Arduino'da Switch dijital yerine analoga bağlanılabilir mi?

kgmen51

Hectopat
Daha fazla  
Dostlar iyi forumlar herkese, ben TCRT5000 (kızılötesi uzaklık sensörü) kullanarak bir devre hazırlıyorum ve kodlamalarımı da bitirmiştim fakat elektronikçilerde TCRT5000 bulamadığımdan dolayı limit Switch edindim bir tane. Hangi kaynaklara bakarsam bakayım bu Switch'i hep digital Input'a bağlıyorlar fakat benim kodlamalarım doğrultusunda bunu analoga bağlamam gerekiyordu. Bu Switch'i analoga bağlayarak devreye bir zarar verir miyim? Bir hayli amatörce bir soru olduğunun farkındayım fakat yeni yeni öğrenmeye başlıyorum, çok sevinirim yardımcı olursanız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostlar iyi forumlar herkese, ben TCRT5000 (kızılötesi uzaklık sensörü) kullanarak bir devre hazırlıyorum ve kodlamalarımı da bitirmiştim fakat elektronikçilerde TCRT5000 bulamadığımdan dolayı limit Switch edindim bir tane. Hangi kaynaklara bakarsam bakayım bu Switch'i hep digital ınput'a bağlıyorlar fakat benim kodlamalarım doğrultusunda bunu analoga bağlamam gerekiyordu. Bu Switch'i analoga bağlayarak devreye bir zarar verir miyim? Bir hayli amatörce bir soru olduğunun farkındayım fakat yeni yeni öğrenmeye başlıyorum, çok sevinirim yardımcı olursanız.

Zannetmiyorum. En kötü devreniz çalışmaz ama kart bozulmaz gibi.

Eğer sensör Dijital ara birimini kullanarak çalışıyorsa, dijital porta bağlayıp uygun kütüphane ile kullanman gerek.

Limit Switch nedir acaba? Fotoğrafı var mı?

Aradığın asıl sensör de buralarda var ayrıca:

Dostlar iyi forumlar herkese, ben TCRT5000 (kızılötesi uzaklık sensörü) kullanarak bir devre hazırlıyorum ve kodlamalarımı da bitirmiştim fakat elektronikçilerde TCRT5000 bulamadığımdan dolayı limit Switch edindim bir tane. Hangi kaynaklara bakarsam bakayım bu Switch'i hep digital Input'a bağlıyorlar fakat benim kodlamalarım doğrultusunda bunu analoga bağlamam gerekiyordu. Bu Switch'i analoga bağlayarak devreye bir zarar verir miyim? Bir hayli amatörce bir soru olduğunun farkındayım fakat yeni yeni öğrenmeye başlıyorum, çok sevinirim yardımcı olursanız.
Analog'a baglarsiniz ama cikti yine dijital olur, HIGH = dijital 1 = analog 1023 oluyor. Butonu analoga baglayip analogRead ile okursaniz 0 ve 1023 gorursunuz teorik olarak, pratikte direncsiz baglanirsa hafif farkli degerler gorursunuz 0 yerine ama yine dedigim gibi olur.

Limit Switch nedir acaba? Fotoğrafı var mı?
1644098652211.png
Micro switch button olarak geçiyormuş hocam benim hatam.
direncsiz baglanirsa
Hemen bir şey daha sorsam;
1644098759628.png

Şu şekilde bağlantı yapabiliyormuşum, ben ikinci seçeneği uygulayacaktım fakat direnç kullanmadan devreye bağlamam bir sıkıntı teşkil eder mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı