yerde buton olur, rica ederseniz Arduino NFFB direksiyon seti yapmak #2.5 Butonlu 6+1 H-Vites rehber yazar.
  3. @NothingGood yöntemi. Bu yöntemle hazır parçayla yapıyorsunuz, bu hocamız aşağıda link ve açıklama verecek.
Ben benim yöntemimi resimlerle anlatacağım.
Kimlere uygun? Daha önce gamepadla yaptıysanız, veya analogları sağlam bir gamepadınız varsa (kartı bozuk olsa bile, analoglar yeter.) size göredir.
Bakınız:
Alpaslan64 dedi:
Yok hocam bu şekilde değil. Evde eski şöyle bir parça buldum:
Eki Görüntüle 861557
Bunun baş kısmı oynar başlık gibi. Onu kutunun içine sabitledim. İnce çubuk metal, akım geçiriyor. Ona toprak hattını bağladım. Bir kutuyu da vites şemasıyla kestim. Oyukların iç kısmına da alüminyum folyo yaptım. Yani devre tamamlandığında buton gibi oluyor. Devre tamamlanınca seri monitöre yazıyı yazıyor. Python ile o yazıyı çekip klavyeyi çalıştırıyoruz. Buradan bu kadar anlatabildim bugün veya yarın rehberi yazdığımda daha detaylı anlatacağım.

Ben yine de anlatacağım.
Gerekli malzemeler:

Orta gnd (vites çubuğu) için metal ve iletken bir çubuk.

Tahta veya plastik zemin.

Gamepad kökü.
1612344702314.png
1612344712393.png

Yani sadece bu kısım gerek, korkmayın, lehime gerek yok, ama siz @Alpaslan64 hocam gibi farklı şekillerle deneyebilirsiniz. Gamepadiniz bozuksa, hassasiyeti yoksa da kullanabilirsiniz.

Kablo.

Vitese topuz. Şaka değil:D, olmaz ise kullanmak zor olacaktır, sürekli vites ortaya gelir.

Alüminyum folyo veya zoba bandı:D.

Hadi başlayalım:
Önce çubuğa kablo bağlıyoruz:
1612344730072.png

Ve sopanız, bu şekilde joysticklere yapışmış olsun. İster yakarak sokun benim gibi:D, isterseniz yapıştırın.

Sonra şöyle bir zemin ayarlıyoruz.
Beni uğraştırdı, matkabın ucunu kırdım(biraz acemiyim de.:D):
Fakat folyoları daha yapmayın, böyle bir şey oluşsun:
1612344740858.png
SS: 5 ileri 1 geri olur mu?
Olur, sadece fotoğraftaki ayrı görünen geri vites için bir yer hazırlamaya gerek yok, daha basit olur:D.

Ve en sıkıntılı yerler bitmiş oldu. Şimdi viteslerin deliklerine -birbirlerine değmeden- folyo yapıştırın. Tabi altında kablolarınızın ucu da olacaktır:
1612344751726.png

Tamam, şimdi de kutumuza gamepad kökünü herhangi bir şekilde yapıştırıyoruz:
1612344773018.png

SS:
Vitesi buna nasıl sokacağım, zaten topuzu taktım?
Vitesin altındaki, köke oturmasını sağlayan parça, deliklerden geçer, direk geçmez zaten, yatırılıp geçecek.

Artık pinleri de bağlayalım.
Vites çubuğunda bulunan kabloyu, Gnd'ye bağlayalım.
Viteslerden çıkan, kablolara 0, 1, 6, 10, 11 dışında dijital pinlere bağlayalım.
Fotoğraf çekemiyorum, pinlerin orası karışık, ama konunun sonuna koyarım tabii:D.

Şimdi folyolu parçayı kutunun üstüne koyun, çubuğu, (ya da @Alpaslan64 hocamın yöntemiyle yapınca farklı tabii:D) , folyolu parçanın içinden geçirip köke sabitleyin.
Üst taraftaki parçanızı da sabitlerseniz iyi olur. Yoksa vitesle birlikte hareket eder zaten :D.
1612344798141.png
Bitti, olduğunu buradan anlayabilirsiniz, elinize sağlık🥳🥳🥳:
1612344812246.png

SS: 1'e atınca farklı bir rakam yanıyor, niye?
Kablolar rastgele diye, bir sorun olmaz, yine de çok takılırsanız düzenleyebilirsiniz tekrardan sırasına göre:D.

Buraya kadar zahmet edip okuduğun için teşekkürler, vitesi delmek dışında çok zorlanmadım.

Ellerine sağlık yapanların. Fotoğraf da koyarsanız çok sevinirim, başkaları da heveslenir:D. Ve yaşadıklarınızı paylaşırsınız:D.
1612344823129.png

1612344830951.png

1612344839004.png

Konu mesajı bozulmuş sanki. Biraz karışık ya. :/

Elinize sağlık bu arada. :)
Resimler olmamış gibi. Etiket için teşekkür ederim 🤠
Fotolar otomatik düzeltmenin gazabına uğramış galiba. :D
Evet hocam farkettim, düzeltiyorum şimdi, teşekkürler.
Hocam elinize sağlık ancak görseller gözükmüyor. Bir de bölüm aralarına çizgi falan ekleyebilirseniz daha iyi anlaşılır sanırım.
Onu aklımda tutuyorum, unutmuşum. Hemen düzenliyorum.

Hocam çok güzel olmuş ellerinize emeğinize sağlık. Benim vites ETS2'de çalışmayınca sizinkini denemek için sabırsızlanıyordum. Vites şablonu, kablolamalar falan hazır, yazılım kısmını sizinki gibi yapacağım. Tekrardan elinize sağlık.
Bu arada benden de epey bahsetmişsiniz. Çok hoşuma gitti. Çok sağolun.

Diğerini hızlıca tamamlamışsınız. Elinize sağlık.

Sanırım görselleri konuyu onaylayan arkadaş görseller metinde diye ek kısmından silmiş. Aslında orada bulunması gerekiyor, mesaj içine eklendiyse altta ek olarak gözükmüyor.
Ne yazık ki süre dolmuş 😔
Az kalmıştı, ama yetmedi, fotoğrafların olduğu telefon benden çok uzaklaşmıştı, düzenlerken 60 dk uyarısı verdi.
@Vavien. Hocam müsaitseniz, size atsam, siz koyabiliyor musunuz?
Rapor sistemi ile zor olacaktır.
Veya @SideWinder hocam, siz müsait misiniz?
@cengover_ekin , hocam çizgileri koyunca kaydetmiştim, ama bunda kaydedemedim, en azından çizgiler var:D.

Dosya Ekleri

• 1612291017019.png
    1612291017019.png
    24,9 KB · Görüntüleme: 127
Geç kaldığım için çok özür dilerim.
İnfill gibi ayarlarını bilmiyorum. 8 tane switch, 20 tane M3 15mm cıvata, 3 tane uzun lastik gerekli.

Yay vb. hiçbir mekanik parçaya gerek duymadığı için en ucuz bu. Ama bazı konular var ki dikkat etmelisiniz.

Ortada vitesin hareketini sağlayan küçük bir parça var. Eğer mümkünse yüksek doluluk veya ABS filament ile bastırın. Çünkü vidaları sıkmaya başladıktan sonra plastik zarar görmeye ve en sonunda cortlamaya başlıyor. Ayrıca yanlarda gözüken switchlerin takıldığı kısımları bastırmanıza gerek yok. Eğer ayarlamayı başarabilirseniz estetik olarak kötü duracak fakat ucuza gelmiş bir vitese sahip olacaksınız.

Artıları:
+Ucuza gelmesi
+Mekanik parça olmamasından kaynaklı kolay montaj

Eksileri:
-Mekanik olarak zarar görmesi
-Biraz amatörce durması

Bu arada bunların yanında eklerde göreceğiniz el freni de mevcut. Ben tabii ki buna da lastik koyamadım. Bu arada vitesi bir tabure üstüne kablo kelepçesi ile iki tarafından iyice sıkıştırarak yaptım. Fakat el frenini kullanmak nasip olmadığı için daha bir çözüm bulamadım. Üşenmeyip okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi çalışmalar :D.

Edit: kullandığım switchin linki: MİCRO SWITCH LEHİM BACAK UZUN PALETLİ (IC-164) Fiyatları ve Özellikleri

Dosya Ekleri

• 16122906800579013082259685908359.jpg
    16122906800579013082259685908359.jpg
    95,9 KB · Görüntüleme: 110
  • 16122909046076613308712243869971.jpg
    16122909046076613308712243869971.jpg
    115,5 KB · Görüntüleme: 126

Geri
Yukarı