Çözüldü Arduino zamanlayıcı olarak kullanma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

YusufYlmz

Hectopat
Merhaba Arduino Leonardo hakkında birkaç sorum olacak. Öncelikle Arduino'ya bir DC motor takmam gerekiyor ve bu motorun gün içinde 50 dakika çalışıp 10 dakika durması gerekiyor. 24 saat boyunca böyle çalışmalı. Bunu nasıl yapabilirim?

Bir diğer sorum, Arduino'yu zaman ayarlı Switch olarak kullanabilir miyim? Yani tek yapması gereken zamanı geldiğinde düğmeye basacak, sonra bırakacak gibi.

Son düzenleme:
Çözüm
Vay be ben de son sınıfım elektrik veya bilgisayar istiyorum, kazanacağız inşallah.

Hayırlısı olsun hocam, inşallah.

Hocam, bu sefer kodu gerçekten hallettim galiba içime de sindi.

Kod'u yüklerken kodda değiştirmeniz gereken yerler var, oraları zaten yorum satırıyla belli ettim nereleri değiştirebilir nereleri değiştiremezsiniz kod üzerinde belirteceğim.

Kod saat 4-23 arası çalışıyor saat 00.00 olduğunda röleyi kapatıyor 4-23 arası boyunca 15dk çalışıp 5dk duracak şekilde yazdım fakat siz çalışma ve bekleme süresini ayarlayabileceksiniz.

Hatta çalışma saat aralığını da galiba ayarlanabilir yapabilirim.

Son düzeltmeleri yapayım kodu paylaşacağım.

C++:
#define ROLE 9 // röle pinini ayarlayabilirsiniz.

boolean role_tipi = 1; // eğer devre tersine çalışıyor ise değeri 0 yapın.

byte saat = 13; // saati ayarlayabilirsiniz (09 değil 9 şeklinde girin)

byte dakika = 7; // dakikayı ayarlayabilirsiniz (06 değil 6 şeklinde girin)

byte saniye; // ayarlamanıza gerek yok.

byte calisma = 15; // xdk çalışma süresi (dakika cinsinden yazınız) [MAKS DEĞER 255]
byte bekleme = 5; //xdk bekleme süresi (dakika cinsinden yazınız) [MAKS DEĞER 255]

byte baslangic = 4; // başlangıç saatini ayarlayabilirsiniz.
byte bitis = 24; // bitiş saatini ayarlayabilirsiniz (gece yarısı için 24 yazın)

long cals = (calisma * 60); // xdk çalışma süresi (dk saniye cinsine çevrilir) otomatik değişir.
long bekl = (bekleme * 60); // xdk bekleme süresi (dk saniye cinsine çevrilir) otomatik değişir.

void watch() // saat kodu burayı değiştirmeyin!
{
 saniye++;
 delay(1000);

if (saniye == 60)
 {
 dakika++;
 saniye = 0;
 }
 else if (dakika == 60)
 {
 saat++;
 dakika = 0;
 saniye = 0;
 }
 else if (saat == 24)
 {
 saat = 0;
 dakika = 0;
 saniye = 0;
 }
}

void setup()
{
 pinMode(ROLE, OUTPUT);

}

void loop()
{
 watch(); // saatin çalıştığı watch fonksiyonunu çağırıyoruz ve saat işlemeye başlıyor.

if (saat >= baslangic && saat < bitis) // başlangıç saati gelince çalışp bitiş saatinde durduran bunu yaparken 15dk çalışıp 5dk duran kod.
 {
 for (int a = 0; a < cals; a++)
 {
 digitalWrite(ROLE, role_tipi);
 watch();
 if (!(saat >= baslangic && saat < bitis)) // eğer çalışma saatleri dışındaysa döngüden çık.
 break;
 }

for (int b = 0; b < bekl; b++)
 {
 digitalWrite(ROLE, !(role_tipi));
 watch();
 if (!(saat >= baslangic && saat < bitis)) // eğer çalışma saatleri dışındaysa döngüden çık.
 break;
 }
 }

else // çalışma saatleri dışında röleyi kapatan kod.
 {
 digitalWrite(ROLE, !(role_tipi));
 }

}

Hocam, kodun üst tarafında "ayarlayabilirsiniz" yazan yerleri ayarlayabilirsiniz.

Kodu birkaç dk denedim ve düzgünce çalıştı kodu deneyip geri dönüş sağlayın.

Kodu yüklemeden önce saat ve dakikayı ayarlayın saniye kısmını ayarlamanıza gerek yok tavsiyem dakikayı 1dk ileri yapın.
Evet olabilir, ama dediğim gibi şu an step motor ikinci planda. Umarım normal DC motor bulabirim.

Yani hocam voltajı düşürürseniz bence yeterli olur elinizdeki motor bir telefon şarj aleti yani 5V ile nasıl çalışıyor.

Mesela bazı DC motorları hiç kullanamazsınız bende bir DC motor var 12v 2A'lık adaptör ile kullanamıyorum bile çünkü çok yüksek akım çekiyor adaptör kendini korumaya alıyor.

Yani hocam voltajı düşürürseniz bence yeterli olur elinizdeki motor bir telefon şarj aleti yani 5V ile nasıl çalışıyor.

Mesela bazı DC motorları hiç kullanamazsınız bende bir DC motor var 12v 2A'lık adaptör ile kullanamıyorum bile çünkü çok yüksek akım çekiyor adaptör kendini korumaya alıyor.

Hocam 5v aşırı yavaş kalıyor minimum 9V gibi voltaj vermem gerekiyor. Ayrıca ısınmasının sebebini de buldum muhtemelen. Ben bu motoru devir daim pompası olarak kullanacağım. Eski bir pervane vardı onu motora bağlayıp yalıtımı yaptım suyun motora deymemesi için, fakat pervaneyi bir demir çubuk aracılığı ile motora uzaktan bağladığım için, hazneye su dolduğu anda su pervaneye yüksek bir tork kuvveti uyguluyor. Dc Motor da biliyorsunuz tork akım ile doğru orantılı. Motorda ki bu tork düşüşü akım artışı olarak yansıyor, ölçtüğüm kadarıyla 7 kat fazla akım çekiyor suda iken (0.1 amperden 0.7 ye yükseliyor.) Motorun bu kadar akıma dayanıklı olmadığını düşünüyorum sanırım bu yüzden bu kadar ısınıyor. Ve ek olarak direnç bağlamayı denedim, şuan baş parmağımda ufak bir yanık izi var :D bir kaç saniye çalıştıktan sonra direnci ellemeyi denemiştim direnç yanıyordu. Direncin de uzun vadede işe yaramayacağını düşünüyorum. Her şey kusursuz işlerken motorun bu sorunu çok kötü oldu benim için.

Tam anlatamadım anlaşılması için kabaca çizdim pompayı

Hocam 5v aşırı yavaş kalıyor minimum 9V gibi voltaj vermem gerekiyor. Ayrıca ısınmasının sebebini de buldum muhtemelen. Ben bu motoru devir daim pompası olarak kullanacağım. Eski bir pervane vardı onu motora bağlayıp yalıtımı yaptım suyun motora deymemesi için, fakat pervaneyi bir demir çubuk aracılığı ile motora uzaktan bağladığım için, hazneye su dolduğu anda su pervaneye yüksek bir tork kuvveti uyguluyor. Dc Motor da biliyorsunuz tork akım ile doğru orantılı. Motorda ki bu tork düşüşü akım artışı olarak yansıyor, ölçtüğüm kadarıyla 7 kat fazla akım çekiyor suda iken (0.1 amperden 0.7 ye yükseliyor.) Motorun bu kadar akıma dayanıklı olmadığını düşünüyorum sanırım bu yüzden bu kadar ısınıyor. Ve ek olarak direnç bağlamayı denedim, şuan baş parmağımda ufak bir yanık izi var :D bir kaç saniye çalıştıktan sonra direnci ellemeyi denemiştim direnç yanıyordu. Direncin de uzun vadede işe yaramayacağını düşünüyorum. Her şey kusursuz işlerken motorun bu sorunu çok kötü oldu benim için.

Tam anlatamadım anlaşılması için kabaca çizdim pompayı

Şimdi 9v pil ile 15 dakika çalıştırdım hız ve tork gücü istediğim düzeylerde. Isınma normal seviyede olduğunu düşünüyorum. Amma ve lakin bir 9v adaptör daha alamam regülatör ile 12v yi 9v ye düşürmek istiyorum. Bilginiz varsa eğer dediğim gibi çalışabilecek regülatör önerebilir misiniz?

Dosya Ekleri

• Başlıksız2_20230829003218.png
    Başlıksız2_20230829003218.png
    63,9 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
Voltaj düşürücü regülatör kullanmadım hiç voltaj yükseltici kullandım bu yüzden öneride bulanamayacağım.

Fakat adaptörün gücünü başka bir adaptör ile düşürmeniz teknik olarak mümkün.

Size 9V lazım elinizdeki adaptör 12v 12-9 = 3V size 3V lazım fakat pil ya da bataryalar sağlıklı olmayabilir 3V adaptör bulmak galiba imkansız ama bulabilseydiniz 12v adaptörün pozitif ucuna 3V adaptörün pozitif ucunu bağlayıp elinizde kalan iki gnd ucunu da motora bağladığınız da elinizdeki voltaj 12-3 = 9V olması lazım.

Eğer fizikte bunu yanlış hatırlamıyorsam :D

Hocam, ölçü aletiniz var galiba akım ölçebildiğinize göre birkaç direnci seri bağlayarak voltajı istediğiniz aralığa getirseniz yine mi ısınır acaba.

Son düzenleme:
Voltaj düşürücü regülatör kullanmadım hiç voltaj yükseltici kullandım bu yüzden öneride bulanamayacağım.

Fakat adaptörün gücünü başka bir adaptör ile düşürmeniz teknik olarak mümkün.

Size 9V lazım elinizdeki adaptör 12v 12-9 = 3V size 3V lazım fakat pil ya da bataryalar sağlıklı olmayabilir 3V adaptör bulmak galiba imkansız ama bulabilseydiniz 12v adaptörün pozitif ucuna 3V adaptörün pozitif ucunu bağlayıp elinizde kalan iki gnd ucunu da motora bağladığınız da elinizdeki voltaj 12-3 = 9V olması lazım.

Eğer fizikte bunu yanlış hatırlamıyorsam :D

Hocam, ölçü aletiniz var galiba akım ölçebildiğinize göre birkaç direnci seri bağlayarak voltajı istediğiniz aralığa getirseniz yine mi ısınır acaba.

Pozitif uçları bağlayarak voltaj düşürme fikri çok yaratıcı geldi :D Pek alakası yok ama, fizik dersinde yaptığımız projede, 3 tane 1.5v pili seri bağlayıp 1.5v elde ettiğimiz ve hocaya alay konusu olduğumuz aklıma geldi 🥲 Neyse dediğiniz gibi olabilir ama ne kadar sağlıklı olur bilmiyorum, ki 3V adaptörü bulup prizde yer bulmakta cabası.

Direnç konusunu araştırdım dirençlerin de wattları varmış bilmiyordum. Ona göre bağlamak gerekiyormuş. Genel de regülatör önerilmiş voltaj düşürmek için.

Sonuç; bugün elektrikçiye gidip regülatör soracağım, olmaması veya fiyatın uçuk olması durumunda 9V adaptör soracağım, o da yoksa veya bütçeyi aşarsa köyde motoru bulmak icin bekleyeceğim.

Pozitif uçları bağlayarak voltaj düşürme fikri çok yaratıcı geldi :D pek alakası yok ama, fizik dersinde yaptığımız projede, 3 tane 1.5v pili seri bağlayıp 1.5v elde ettiğimiz ve hocaya alay konusu olduğumuz aklıma geldi 🥲 neyse dediğiniz gibi olabilir ama ne kadar sağlıklı olur bilmiyorum, ki 3V adaptörü bulup prizde yer bulmakta cabası.

Direnç konusunu araştırdım dirençlerin de wattları varmış bilmiyordum. Ona göre bağlamak gerekiyormuş. Genel de regülatör önerilmiş voltaj düşürmek için.

Sonuç; bugün elektrikçiye gidip regülatör soracağım, olmaması veya fiyatın uçuk olması durumunda 9V adaptör soracağım, o da yoksa veya bütçeyi aşarsa köyde motoru bulmak icin bekleyeceğim.

Ben de size internet üzerinden 50TL ve altı voltaj düşürücü regülatör bakayım.

Robolinkmarket'ten almak biraz daha pahalı oluyor çünkü kargolar pahalı mesela aras 40 küsur TL.

Ama Trendyol'da 20 küsur TL.

Trendyol linki sıkıntı çıkarıyor fotoğrafını atsam siz bulabilirsiniz.

Screenshot_2023-08-29-10-51-02-638_trendyol.com.jpg

Bunun voltaj yükseltici olanından var bende.

Screenshot_2023-08-29-10-50-53-775_trendyol.com.jpg

Son düzenleme:
Ben de size internet üzerinden 50TL ve altı voltaj düşürücü regülatör bakayım.

Robolinkmarket'ten almak biraz daha pahalı oluyor çünkü kargolar pahalı mesela aras 40 küsur TL.

Ama Trendyol'da 20 küsur TL.

Trendyol linki sıkıntı çıkarıyor fotoğrafını atsam siz bulabilirsiniz.

Eki Görüntüle 1922081

Bunun voltaj yükseltici olanından var bende.

Eki Görüntüle 1922082

Sağolun hocam araştıracağım attıklarınızı. Muhtemelen internetten almayacağım zaten dediğim gibi tanıdığım bir elektrikçiye soracağım olup olmadığını.

Bir de ben dün araştırırken 7809 diye bir regülatör buldum 36v ye kadar çalışıyormuş ve voltajı 9 da sabitliyormuş sanırım. İşimize yarayabileceğini düşünüyorum. Ama soğutucu ile kullananları gördüm gene uzun vadeli olur mu bilmiyorum.

Sağ olun hocam araştıracağım attıklarınızı. Muhtemelen internetten almayacağım zaten dediğim gibi tanıdığım bir elektrikçiye soracağım olup olmadığını.

Bir de ben dün araştırırken 7809 diye bir regülatör buldum 36v ye kadar çalışıyormuş ve voltajı 9 da sabitliyormuş sanırım. İşimize yarayabileceğini düşünüyorum. Ama soğutucu ile kullananları gördüm gene uzun vadeli olur mu bilmiyorum.

Hocam, bu tür regülatörlerin soğutucu ile kullanılması şarttır çünkü voltajı düşürüyor ama o düşürdüğü voltaj yok olmuyor ısıya dönüşüyor bu şekilde voltaj düşüyor.

12v için üzerinde 3V tutacak bu değer ile ne kadar ısınır bilmiyorum.

Fakat su ile çalışacağınızı söylediniz bu regülatörü kablolar suya temas etmeyecek şekilde suya sokabilirsiniz bu da bir çözüm ısı konusunda.

Ama ben fazla ısınacağını düşünmüyorum yine de denemek lazım.

Hatta yine deneyebiliyorsanız deneyerek alın.

Hocam, bu tür regülatörlerin soğutucu ile kullanılması şarttır çünkü voltajı düşürüyor ama o düşürdüğü voltaj yok olmuyor ısıya dönüşüyor bu şekilde voltaj düşüyor.

12v için üzerinde 3V tutacak bu değer ile ne kadar ısınır bilmiyorum.

Fakat su ile çalışacağınızı söylediniz bu regülatörü kablolar suya temas etmeyecek şekilde suya sokabilirsiniz bu da bir çözüm ısı konusunda.

Ama ben fazla ısınacağını düşünmüyorum yine de denemek lazım.

Hatta yine deneyebiliyorsanız deneyerek alın.

Bu kez deneme şansım yok maalesef. Bütün sistemi götürmem gerekir. Şuan artık gerçekten bıraktım motoru 9v ile yarim saat sonra bakacağım ne kadar ısındığına. Bu şekilde başka bir sorun çıkmazsa 9v adaptör arayacağım çünkü cidden sorunlara yama yaparak çözülmüyor bu iş onu anladım :)

Yeni konular

Geri
Yukarı