Arduino Uno servo motor çalıştırılması

m4mi3v2

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, Arduino Uno klon kullanarak potansiyometre ile servo motoru kontrol etmek istiyorum ama bir türlü çalıştıramadım. Eksik ya da yanlış yaptığım bir yer varsa belirtebilir misiniz?

9b857d95-1147-4237-9727-20ce1bb45b86.jpg

8cb7abe7-38cf-451e-b446-92e10d8f108d.jpg

171ab55f-3750-49f6-81dc-3d6fde5d9b70.jpg

Servo motor veya potansiyometre Arduino'ya bağlı değil mi, ben mi yanlış görüyorum? Ek olarak kodu buraya atın.

Baktığım bin bir farklı kaynak ve videoya göre bağlı olması lazım.
*/
#include <Servo.h>
Servo myservo; // create servo object to control a servo
int potpin = A1; // analog pin used to connect the potentiometer
int val; // variable to read the value from the analog pin
void setup() {
myservo.attach(3); // attaches the servo on pin 9 to the servo object
}
void loop() {
val = analogRead(potpin); // reads the value of the potentiometer (value between 0 and 1023)
val = map(val, 0, 1023, 0, 180); // scale it for use with the servo (value between 0 and 180)
myservo.write(90); // sets the servo position according to the scaled value
delay(15); // waits for the servo to get there
}

Bağlantılarda bir tuhaflık var sanki. Motorun güç pinleri de potansa bağlı gibi.

Yani hiç anlamadım ne yapmam gerekiyor?

Kodda problem var. myservo.write(val); yapmanız lazım.

Oraya 90 yazarsanız servo 90°'ye ayarlanıp kalır pot ile kontrol edilmez.

Servo bağlantıları şöyle olmalı: Kırmızı ve kahverengi kablo sırasıyla 5V ve gnd bağlanmalı, turuncu kablo ise Arduino üzerindeki PWM (~) pinlerinden birine bağlanmalı.

Potansiyometre bağlantıları şöyle olmalı: Sağ ve soldaki iki bacak 5V ve gnd bağlanmalı hangisine bağladığınız çok da önemli değil bu sadece çevirme yönünü değiştirir, ortaki bacak ise bir analog pinine bağlanmalı.

Bu bağlantılara göre de kod yazılmalı ya da koda göre bağlantı yapılmalı.

Servo motorun gücü yetersiz gelir ise başka bir güç kaynağı ile servoyu besleyebilirsiniz. Sadece Arduino'ya takdığınız kırmızı ve kahverengi kablolara harici güç kaynağını bağlayınız ama bu tek başına yetmez harici güç kaynağının Gnd'sini Arduino'nun Gnd'si ile birleştirmelisiniz.

Son düzenleme:
Kodda problem var. myservo.write(val); yapmanız lazım.

Oraya 90 yazarsanız servo 90°'ye ayarlanıp kalır pot ile kontrol edilmez.

Servo bağlantıları şöyle olmalı: Kırmızı ve kahverengi kablo sırasıyla 5V ve gnd bağlanmalı, turuncu kablo ise Arduino üzerindeki PWM (~) pinlerinden birine bağlanmalı.

Potansiyometre bağlantıları şöyle olmalı: Sağ ve soldaki iki bacak 5V ve gnd bağlanmalı hangisine bağladığınız çok da önemli değil bu sadece çevirme yönünü değiştirir, ortaki bacak ise bir analog pinine bağlanmalı.

Bu bağlantılara göre de kod yazılmalı ya da koda göre bağlantı yapılmalı.

Servo motorun gücü yetersiz gelir ise başka bir güç kaynağı ile servoyu besleyebilirsiniz. Sadece Arduino'ya takdığınız kırmızı ve kahverengi kablolara harici güç kaynağını bağlayınız ama bu tek başına yetmez harici güç kaynağının Gnd'sini Arduino'nun Gnd'si ile birleştirmelisiniz.

Hocam yardımın için çok teşekkür ederim fakat maalesef çalıştıramadım.

Geri
Yukarı