Rehber Arduino NFFB direksiyon seti yapmak #4 Yazılım Alternatifleri

Akif9748

Kilopat
Makaleler
14
Uzun bir aradan sonra yaptığım yeni şeyleri rehbere katmaya karar verdim (aslında çok daha önceydi). Sırf yapanlar için. Forumla ilgili problemler bunlara rağmen bize sorun ama yine de yararlanan olur diye açıyorum. Belki bir fani bu rehberle çözüm bulur da hayrımız olur diye.

Bundan sonra 2 rehber daha açacağız. Yine bize özgü olacak şekilde.
1- Potansiyometre kullanarak vites yapımı. Buton masrafından kurtarır.
2- Snoopy direksiyonlarda arka tuşları vites olarak ayarlama ve 270e çevirme.

Önceki rehberler:

Yazılım olarak normalde 1. rehberdeki wheel config yazılımını kullanıyorduk. Fakat bu yazılım biraz stabilite sorununa sahip. Alternatifler buldum bu yüzden:

1- EMC (lite):

Özellikler:
- FFB
- 4 potans (direksiyon, pedaller)
- Başka bir şey yok EMC lite ile. Buton falan olmuyor.
- Arayüzü wheel'e göre çok daha iyi.
- Center butonu ve 6. pin boş.
- Diğer şeyler için para gerekir.

EMCLite_DyhoJeo4nh.gif

Kurulum:
Önceki rehberdeki gibi xloader kullanın:
2-Arduinoyu bağlayalım.

3-Arduinoya Xloader ile yazılım atalım. Bunu bootloader moduna geçip o sırada atacağız.
Önce Xloader ve aygıt yöneticisini yan yana açalım. 57000 Baud Rate ve 32U4 seçili olsun. Ve ... ya tıklayıp hex dosyamızı da seçelim.

Sonra reset tuşuna 2 kere basıyoruz, aygıt yöneticisinde Arduino Leonardo Bootloader yazacak.
Arduino Leonardo Bootloader'in yanında yazan comu, Xloader programından da seçip, uploada basıyoruz.
Alt tarafta 27250 bytes uploaded yazınca, Xloader ile işimiz bitiyor, kapatıyoruz.
Hex dosyası olarak seçilecek dosya:
1693300842998.png

Utility klasöründen emcyi kullanabilirsiniz.
Rehberi uzatmak isterdim ama belirtilen sebepler zorluyor.

2- Kendi kodunuzu yazın:
Çok daha iyi yöntem. FFB de destekler sınırsız imkan. Firmware gerekmez.
FFB örnekler:

Joystick.h ile kendi kodunuzu yazıp sınırsız şey yapabilirsiniz.
@Master.sh hocamızla birlikte yapmıştık bunu. Teşekkürler.

C++:
#include <Joystick.h>

Joystick_ Joystick;

void setup() {

Joystick.begin();
  Joystick.setXAxisRange(0, 1023);
  pinMode(A0, INPUT);
}

void loop() {

Joystick.setSteering(analogRead(A0));
}

Etiket geleneği... Yıllar geçti bazı şeyler değişti.
Konuya beklerim, @DeadlyMania7 @NothingGood @alicnayddn @The SwordsCat @Kibar Feyzo , @MysticVezonTR , @passat , @Ellie Williams @Caine @Onatygt @Alpaslan64 ve en büyük emekçi @Affansen .

Özel teşekkür:

Son düzenleme:
Evet öyle. Çok bir fark yok rehberin içeriğini değiştirecek fakat ben yaparken FFB'li yapmadığım için başlıkları böyle attım.

Ben de PFFB yapmayı düşünüyorum. Passive Force FeedBack

Lastik kullanmayı düşünüyorum bunun için, direksiyonu ortalasa benim için yeterli.

Hocam sizce yapmaya değer mi zevk alabiliyor musunuz?
Hocam eğer sağlam yapılırsa zevk veriyor. Mesela benim direksiyonum sağlam, taktığımda çalışıyor. Ama pedallerim snoopy pedaliydi yanlışlıkla kırıldı biraz demir atacağım.
Heves meselesi oluyor proje gibi olunca ama sağlam olup kullanınca sarıyor.

Ben de PFFB yapmayı düşünüyorum. Passive Force FeedBack

Lastik kullanmayı düşünüyorum bunun için, direksiyonu ortalasa benim için yeterli.
Ben direksiyondan sırf bu yüzden yayı sökmüştüm ama lastik güzel olur yavaş ortalar daha zevkli olur.

@Akif9748'e teşekkür ederim. Bir süredir foruma girmiyorum ve bildirimleri görmemişim şans eseri denk geldi.
Bu projeye 2018'de başlamıştım ve o zamandan bu zamana çok şey değişti. İlk başladığımda çok turlu potans ile denemiştim ve çok da memnun etmeyen bir sonuç elde ettim. Sonrasında yazıcıdan çıkan sistemi direkt alıp direksiyonun içine koymuştum motor ve encoder seti olarak bir süre öyle kullandım. (Bu aşamada bir h vites de yapmıştım Akif saolsun. :)) Yaklaşık 2 sene neredeyse hiç kullanmadım, geçen haftalarda motor yükseltmesi yapmak için açtım motoru söktüm ancak öyle kaldı değiştirmedim. Oyun oynamak için yeterli vakit bulamıyorum o yüzden ben de sistemi komple kenarı kaldırdım. Yardımları için başta @Akif9748 olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Geri
Yukarı